Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Un pamant nou -  Eckhart Tolle EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Un pamant nou - Eckhart Tolle

2 participan?i

In jos

Un pamant nou -  Eckhart Tolle Empty Un pamant nou - Eckhart Tolle

Mesaj Scris de corina Dum Apr 25, 2010 9:43 pm

Mi-a raspuns la toate intrebarile pe care le aveam ...Nu stiu cum pot sa o clasific ..numai ca aceste cuvinte ...interesanta ..buna ...captivanta ..si alte asemenea ..nu cred ca sunt potrivite !!
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Un pamant nou -  Eckhart Tolle Empty Re: Un pamant nou - Eckhart Tolle

Mesaj Scris de Horia Joi Apr 29, 2010 12:30 pm

corina a scris:Mi-a raspuns la toate intrebarile pe care le aveam ...Nu stiu cum pot sa o clasific ..numai ca aceste cuvinte ...interesanta ..buna ...captivanta ..si alte asemenea ..nu cred ca sunt potrivite !!

ai si un link ceva ? sau doar o cautam la librarie ? si atunci macar la ce editura?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Un pamant nou -  Eckhart Tolle Empty Re: Un pamant nou - Eckhart Tolle

Mesaj Scris de corina Mar Mai 18, 2010 9:59 am

este editura curtea veche !Eu am avut ambitia sa o am ,sa o cumpar nu este o carte pe care o citesc sau o spicuiesti pe net ..este o carte de care mai ai nevoie in timp..am dat comanda pe o librarie on line ..LUCMAN! Sau mai este o librarie cu preturi acceptabile Adevar divin!!

Am mai citit de el Puterea prezentului ,de fapt aceasta este prima lui carte ,pentru a o intelege pe prima trebuie sa o citesti pe asta ..ma rog ..nu e chiar obligatoriu eu am inteles-o pe cealalta !!
De fapt eram ..sunt foarte impacata ca nu sunt o ciudata...sau cel putin ..nu sunt singura!! Smile bounce cheers
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Un pamant nou -  Eckhart Tolle Empty Re: Un pamant nou - Eckhart Tolle

Mesaj Scris de Horia Mar Mai 18, 2010 2:14 pm

corina a scris:este editura curtea veche !Eu am avut ambitia sa o am ,sa o cumpar nu este o carte pe care o citesc sau o spicuiesti pe net ..este o carte de care mai ai nevoie in timp..am dat comanda pe o librarie on line ..LUCMAN! Sau mai este o librarie cu preturi acceptabile Adevar divin!!

Am mai citit de el Puterea prezentului ,de fapt aceasta este prima lui carte ,pentru a o intelege pe prima trebuie sa o citesti pe asta ..ma rog ..nu e chiar obligatoriu eu am inteles-o pe cealalta !!
De fapt eram ..sunt foarte impacata ca nu sunt o ciudata...sau cel putin ..nu sunt singura!! Smile bounce cheers

E in ordine, multumesc mult !
Totusi, daca nu iti cer prea mult, as vrea sa te rog sa imi scrii citeva idei din carte... ce zici ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Un pamant nou -  Eckhart Tolle Empty Re: Un pamant nou - Eckhart Tolle

Mesaj Scris de corina Vin Mai 21, 2010 8:30 am

Pai cateva idei.. sunt cam incurcata toata cartea este o idee mare .."Puterea prezentului "
Iti spune sa Accepti ceea ce traiesti si sa fii cat mai prezent in timpul prezent !!
Vorbeste despre minte ca si cum noi am creat-o sii este atat de perversa ,incat acum este de sine statatoare si ne manipuleaza nelasand ,spiritul nostru sa iasa la suprafata ,mai avem si "corpul durere "o forma de energie negativa ce ne invaluie .patrand energia amintirilor negative ,si incercand - de cele mai multe ori cu succes - sa ne manipuleze sa-si mai incarce cu energie acel "corp".
Imi este greu sa dau citate !!
Am sa caut link-ul unde este descarcata cartea si il postez aici ,dar eu consider ,inca odata ca nu e o carte care o poti citi pe net ..Da e drept ca este destul de scumpa ,cel putin pentru mn care am un venit de 540 lei ,dar merita fiecare banut !!
Datorita lui am ACCEPTAT situatia in care sunt ,pierderea puiului meu ,eram blocata in trecut ,traiam la nesfarsit acele putine ore in care a trait ..Toate acele senitmente care-mi hraneau corpul durere !
Eu iti spun cum mi-a schimbat modul de a-mi percepe situatia si de a putea merge mai departe !!Majoritatea dintre noi se prabusesc si asa traiesc pana la sfarsitul zilelor ,si sunt sigura ca atunci cand mor ,cand isi intalnesc puiul iubit sau persoana draga ,si vad ca au fost impreuna tot timpul ..regreta ca nu a putut trai ,continua viata asa cum trebuie !
Puiul meu este langa mn dar sun alta forma ,cea a spiritului ,iar acceptarea m-a facut sa dau la o parte durerea ,lacrimile tot ce era negativ si sa invat sa-mi simt ingerul cu spiritul meu !!
E minunat ,atat de minunat incat nu doresc sa ma mai intorc niciodata la ceea ce a fost la acele zile de cosmar
Asta am invatat citimd aceste carti !
Te invata cum sa accepti o situatie si sa nu te impotrivesti ei ,pentru ca oricum situatia exista ,precum pierderea unei persoane dragi ,deci impotrivirea ta este inutila ,cum sa privesti situatia ,cum sa-i faci fata ,si mai ales cum sa traiesti timpul prezent in care esti !!
Ne spune ca nu exista trecut ,nici viitor ,doar clipa de acum !!
Si cand in traiesti trecutul ,il traiesti in prezent nu te intorci in timp !! Rolling Eyes
Cum sa te cunosti mai bn ,mintea cum sa ti-o stapanesti ,si sa o recunosti cand te manipuleaza ,sau corpul durere cand iti cere sa-l "hranesti "..
Spune ca intotdeauna intr-o cearta este nevoie de doi ,si asa este ,chiar daca o persoana este pasiva ..ceea ce gandeste ...conteaza !!
Eu am verificat-o si pe asta ..in certurile cu sotul meu ..Am crezut ca daca nu-i voi raspunde voi aplana conflictul ..dar gresit ..la nivel mental ma certam si eu cu el ,si eram uimita cum cearta ,chiar de unul singur - asa credeam eu pe atunci - lua amploare si in loc sa se domoloeasca era din ce in ce mai intensa .
Am invatat ca de cate ori il simt tensionat ,sa ma gandesc la spiritul lui ,cu iubire ,sa-i trimit mesaje din suflet de iubire ...si sentimente pozitive ..Certurile noatre s-au transformat doar in mici reprosuri ,urmate cu zambete si imbratisari !!
Ei ce zici de asta ?eu am inceput sa o aplic !
Iti doresc o zi superba azi !! Very Happy cheers sunny
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Un pamant nou -  Eckhart Tolle Empty Re: Un pamant nou - Eckhart Tolle

Mesaj Scris de corina Vin Mai 21, 2010 8:34 am

http://www.scribd.com/doc/13498593/Eckhart-Tolle-Un-Nou-Pamant

am gasit lik-ul

lectura placuta !!Presupun ca este si cealalta carte descarcata ..
Mai are una "LINISTEA CARE VORBESTE "
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Un pamant nou -  Eckhart Tolle Empty Re: Un pamant nou - Eckhart Tolle

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum