Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Evolutie spirituala EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Evolutie spirituala EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Evolutie spirituala EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Evolutie spirituala EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Evolutie spirituala EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Evolutie spirituala EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Evolutie spirituala EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Evolutie spirituala EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Evolutie spirituala EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Evolutie spirituala

4 participan?i

In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de Horia Mier Aug 13, 2008 12:31 am

phpboy a scris:din cate stiu eu sacrum inseaman sfant .si osul sacrum este alcatuit din 5 oase .el este in forma de triunghi ,figura geometrica aparuta pe biserici.poa o fi asta nu stiu

ok man esti pe aproape ... osul e poate singurul care nu se distruge la incinirare ...etc.
problema nu era ce inseamna numele ... ci de ce a fost dat acel nume acelui os ?
doar pt ca are 5 oase, e triunghiular, si nu se sfarima la ardere ? doar atit ?
dar de fontanela care inseamna mica fintina si se afla in craniu chiar in crestet ? ce spui ?
dar de ce legatura poate fi intre ele ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty re

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 14, 2008 11:29 pm

se arde si osu la anumite temperaturi.se topeste el metalu.la fontanela e chestia poa cu fantana intelepciunii.si acolo la fontanela e o chestie parca si yoga o foloseste pe unde individu primeste informatii.cica botezu ar avea legatura cu fontanela asta.in fine......

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evolutie spirituala Empty re

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 14, 2008 11:43 pm

Sau poate asta...Mitologia creștină ni-l prezintă pe Sfântul Gheorghe, călare pe un cal de foc, înfigând lancea și țintuindu-l de pământ pe Dragon. Și aici este evidentă identitatea balaurului (dragonului), animal fabulos, cu Kundalini. Calul de foc (focul fiind altă alegorie a lui Kundalini, ) e simbolul lui Kalki, stăpânul Sahasrarei (fontanela craniană), locul pe unde energia divină pătrunde în foetusul uman.
Lancea desemnează năpustirea lui Kundalini prin coloana vertebrală (lancea) și fixarea acesteia în sacrumul Muladharei (balaurul e țintuit astfel de Pământ, elementul Muladharei).
Kundalini fiind energia divina primordial din corpul nostru care se afla in stare latenta, sediul ei este tocmai osul de la baza coloanei vertebrale numit sacrum.
In vest osul sacrum este reprezentat prim insemnul zodiei varsatorului si al sf graal, care se zice tine apa vietii.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evolutie spirituala Empty re

Mesaj Scris de Vizitato Joi Aug 14, 2008 11:49 pm

...raza constiintei divine cade pe fontanela o strapunge in centru ,trece prin bulb si se aseaza in maduva spinarii Ea lasa o dara subtire in urma ei si se aseaza incolacita in osul sacrum, muladhara sacrum de al baza coloanei vertebrale.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de corina Vin Aug 15, 2008 8:15 am

Am citit ca nu prea e bn sa starnesti sau sa trezesti sarpele incolacit,Kundalini,pentru ca daca nu ai o pregatire foarte inalta spirituala te paote rapune.El are doua directii,poate sa se ridice spre Sahasrara sau poate cobori pe Muladhara si asta e mai rau pentru ca ar trezi tot ce e mai rau in tine.Daca directia e in sus atunci atingi apogeul spiritualitatii si devii ceva mult peste puterile noastre de intelegere.Eu m-as multumi sa-l tin acl adormit dar sa pot stapani si dezvolta o parte din tehnicile de vindecare neconventionala...
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de Horia Vin Aug 15, 2008 12:36 pm

corina a scris:Am citit ca nu prea e bn sa starnesti sau sa trezesti sarpele incolacit,Kundalini,pentru ca daca nu ai o pregatire foarte inalta spirituala te paote rapune.El are doua directii,poate sa se ridice spre Sahasrara sau poate cobori pe Muladhara si asta e mai rau pentru ca ar trezi tot ce e mai rau in tine.Daca directia e in sus atunci atingi apogeul spiritualitatii si devii ceva mult peste puterile noastre de intelegere.Eu m-as multumi sa-l tin acl adormit dar sa pot stapani si dezvolta o parte din tehnicile de vindecare neconventionala...

Si eu tot cam asa am inteles din ce am citit despre kundalini ca nu trebuie intervenit brutal in trezirea sa, Ca nu trebuie fortat cu nimic Procesul seamana cu cel al unei seminte careia nu trebuie decit sa ii oferi conditii prielnice, ocrotire si multa multa dragoste, in rest stie ea singura ce are de facut.
Kundalini e o energie inteligenta ea nu e niciodata complet adormita ea doar asteapta momentul prielinc pentru trezire si dezvoltare. Odata trezita spiritul nostru gaseste cel mai bun suport pentru evolutia sa ulterioara.
O recomandare am de facut ... asa cum nu trebuie sa faci eforturi spre a-l trezi ... nu cauta nici sa faci eforturi spre a-l tine in adormire... pur si simplu nu te preocupa de asta nici intr-un sens nici in altul. Dar preocupa-te sa creezi in tine acele condtii de care spuneam mai sus, curatenie spirituala, caldura sufleteasca , lumina cunoasterii incredere in propria ta dezvoltare. Evolutia normala a energiei kundalinii e lenta si poate trece mult timp neobservata asa ca si incoltirea unei seminte in conditii prielnice... Ideea mea este sa nu te temi de dezvoltarea sa pentru ca e lenta fireasca si nu aduce nimic rau ... ci dimpotriva Wink
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de Horia Vin Aug 15, 2008 1:12 pm

phpboy a scris:Sau poate asta...Mitologia creștină ni-l prezintă pe Sfântul Gheorghe, ...

Ce sa zic ? foarte tare raspunsul tau ! si foarte interesant ...
Nu stiu ce as mai avea de adaugat.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de Horia Vin Aug 15, 2008 7:25 pm

phpboy a scris:pt horia nu ti-am vazut ultimul post.nustiu ce naiba e lagul asta.corina esti offtopic pe subiect

Nici eu nu inteleg ce e cu "lagul asta "
iar Corina nu mi se pare deloc offtopic intrucit kundalini e cea care face legatura dintre sacrum si fontanela
parca asa scriai si tu ..asa e ?
Si in plus orice apare undeva ca fiind off topic am eu grija sa ii creez un topic adecvat, deaceea am si mutat o parte din discutia inceputa pe Propuneri aici, pe Evolutie spirituala.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty ok

Mesaj Scris de Vizitato Vin Aug 15, 2008 8:07 pm

ma refeream la subiect propus de tine ,dar dak e evolutie spirituala atunci ai dreptate.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de cedlanio Mier Mar 17, 2010 9:42 am

Ok. Având în vedere ce am citit aici pe acest topic, a trebuit să număr până la 10 să mă mai calmez și sper din tot sufletul să nu folosesc un limbaj colorat... În primul rând nu vă mai luați după cărți chiar dacă sunt scrise de autorități sau mai ales dacă sunt scrise de autorități recunoscute... Evoluția spirituală se petrece într-adevar numai atunci când Kundalini se trezește și ascensionează de-a lungul coloanei vertebrale trezind calitățile normale ale oricărei ființe umane. Cei care nu au trezită conștient acestă energie nu pot vorbi de ea așa cum un orb nu poate vorbi de culoarea roșie. Iar mulți dintre cei care au trezită în mod conștient această energie nu prea vorbesc pentru că nu au ce să spună limbajul fiind prea sărac să exprime ceva. E ca și cum ai incerca să-i vorbeși unui orb din naștere despre lumină... Cum s-o faci? Mai mult decât atât cei care incercă din compasiune pentru semenii lor să-i ducă pe drumul trezirii sunt vânați și uciși la propriu de mii de ani deoarece exsită cineva care ne vrea proști și lucrează din greu pentru asta. Kundalini se trezește simplu de la o persoană care o are trezită la alta persoană care nu o are trezită dar e pregatită pentru acesta. Este un fenomen care se poate asemăna cu aprinderea unei lumânări de la altă lumânare deja aprinsă. Kundalini se trezește la toată lumea, inconștient, în starea de somn profund pentru a reface corpurile persoanei care doarme. Kundalini nu face rău nici unei ființe dar este liberă și fiind expresia energetică a libertății în orice formă poate fi ea concepută, cei care încearcă să o trezească forțat au probleme. Totuși unii reușesc să o trezească pe Kundalini în mod forțat și devin niște ciudați care încearcă și chiar reușesc în egoismul lor să profite de acest fapt... pentru o vreme că apoi urmează plata.

În concluzie pentru anumite persoane care traiesc după standarde morale impecabile fără a face eforturi sau a considera că au vreun merit pentru aceasta, Kundalini se trezește și rămâne statornică. Pentru ceilalți Kundalini se trezește dar doar pentru scurtă vreme pentru că nu suportă idioții sau țoapele.

Nu există nici o formă de evoluție spirituală fără Kundalini. Asta e tot.

cedlanio
Membru

Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/11/2008

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de Horia Joi Mar 18, 2010 3:24 pm

cedlanio a scris:Ok. Având în vedere ce am citit aici pe acest topic, a trebuit să număr până la 10 să mă mai calmez și sper din tot sufletul să nu folosesc un limbaj colorat... În primul rând nu vă mai luați după cărți chiar dacă sunt scrise de autorități sau mai ales dacă sunt scrise de autorități recunoscute... Evoluția spirituală se petrece într-adevar numai atunci când Kundalini se trezește și ascensionează de-a lungul coloanei vertebrale trezind calitățile normale ale oricărei ființe umane. ...

Din cele spuse aici imi dau bine seama ca stii bine ceea ce spui, totusi as vrea sa te intreb ce anume te-a enervat asa de tare din cele scrise pe aici ? doar fiecare e liber sa aibe puncul sau de vedere ... nu ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de Stel Joi Feb 17, 2011 12:38 am

Poate ar trebui sa definim intai evolutia spirituala. Intr-un limbaj comun am putea sa o numim dezvoltare personala? Eu cred ca da, pentru ca dezvoltarea personala presupune o preocupare permanenta pentru o evolutie pozitiva, in sensul de crestere, de insumare, de valoare adaugata. Procesul de crestere este intotdeauna lent si are la baza un efort permanent de a indeparta din cale tot ceea ce poate stopa acest proces sau care poate duce chiar la o involutie.

Elementele necesare unei evolutii pozitive sunt: iubirea, sinceritatea, compasiunea, rabdarea, generozitatea, altruismul, spiritul de sacrificiu. Iar elementele care duc la involutie sunt: ura (dar si indiferenta, pentru ca indiferenta ucide iubirea, iar nu ura), minciuna, egoismul, invidia, frica, furia.

Odata cunoscute aceste elemente putem face alegerea corecta in fiecare moment. Sau putem face alegerea gresita, nimeni nu ne opreste, suntem fiinte dotate cu discernamant si binecuvantate de Dumnezeu cu liberul arbitru. Acesta este si motivul pentru care Dumnezeu nu a ascuns privirii oamenilor pomul cunoasterii binelui si raului ci doar i-a prevenit in privinta consecintelor.
Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de Horia Joi Feb 17, 2011 8:41 am

Da s-ar putea numi si asa numai ca prin dezvoltare personala se poate intelege doar o dezvoltare intelectuala fara a atinge latura spirituala...
Am zis doar ca se poate intelege asta ... si poate ca nu e rau pentru cei care nu accepta anumite realitati subtile... poate fi o denumire ...sub acoperire Smile
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Evolutie spirituala Empty Re: Evolutie spirituala

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum