Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Subiecte similare
    Aprilie 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
    1234567
    891011121314
    15161718192021
    22232425262728
    2930     

    Calendar Calendar

    Ultimele subiecte
    » Caragiale
    Patria, poporul ... EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

    » Enigmele Bucurestiului
    Patria, poporul ... EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

    » fara variante multiple
    Patria, poporul ... EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

    » Miscarea Moderata
    Patria, poporul ... EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

    » cum te poti debloca energetic
    Patria, poporul ... EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

    » Texte apocrife
    Patria, poporul ... EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

    » DIONISIE EXIGUUS
    Patria, poporul ... EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

    » Cerbobil vs Fukushima
    Patria, poporul ... EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

    » filme youtube
    Patria, poporul ... EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

    In loc de regulamente...

    Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

    In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
    Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

    -bunavointa
    -bunacredinta
    -buna-cuviinta
    -bun-simt

    In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

    Comentarii: 0

    Bun venit !

    Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

    Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
    Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
    Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

    Comentarii: 0

    Bine de stiut !

    Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

    Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

    - desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
    - forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

    Comentarii: 0

    Probleme de inregistrare ?

    Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

    Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
    Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
    Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

    Comentarii: 0

    Cine este conectat?
    În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

    Nici unul

    [ Vizualizeaza toata lista ]


    Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
    Statistici
    Avem 44 membri înregistrati
    Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

    Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

    Patria, poporul ...

    4 participan?i

    In jos

    Patria, poporul ... Empty Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de Horia Joi Aug 07, 2008 10:58 pm

    H : parca Cioran spunea ceva de genul iubeste si fa ce vrei ...
    H : problema pe care nu o stiu la Patapievici este daca iubeste ceva ...si ce anume ...
    A : pe sine doar, si nici aici n-as baga mana-n foc
    H : e drept ca din citate nu prea se poate spune ca isi iubeste neamul si tara ...
    H : dar cum ti-am mai zis nu prea vreau sa comentez pe citate ...
    H : ci pe citite
    A : simti o nevoie brusca sa citesti ceva din Noica dupa ce citesti o fraza din asta scabroasa
    A : sau macar sa reciti in gand doua versuri din Eminescu
    H : stii… ca si intre oameni si in raport cu tara, dragostea se poate transofrma in ura ...
    H am vazut unele cazuri
    H : parca ti-am mai povestit ...
    H : de un fel de var care a plecat in australia
    H : si spunea ca tara pe care o iubea el murit
    A : da, dar a confunda tara cu poporul e inceputul confuziei care conduce la afirmatii de genul celor patapieviciene
    H : pai care ar fi diferenta intre tara si popor ?
    H : dupa unii ...patria este poporul ...nu ?
    A : asta inseamna altceva
    A : Vladimirescu voia sa zica altceva
    H : …si nu tagma jefuitorilor ...
    A : exact
    H : explica-mi totusi ideea ta
    A : as putea sa explic pe forum…

    M-am gindit sa folosesc drept preambul la acest subiect o conversatie de pe mesenger pe care am avut-o cu cea care aici semneaza abba.
    Horia
    Horia
    Admin

    Mesaje : 622
    Data de inscriere : 20/07/2008

    https://ipoteze.forumgratuit.ro

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty trebuie sa ne respectam

    Mesaj Scris de corina Vin Aug 08, 2008 7:08 pm

    trebuie sa invatam ,unii, altii sa-si aminteasca si impreuna dupa aceea sa tinem mult la istoria poporului nostru.Nu ma laud ca sunt as in istorie dar atat cat am invatat ,chiar uneori si distorsionata,am aflat cu mandrie ca srtamosii nostrii au luptat pentru niste drepturi,principii si chiar idealuri foarte bine stabilite si motivate,si uneori doar pentru pastrarea lor...deci nu le trebuia cine stie ce campanie de covingere pentru a se rascula impotriva unor asupritori de tot felul cu arma sau cu vorba
    Noua ne trebuie in ziua de azi multa vorbaraie si fara rost ne invarttim in jurul cozii pana ametim si nu mai stim care era subiectul,sau suntem momiti pe niste piste false de catre oameni bine instruiti in ale intoxicarii media.Suntem educati sa devenim brute ,sa credem ca s-a facut dreptate,daca s-a prins vreun parlit de afacerist de mana a treia si ca ne-au salvat economia si onoarea Romaniei .Pe cand ei se ingrasa si mai tare si ne seaca de puteri.........
    corina
    corina
    Membru

    Mesaje : 58
    Data de inscriere : 25/07/2008

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de abba Sam Aug 09, 2008 11:55 am

    Daca tot imi facusi bucata cu postarea de mai sus (recunosc, ai avut aprobare!), atunci sa continuam.
    Ziceam ca tara si poporul ar putea fi lucruri diferite , dintr-un anumit punct de vedere. Depinde de acceptiunea data termenilor. Vorbind la modul sensibil insa, pentru mine tara reprezinta trecutul, istoria , totalitatea valorilor culturale si spirituale acumulate in timp, adica tehnic spus, neamul vazut in diacronie. Poporul reprezinta insa populatia Romaniei la un moment dat, cu specificul ei, cu tarele ei, cu valorile ei. Deci din perspectiva sincronica.

    abba
    Membru

    Mesaje : 41
    Data de inscriere : 26/07/2008

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de Horia Sam Aug 09, 2008 1:13 pm

    abba a scris:Daca tot imi facusi bucata cu postarea de mai sus (recunosc, ai avut aprobare!), atunci sa continuam.
    Ziceam ca tara si poporul ar putea fi lucruri diferite , dintr-un anumit punct de vedere. Depinde de acceptiunea data termenilor. Vorbind la modul sensibil insa, pentru mine tara reprezinta trecutul, istoria , totalitatea valorilor culturale si spirituale acumulate in timp, adica tehnic spus, neamul vazut in diacronie. Poporul reprezinta insa populatia Romaniei la un moment dat, cu specificul ei, cu tarele ei, cu valorile ei. Deci din perspectiva sincronica.

    Tot de dragul exactitatii as vrea sa te intreb daca ceea ce numesti tu aici tara nu ar fi mai corect numita patrie...si de aici ma duce gindul la Octiavian Paller si dictonul sau tari sint mai multe, patrie doar una.

    Tu cu ce impresie ai ramas despre Paler ? si cind zic Paller nu ma refer la om in sine ci la opera si ideile lui din carti ziare sau aparitii tv ? Eu ii pastrez o amintire frumoasa si il consider un scriitor de valoare.


    Ultima editare efectuata de catre Horia in Dum Dec 05, 2010 11:17 pm, editata de 2 ori
    Horia
    Horia
    Admin

    Mesaje : 622
    Data de inscriere : 20/07/2008

    https://ipoteze.forumgratuit.ro

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de abba Sam Aug 09, 2008 1:36 pm

    Subiectul Paler este sacru pentru mine. In anul 1982, am scris lucrarea de diploma (licenta de-acum) despre eseistica si memorialistica lui Paler. Era prima lucrare pe aceasta tema. Indrumator de lucrare era un profesor de jurnalism de la SG, dar cel care m-a evaluat a fost Eugen Simion. Si am luat 10, scrie pe diploma. Problema era ca nu exista bibliografie la vemea respectiva, nu aparusera decat comentarii razlete prin ziare si reviste de profil. Deci am mers pe opinii personale in cea mai mare parte a lucrarii. Ma refeream la : Drumuri prin memorie, Scrisori imaginare, Caminante si Apararea lui Galilei. Pana la terminarea lucrarii, a aparut si Viata pe un peron si imi amintesc ca Eugen Simion a tinut sa discutam si despre acest roman, desi nu se incadra in lucrare.
    De-atunci, am urmarit cu pasiune tot ce a aparut, in special dupa Revolutie, cand a infiintat GDS-ul impreuna cu Liiceanu si Blandiana. De ce s-a despartit de grup? Explica undeva, parca intr-un articol-interviu. O sa-l caut si mai discutam, cat vreti voi.

    abba
    Membru

    Mesaje : 41
    Data de inscriere : 26/07/2008

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de abba Sam Aug 09, 2008 1:41 pm

    Horia a scris:
    Tot de dragul exactitatii as vrea sa te intreb daca ceea ce numesti tu aici tara nu ar fi mai corect numita patrie...si de aici ma duce gindul la Octiavian Paller si dictonul sau tari sint mai multe, patrie doar una.

    Da, e foarte bine zis asa. Patrie se potriveste perfect pentru conceptul pe care il descriam eu mai sus. De unde si derivatul sau "patriotism"! Wink

    abba
    Membru

    Mesaje : 41
    Data de inscriere : 26/07/2008

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de abba Mier Aug 20, 2008 10:02 pm

    abba a scris:Horia a scris:
    Tot de dragul exactitatii as vrea sa te intreb daca ceea ce numesti tu aici tara nu ar fi mai corect numita patrie...si de aici ma duce gindul la Octiavian Paller si dictonul sau tari sint mai multe, patrie doar una.

    Da, e foarte bine zis asa. Patrie se potriveste perfect pentru conceptul pe care il descriam eu mai sus. De unde si derivatul sau "patriotism"! Wink

    Octavian Paler , in reluare , la Sinteza zilei:" Fiecare om are o singura patrie; restul sunt tari!"
    Cu asta , a spus tot!

    abba
    Membru

    Mesaje : 41
    Data de inscriere : 26/07/2008

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de Toader Vin Iun 11, 2010 1:44 pm

    Interesant subiect si extraordinara provocare...
    Esti tentat in primul rand sa dai o o explicatie pertinenta, sa faci asocieri elevate. Dar...
    Fiind ceva mai in varsta pot spune ca patrie si popor sunt notiuni pe care nu le poti explica decat partial - le ai sau nu le ai in minte si in suflet.
    Pentru ca nu cred ca aveam mai mult de 6 ani atunci cand a cantat prima oara "Tricolorul" pentru Nastase si Tiriac ... si totusi am plans si apoi am jucat tenis cu niste tocatore de lemn luni de-a randul cu copii din cartier, fiind tare mandru ca sunt roman. Nici cand au castigat handbalistii nostrii mondialele (generatia lui Gatiu) nu m-am putut abtine sa nu lacrimez la inaltarea tricolorului pe cel mai inalt catarg, iar meciurile de handbal le simteam mai mult prin vibratia vocii lui Topescu... caci notiuni de handbal nu aveam. Nadia a adus deja cota emotiilor la maxim si traiam zile si nopti cu gandul la performantele sportivei din Romania.
    Cred ca "patrie si popor" este un sambure cu care te nasti si la care mai adaugi zi de zi cate ceva. Ca frunzele unui copac.
    Ceea ce am vrut sa subliniez este faptul ca emotiile apartenentei la un neam si la o tara au aparut cu mult inainte de a putea sa-mi explic stiintific/filozofic ceea ce inseamna patriotismul, poporul, patria. Si sunt convins ca fiecare din noi va gasi amintiri asemenatoare, ale unor emotii de acest gen, traite cu mult inainte de a ne spune cineva ca "trebuie sa ne iubim si respectam patria si poporul". Cred ca e ceva care se transmite din generatie in generatie, ceva nedefinit material - sau poate doar partial definit material - ceva care este pacat sa se piarda in valtoarea manelistico-mondialista de azi.

    Toader
    Membru

    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 11/06/2010

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de Horia Mier Iun 16, 2010 11:30 am

    Toader a scris:Interesant subiect si extraordinara provocare...
    Esti tentat in primul rand sa dai o explicatie pertinenta, sa faci asocieri elevate. Dar...
    Fiind ceva mai in varsta pot spune ca patrie si popor sunt notiuni pe care nu le poti explica decat partial - le ai sau nu le ai in minte si in suflet....

    Am citit cu placere mesajele tale, intotdeauna e o bucurie pentru mine sa intilnesc oameni asa ca tine care imi intaresc sentimenul ca inca nu e totul pierdut.
    As vrea sa te intreb ceva in afara sibiectului de aici, cum ai gasit acest forum, intreb asta pentru ca nu m-am preocupat sa il promovez in niciun fel... la inceput au fost doar discutii cu pietenii mei ... apoi a urmat o perioada de activitate mai redusa ... acum vad ca incep sa vina si altii ceea ce nu prea mai speram.
    Pe curind !
    Horia
    Horia
    Admin

    Mesaje : 622
    Data de inscriere : 20/07/2008

    https://ipoteze.forumgratuit.ro

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de Toader Mar Sept 28, 2010 2:36 pm

    Salut Horia,
    Vad cu parere de rau ca nici macar tu nu mai raspunzi in acest forum ... Patria, poporul devin simple notuni abstracte in lipsa de comunicare. Sau mai bine zis devenim o masa amorfa, perfect manipulabila prin mesaje venite doar pe o singura cale - de la "ei" catre noi - si mai ales renuntand la comunicare .
    Hai sa lasam lucrurile urate sa treaca pe langa noi si sa ne gasim timp si pentru cateva clipe in acest forum. Daca-ti face placere...daca nu, asta e. Respect parerea ta.

    Toader
    Membru

    Mesaje : 13
    Data de inscriere : 11/06/2010

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de Horia Lun Oct 04, 2010 9:49 pm

    Toader a scris:Salut Horia,
    Vad cu parere de rau ca nici macar tu nu mai raspunzi in acest forum ... Patria, poporul devin simple notuni abstracte in lipsa de comunicare. Sau mai bine zis devenim o masa amorfa, perfect manipulabila prin mesaje venite doar pe o singura cale - de la "ei" catre noi - si mai ales renuntand la comunicare .
    Hai sa lasam lucrurile urate sa treaca pe langa noi si sa ne gasim timp si pentru cateva clipe in acest forum. Daca-ti face placere...daca nu, asta e. Respect parerea ta.

    Da ai dreptate am cam parasit forumul pentru ceeva timp dar te rog sa ma crezi ca nu din comoditate
    ci pentru ca am trecur printr-o perioada foarte dificila pe care sper sa o fi depasit
    si imi este mai usor daca nici nu mai amintesc mai mult aici...

    Am revenit, dar rugamintea mea este sa nu astepti raspunsuri de pe o zi pe alta
    intru si eu de citeva ori pe saptamina ...

    Horia
    Horia
    Admin

    Mesaje : 622
    Data de inscriere : 20/07/2008

    https://ipoteze.forumgratuit.ro

    Sus In jos

    Patria, poporul ... Empty Re: Patria, poporul ...

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


    Continut sponsorizat


    Sus In jos

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum