Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Ipoteza reincarnarii. EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Ipoteza reincarnarii. EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Ipoteza reincarnarii. EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Ipoteza reincarnarii. EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Ipoteza reincarnarii. EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Ipoteza reincarnarii. EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Ipoteza reincarnarii. EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Ipoteza reincarnarii. EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Ipoteza reincarnarii. EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Ipoteza reincarnarii.

5 participan?i

In jos

Vi se pare plauzibia ipoteza reinacrnarii ?

DA
 
NU
 
 
 
Vezi rezultatele

Ipoteza reincarnarii. Empty Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de Horia Lun Aug 11, 2008 10:57 pm

Vi se pare paluzibila ipoteza reincarnarii ?
Mai trebuie sa fac precizarea ca exista doua teorii despre reincarnare
-una aparine tradiei hinduiste brahmanice si presupune ca dupa moarte sufletul omului se poate reintrupa in orice vietuitoare,
-alta aparine scolii metafizice si presupune ca dupa moarte sufletul omului se duce pe un anumit nivel al celeilalte lumi pentru mai multi ani si apoi se reincarneaza dar tot ca om. Scenariul fiecarei vieti este legat (karmic) de cel al vietii anterioare si are rol de rasplata sau de pedeapsa dupa caz.
Intrebarea mea face referire doar la aceasta adoua varianta.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de corina Vin Aug 15, 2008 8:43 am

Nu cred in reincarnare ci doar se transmit unele mesaje de la stramosii,prin genele noastre si pe cale spirituala.Poate ca atunci cand avem nevoie de ajutor ne transmit niste intaplari traite de ei pentru a invata ceva din asta sau doar pentru a ne transmite cine au fost ei ..
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de Horia Vin Aug 15, 2008 12:16 pm

corina a scris:Nu cred in reincarnare ci doar se transmit unele mesaje de la stramosii,prin genele noastre si pe cale spirituala.Poate ca atunci cand avem nevoie de ajutor ne transmit niste intaplari traite de ei pentru a invata ceva din asta sau doar pentru a ne transmite cine au fost ei ..

Mi se pare cu atit mai interesant punctul tau de vedere, pentru ca tinzi sa accepti existenta unor ingeri ... dar nu admiti existenta sufletului si continuarea existentei sale dupa cea a corpului fizic.
Daca acei ingeri nu sint decit suflete de oameni ajunse pe trepte inalte ale evolutiei spirituale ?
Ce prere ai tu despre suflet ? exista asa ceva sau nu ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de abba Vin Aug 15, 2008 8:27 pm

Cititi Rudolf Steiner!

abba
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de Horia Vin Aug 15, 2008 9:18 pm

abba a scris:Cititi Rudolf Steiner!

Cu ce ne-ai recomanda sa incepem ... avind in vedere ca opera lui e vasta ...
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de abba Sam Aug 16, 2008 12:59 pm


abba
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de zaraza26 Mier Aug 20, 2008 2:51 pm


Din pacate am ajuns la concluzia ca nu din carti pot afla daca exista reincarnare. E tot alegere. Sa riscam pe varianta reincarnarii, noi, crescuti in spirit crestin? Sufletul va oscila permanent, totul e credinta. Crezi sau nu, nu exista certitudine. Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
zaraza26
zaraza26
Membru

Mesaje : 27
Data de inscriere : 22/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de corina Vin Aug 22, 2008 4:36 pm

HORIA:
"Daca acei ingeri nu sint decit suflete de oameni ajunse pe trepte inalte ale evolutiei spirituale ?
Ce prere ai tu despre suflet ? exista asa ceva sau nu ?"

Eu cred ca exista viata de dincolo de moarte,existenta spirituala,amprenta spirituala a fiecaruia si toti evoluam pe o treapta in functie de ce-am facut aici pe pamant.Eu de exemplu,cred ca pana acum cativa ani, am stagnat din punct de vedere spiritual in evolutia mea pe acea "scara spirituala" poate ca asa trebuia sau am ignorat cu totul starea mea de fapt.Acum incerc sa recuperez in timpul, cat mi-a mai ramas de trait,sa evoluez macar cu cateva trepte mai sus sa fiu si eu de folos,poate in toata evolutia spirituala universala.De multe ori traiesc cu impresia ca am fost trimisa aici ori sa evoluez spiritual ,ca un examen ,ori ca o pedeapsa - asta era in functie de intamplarile care ma marcau la acel moment - nici acum nu inclin mai mult spre o varianta inca parerile mele le am impartite in mod egal intre cele doua.Poate mai avansand educatia mea spirituala, mai tarziu sa fiu mai convinsa de una, din cele doua variante.
Sufletul exista cu certitudine,dar nu exista reancarnare,eu cel putin asa cred.Suntem ajutati de celelalte suflete care ne transmit experientele lor sau ne previn in caz de pericol prin vise premonitorii, semne , si chiar fapte asa cum ai spus si tu prin experienta cu masina.Depinde si de ingerii nostrii cat de evoluati spiritual sunt pentru a putea interveni chiar si in plan fizic.Cred in telepatie mi-e dor de cineva ,ma gandesc la acea persoana si in cateva zile ma intalnesc sau dau ori primesc un telefon de la ea.Nu am spus niciodata ca nu exista o altfel de viata sub alta forma dincolo de moarte,dar nu cred in reancarnare inseamna ca suntem cam 10 miliarde de suflete care se succed intr-o anumita ordine si ani la o reancarnare incontinua si oare de aceea ne vine sa ne strangem de gat atat de des in ultimul timp?Ca ne-am mai cunoscunt in alte 10 vieti pana acum? Razz Very Happy
affraid

Daca ar exista reancarnare de ce nu am invatat nimic din vietile anterioare de ce nu am evoluat fizic si spiritual mult mai mult de ce nu ne-a ramas ceva din vietile anterioare si repetam poate greselile?Sau poate ca eu nu am nicio experienta din vietile anterioare pentru ca nu am fost om?Am fost rencarnate in diferite animale? lol! rendeer bom
Nici macar instincte animalice nu prea am!
De ce ne mai rancarnam sa ne ucidem cu aceeasi placere la nesfarsit?Doar ati vazut ca sunt mai multe razboaie ca altadat'!
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de Horia Vin Aug 22, 2008 7:02 pm

Am sa raspund la ideile tale mai pe sarite asa cum imi vine mai usor ...deci...

Mai intii de toate trebuie sa precizez ca nici eu nu sint convins suta la suta de adevarul reincarnarii totusi
trebuie sa recunosc faptul ca dupa ce am citit cartea lui scralat demetrescu am luap mai in serios aceasta ipoteza. pentru ca ea vine parca in acord cu toate legile naturii cunoscute ... in natura totul se recicleaza
de ce sufletul ar face exceptie ? tot ce e viu se adapteaza si evolueaza ...
si mai e ceva in univers totul e perfect si in mic si in mare ... altfel demult disparea...
in lumea noastra marunta sint atitea imperfectiuni si nedreptati ...
prin reincarnare toate se explica si se leaga totul se plateste si se rasplateste
Si acum intrebarile tale:

Daca ar exista reancarnare de ce nu am invatat nimic din vietile anterioare, de ce nu am evoluat fizic si spiritual mult mai mult, de ce nu ne-a ramas ceva din vietile anterioare si repetam poate greselile?

am sa raspund cu raspunsurile din acea carte ...
-nu fi asa sigura ca nu retinem nimic din vietile trecute ... astfel se explica talentele innascute, dar si fobiile innascute in cazuri extreme ... in cazurile normale nici nu ne dam seama cu ce zestre de cunostinte vin copii pe lume unii invata repede limba ... daca o mai stiau... altii invata usor sa scrie ... sau prind din zbor limbi straine de la tv... si toti oamenii au inclinatii ..unii spre tehnica altii in parte umanista ... chiar crezi ca pt toate astea pot fi responsabile niste lanturi de aminoacizi ?
- orice om are in viata o cumpana sau mai multe ... e pus in situatia sa fie corupt, complice la crima sau furt...
sau chestii aparent mai banale ... si daca nu le trece pe partea buna ... ele se vor repeta fie in aceeasi viata fie in altele... pina iesirea din situatie i se va impregna adinc in suflet nu doar ca ceva teoretic ... sa nu furi sa nu ucizi sa respecti parintii, sotul ...etc ...

Sau poate ca eu nu am nicio experienta din vietile anterioare pentru ca nu am fost om? Am fost rencarnate in diferite animale?
-in niciun caz ... asta e ca si cum ai spune ca riul curge invers ...
- e drept ca de la crearea sufletului din adincurile universului suflet din sufletul acestuia ...saminta de spirit anima rind pe rind, de la cele mai simple organisme pina la cele mai evoluate ... timpul acestei evoutii e infinit mai mare ca cel al unui sistem solar.

De ce ne mai rancarnam sa ne ucidem cu aceeasi placere la nesfarsit? Doar ati vazut ca sunt mai multe razboaie ca altadat'!

-pai tocmai de aia ca sa ne impregnam adinc in suflet drumul corect in viata si directia corecta de evolutie
- intr-adevar pamintul e o mare scoala a sufletelor si poate ca deaceea nici nu se pregreseaza prea repede
daca ai sta sa privesti o scoala generala mereu sint acolo copii care invata si tot invata aceleasi lucruri.. nu ?
- totusi o anume evolitie exista ...si treptat scoala generala va lasa loc liceului si facultatii dar asta pe masura ce ...cele circa 60 de miliarde de suflete omenesti vor trece examen dupa examen...

- si in final prima ta intrebare da suflet exista cu siguranta si chiar asta si sintem in esenta noastra trupul fiind doar un invelis ce ne permite o existenta la suprafata planetei in lumea materiala... iar lumea materiala e doar un fel de material didactic ce permite sufletelor sa invete si sa evolueze ... exista cu siguranta si alte clase de materie aflate pe trete de energie mai ridicate ... materie mai fina mai subtila si perceptibila doar organelor de simt ale sufletului si nu celor ale trupului.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de abba Sam Aug 23, 2008 5:16 pm

zaraza_sc@yahoo.co.uk a scris:

Din pacate am ajuns la concluzia ca nu din carti pot afla daca exista reincarnare. E tot alegere. Sa riscam pe varianta reincarnarii, noi, crescuti in spirit crestin? Sufletul va oscila permanent, totul e credinta. Crezi sau nu, nu exista certitudine. Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

he-he! asta asteptam ca raspuns! Very Happy
"Cred , Doamne, ajuta necredintei mele!"
Nicolae Steinhardt a insemnat o cotitura importanta in bajbaiala mea pe drumul spiritualitatii.

abba
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de corina Vin Aug 29, 2008 12:49 pm

Poate ca pentru unii exista reancarnare pentru altii nu.Acum depinde si de ce citesti si in ce te regasesti citind acea carte sau vizionanad acel documentar,eu asa simt,sunt de acord cu unele carti si teorii pentru ca asa gandesc si eu si-mi spun uite ca am dreptate!Dar altii oameni cred in altceva si vin la randul lor cu alte carti tratate si documente,oameni care au studiat subiectul respectiv si au venit cu teorii sau uneori ,de cele mai putine ori, cu dovezi..Nu stim nimic concret decat dam cu presupusul nici macar cu argumente, cand venim, unele pot fi tot subiective...Nu am o vasta cunostinta in niciun subiect de pe planeta mi-a placut sa ciugulesc cate putin din fiecare,de-abia cand situatia m-a obligat,m-am documentat mai aprofundat intr-un domeniu.Dar nu prea aprofundat....poate doar sa nu mor proasta!imi place sa stiu cat de cat despre ce se vb.Iar daca sunt subiecte care ma depasesc nu ma bag le citesc si tac pentru ca habar nu am ce as putea sa spun.
Oricum sunteti niste oameni mult superiori ca pregatire mie si am multe lucruri de invatat de la voi si va multumesc... I love you sunny
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de abba Vin Aug 29, 2008 6:49 pm

Corina, gresesti daca gandesti asa! Nivelul spiritualitatii sau mai degraba calitatea spiritului nu depinde de informatia acumulata, ci de capacitatea individului de a se pune in relatie armonioasa cu Universul si cu ceilalti oameni, prin iubire si bunatate , in primul rand.
Science sans conscience n'est que ruine de l'ame! Asa zicea Rabelais! Avea dreptate, dar daca eu cunosc ce a spus el, dar nu aplic, sunt o fiinta inferioara alteia care nu are habar cine e Rabelais si ce-a spus el, dar aplica in mod natural invatatura . Doar fiindca asa simte ca e bine si frumos! Tu esti un om deosebit pentru ca daruiesti iubire si cunosti sacrificiul.

abba
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de corina Sam Aug 30, 2008 8:49 am

Stiu ca gresesc dar nu e timpul pierdut sa-mi reapr greseala.Acum stiu ca pot oricand sa ma schimb,sa am alte pareri mai bune decat cele vechi si mai intelepte oracnd e loc de mai bine ,numai sa vreau.Deci s-ar putea ca intr-o zi sa nu mai gandesc asa,dar totul e sa fiu putin mai deschisa si sa-mi rup barierele pe care singura mi le-am pus.Mai am multeee se invatat!Fiecare dintre noi avem multe de daruit si sentimente si sa facem lucruri minunate numai sa vrem.Oricum ma ajuta mult ca pot vb.
Dar deocamdata nu am avut nicio experienta personala si nici din cei apropiati care sa-mi demonstreze ca au mai trait candva de mult!O alta viata !Doar un sentiment de deja'vu uneori dar si acela legat tot de viata asta pe care o traiesc,mi se intampla cand eram mica in copilarie,sa traiesc mintal niste mici scene de familie ca apoi in cateva zile dupa sa le retraiesc in realitate cu aceleasi dialoguri, decoruri tot.Si am avut norocul sa am o mama foarte deschisa la aceste experiente si sa i le spun si sa mi leexplice cat de cat,si nu sa ma transforme in cine stie ce nebuna...
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de Stel Vin Mai 13, 2011 11:58 pm

Horia a scris:Vi se pare paluzibila ipoteza reincarnarii ?
Mai trebuie sa fac precizarea ca exista doua teorii despre reincarnare
-una aparine tradiei hinduiste brahmanice si presupune ca dupa moarte sufletul omului se poate reintrupa in orice vietuitoare,
-alta aparine scolii metafizice si presupune ca dupa moarte sufletul omului se duce pe un anumit nivel al celeilalte lumi pentru mai multi ani si apoi se reincarneaza dar tot ca om. Scenariul fiecarei vieti este legat (karmic) de cel al vietii anterioare si are rol de rasplata sau de pedeapsa dupa caz.
Intrebarea mea face referire doar la aceasta adoua varianta.

Intr-adevar, este o adevarata provocare intrebarea ta.

Inainte de a-mi expune parerea as vrea sa spun ca nu sunt de acord cu termenul de reincarnare. Pentru ca suna ca si cum spiritul ar lua in stapanire un trup, ceea ce nu este adevarat. Spiritul nu stapaneste corpul fizic ci doar il foloseste ca vehicul, ca suport material daca vreti, iar in schimb da altceva: acces la o zona a cunoasterii la care altminteri corpul fizic, prin organele de simt cu care este dotat, nu ar avea acces. Asa cum sufletul este energia care face posibile toate procesele care au loc in corpul fizic. Pentru ca omul este tot o trinitate: corp fizic (materie), spirit si suflet. Trei persoane diferite intr-o singura persoana. Pentru ca asta inteleg eu prin: "Sa facem pe OM dupa chipul si asemanarea noastra".

De fapt, este ca si lumina. Se spune ca lumina are caracter dual unda-corpuscul. Dar eu cred ca este tot o trinitate, pentru ca fotonul este energia unei cuante de energie. Deci lumina este materie prin caracterul ei corpuscular, este unda/informatie prin caracterul ei ondulatoriu si este energie prin definitia particulei sale elementare. Lumina nu ar exista fara una din aceste componente. Si nici omul. Si nimic altceva. In felul acesta, conceptul de Treime Sacra este mult mai accesibil, mai usor de inteles.

Dupa aceasta lunga paranteza revin la subiect.

Moartea, privita din aceasta perspectiva, este doar separarea partii materiale de partea imateriala reprezentata de spiritul/informatie si sufletul/energie. Aceasta componenta energo-informationala are un nume si o amprenta proprie, unica, dar care sunt diferite de cele pe care le purta corpul fizic identificabil prin nume si amprente de tot felul: iris, voce, index, CNP, etc. Dupa moarte, aceasta entitate imateriala paraseste corpul fizic si, conform legii atractiei, se va indrepta spre acea zona/nivel energetic unde va gasi compatibilitate. Nu se va opri pe un nivel energetic inferior pentru ca tendinta este de a urca cat mai mult. Dar nu va urca mai mult decat propriul nivel, pentru ca ar fi ca un bec de 12 volti conectat direct la 220 de volti: s-ar arde.

Odata ajunsa in noua sa locuinta, entitatea spirituala are timp pentru odihna, pentru studiu, pentru analiza experimentelor traite in corpul fizic, pentru bilant, pentru concluzii, pentru crearea programului urmatorului experiment terestru. Dumnezeu nu face nimanui program: entitatea spirituala il face, ea alege ce anume vrea sa invete, ce anume vrea sa experimenteze, ce datorii "reportate" vrea sa plateasca. "Ce ti-e scris in frunte ti-e pus". Este foarte adevarat, dar ceea ce nu stim noi este faptul ca NOI INSINE AM SCRIS. NOI am ales. NOI ne-am facut programul.

Deci, draga Horia, viata nu este nici pedeapsa pentru repetenti nici cununa de lauri pentru premianti ci este SCOALA. Venim aici ca sa invatam. Ca sa evoluam spiritual. Toate obstacolele pe care le intampinam sunt teste pe care noi insine ni le-am programat pentru verificarea cunostintelor acumulate. Dar lectiile ce trebuie invatate nu se refera la formule de calcul integral si diferential, la complicate reactii chimice sau la fuziunea nucleara. Ele se numesc simplu: RABDAREA, TOLERANTA, ALTRUISMUL, DARUIREA, COMPASIUNEA, IERTAREA, IUBIREA.

Si nu sunt deloc lectii usoare. O singura intrupare este absolut insuficienta chiar si pentru una singura din toate aceste lectii.


Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Ipoteza reincarnarii. Empty Re: Ipoteza reincarnarii.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum