Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Teste EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Teste EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Teste EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Teste EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Teste EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Teste EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Teste EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Teste EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Teste EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Teste

In jos

Teste Empty Re: Teste

Mesaj Scris de Horia Lun Apr 04, 2011 10:42 am

Prezumtii:
1. exista 5 case fiecare de alta culoare
2. in fiecare casa locuieste o singura persoana fiecare de alta nationalitate.
3. fiecare locatar prefera o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de companie.
4. nici una din cele 5 persoane nu are casa de aceeasi culoare cu alta, nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine aceeasi specie de animal.


Se dau urmatoarele:

a. britanicul locuieste in casa rosie
b. suedezul are un caine
c. danezul bea cu placere ceai
d. casa verde se afla in stanga casei albe
e. locatarul casei verzi bea cafea
f. persoana care fumeaza “Pas Mal” are o pasare
g. locatarul casei din mijloc bea lapte
h. locatarul casei galbene fumeaza “Down Hill”
i. olandezul locuieste in prima casa
j. fumatorul de “Carlbrough” locuieste langa cel care are o pisica
k. locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza “Down Hill”
l. fumatorul de “Wind Fill” bea bere
m. olandezul locuieste langa casa albastra
n. germanul fumeaza”Rustguns”
o. fumatorul de “Carlbrough” are un vecin care bea apa.


Cine are acvariul cu pesti?

Albert Einstein a conceput acest test. El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare gaseasca rezolvarea.

Tu tii cu majoritatea?



Recomandare: continua lectura doar dupa ce te-ai saturat de incercari nereusite de a rezolva testul.
Daca totusi ai incercat sa-l rezolvi, si esti poate chiar convins ca ai reusit atunci incearca sa explicit cuiva cum ai facut inainte de a continua.



Ceea ce urmeaza e rezolvarea acestui test. Bineinteles ca daca nu ai reusit sa-l rezolvi singur atunci ai fost dus de mana in cei 2%, altfel spus cei ca tine sunt peste 98% din populatia globului. Partea buna e ca afli astfel, sau ti se confirma, ca nu esti singur. Chiar daca nu ai reusit sa-l rezolvi mai ai totusi o sansa ; aceea de a intelege si adera la explicatia care urmeaza.

Cred ca am inceput deja sa-mi pun problema daca e chiar acel Einstein cel care a conceput testul acesta. Poate ca nu e nici macar corect si poate ca cel care la inventat a facut-o pentru a-si rade de oameni. Aceasta posibila explicatie are insa o mica problema : inca totusi nu l-am rezolvat si sunt departe de a-i fi demonstrat incorectitudinea constructiei. Desi nu m-a convins deloc aceasta argumentatie si stiu si ca nu sunt chiar atat de redus arunc totusi o privire si asupra mult-trambitatei explicatii:

Rezolvare:

Pentru inceput facem abstractie,adica economie, de felul in care ne raportam la acest test, nu il consideram nici adevarat nici fals in nici-una din implicatiile lui. E o simpla problema de logica pe care trebuie sa o descalcim. Este evident de la inceput ca avem de a face cu cu 25 de variabile gupate cate cinci. Cinci comunitari, 5 marci de animale, cinci tipuri de culori, cinci specii de bauturi, si cinci pachete de tigari de care nu a auzit nimeni. Reclama mai mascata decat asta nu se poate. Probabil ca deja ti-ai amintit de matematica de la scoala si crezi ca exista ceva formula cu care ar putea fi calculate posibilitatile de combinare a 25 de variabile luate cate cinci. Intr-adevar exista dar nu iti este de nici un folos, in primul rand ca ar trebui sa pui mana pe computer sau pe cartea de algebra, iar in al doilea rand pentru ca trebuie sa tii cont si de posibilitatile de raportare a fiecarei variabile cu alta, adica dupa modelul propozitiilor de la “a” la “o”. In acele propozitii ti se dau dupa cum ai observat si indicatii de pozitie si vecinatate.
Luand in calcul si locul se mai adauga niste variabile care complica sistemul. Daca nu te-ai convins ca matematica si geometria nu iti pot da solutia atunci gandeste-te daca nu cumva te-ar fi ajutat mai multe indicatii, de exemplu una care sa iti spuna la stanga cui se refera, a ta, cel care ii privesti sau a unuia dintre ei stand in geam cu fata sau cu spatele catre tine. Ceea ce trebuie sa intelegi e ca putea la fel de bine sa iti dea si indicatia ca cel din casa rosie e mai inalt decat cel care bea bere si ca cel mai scund locuieste in a doua casa de langa libraria cu cartea care costa exact cat titlul ei. E o carte cu care sigur nu iesi pacalit, asta e valoarea ei reala.
Te-ai intrebat de ce i-o fi zicand testul lui Einstein? In ceea ce ma priveste, pana nu l-am rezolvat putea sa fie scris chiar de Einstein la un pahar intre niste ecuatii de fizica cuantica si experimentul Philadelphia. Ar putea avea totusi de a face cu relativitatea. In alte cuvinte poate totul se clarifica daca in loc sa iti prajesti creierul facand permutari te-ai imagina in interiorul sistemului. Imagineaza-ti ca esti unul dintre cei cinci comunitari. Pentru inceput exclude-l pe suedez pentru ca ti se spune in a doua remarca ca nu e posesorul acvariului. Bineinteles ca il poti exclude si pe motive hamletiene daca vrei.
Daca te-ai instalat in sistem, imagineaza-ti ca esti de exemplu britanicul care el a scris si el citeste textul si ca stii sigur ca tu ai acvariul. Parcurgand pe rand propozitiile cu indicatii realizezi ca nici una nu infirma credinta ta ca tu esti posesorul acvariului. S-ar putea sa ai totusi niste probleme grave de memorie, dat fiind ca nu iti amintesti ce altceva in afara de casa rosie te identifica. La fel de bine poti incepe gandindu-te ca tu nu ai acvariul deci absolut sigur unul din ceilalti , in afara de suedez evident, are acvariul. Pentru a nu complica problema cu pozitia pe care o adopti tu ca britanic fata de aceste indicatii mai bine presupui ca acestea sunt scrise de mana cu propriul tau scris pe o hartie din agenda proprie, intr-o perfecta oxford english. Iti dai seama ca poate trebuia sa iti amintesti toate aceste detalii si le-ai scris din motive de precautie fata de o posibila amnezie temporara de care suferi. Si acum mai vine si un necunoscut la usa si te intreaba cine are acvariul cu pesti. Tu nu ai mentionat pe respectiva hartie ca ai avea acvariul dar poate ca nu credeai ca ai uita asa ceva. Cum insa indicatiile pe care ti le-ai dat nici nu confirma nici nu infirma ca ai avea acvariul mai bine ai afla ce vrea necunoscutul cu acvariul respectiv. Ai face totusi bine sa mai faci o vizita la psihanalist pentru ca e clar ca nu poti fi sigur acum nici de faptul ca tu esti britanicul. De fapt esti absolut sigur ca esti undeva in Romania imaginandu-ti ca esti britanic.Aici ai putea avea o problema si cu gasirea psihanalistului si oricum n-are rost sa incerci pentru ca n-ai bani de cura. Deci poti fi sigur ca tu nu ai acvariul cu pesti exceptand cazul in care din intamplare chiar posezi asa ceva si chiar daca l-ai avea tot te-ar intreba politia de unde il ai.
In acest moment al explicatiei cred ca este clar ca nu mai are rost sa ne inchipuim ca am fi poate nemti, olandezi sau danezi. Celor care nu sunt pentru ca nu sunt, celor care sunt pentru ca sunt si nu mai trebuie sa-si imagineze cum ar fi.
Pentru a incheia aceasta rezolvare a testului trebuie totusi sa luam in considerare si cazul special al suedezului. La fel ca inainte iti poti inchipui ca esti suedezul si citesti indicatiile. Afli din a doua propozitie ca tu ai de fapt un caine, dar scandinav cu bun simt ce te gasesti iti dai si tu seama ca daca pana si acest lucru a trebuit sa t-il scrii pentru a-l tine minte atunci nu poti fi deloc sigur ca nu ai de fapt un acvariu.
Ma relaxez insa si imi spun ca indifferent daca stiu sau nu cine are acvariul tot fac parte din cei doi la suta inteligenti de pe glob pentru ca pana una alta premiile nobel se dau in Suedia.
Daca tot ai avut disponibilitatea de a parcurge aceasta rezolvare a testului lui Einstein, demn de el, fie-mi iertat, atunci nu te mai tin in suspans si iti dau solutia: il poate avea oricare dintre ei cu remarca ca atunci cel care se intreaba unde-i acvariul cu pesti sigur e dintre cei 98% si restul de 2 la suta suntem dupa toate probabilitatile noi romanii care nu ne-am intreba cine are acvariul ci am fi cei care ii intreaba pe ceilalti chiar stiind foarte bine ca e la noi.

Nu sunt sigur ca sunt perplex sau imi vine sa rad acum dupa ce am citit aceasta rezolvare a testului.
Daca esti in dubiu atunci te intreb: de ce esti atat de sigur ca esti roman? Oricum, nu conteaza atat timp cat esti in cei 2%. Pentru ca totusi san nu fim luati de ageamii va spun ca pe internet gasiti totusi o solutie clasica a testului .
Daca m-ati inteles pana acum atunci e inutil sa va spun ca testul e posibil sa fie conceput de Einstein dar solutia informatica sigur nu. Nu te lasa pacalit, testul nu e doar enigma, ci enigma impreuna cu solutia.

Ramane intrebarea:”cine dracu’ are acvariul?” .Cel care il vrea cu conditia sa nu-l aiba ceilalti. Daca impreuna cu toata clasa politica romaneasca ti-ai pus si tu intrebarea” unde ne sunt coruptii?” atunci intelegi ce vreau sa spun. Marea lupta improtriva coruptiei nu e decat esenta poporului care intreaba despre sine insusi. Ma opresc putin sa trag o tigara infricosat de gandul ca remarcabilii nostri 2% politicieni nu sunt o excrescenta maladiva a natiei ci chiar esenta ei. Pentru mine doi la suta nu e mult draga mea, si-ai sa te-ntorci…

autor: Cristian Dorin Gligor
gligor_cristian@yahoo.fr
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum