Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

4 participan?i

In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Joi Aug 14, 2008 12:30 am

Fragment din
"Noi nu suntem urmașii Romei” - un interviu de Gheorghe Budeanu
http://napoleonsavescu.wordpress.com/opera-si-activitatea/noi-nu-suntem-urmasii-romei-un-interviu-de-gheorghe-budeanu/


- Care este esenta cartii “Noi nu suntem urmasii Romei”?

- Cartea mea are trei capitole distincte. In primul capitol, “Noi nu suntem urmasii Romei”, arat clar si convingator de ce trebuie sa renuntam la ideea impusa de un preot care se numea Miron Costin si care a spus: “Noi de la Ram ne tragem”. Ideea a fost preluata de Scoala Ardeleana care, din mandrie nationala si dorind sa apartina unui grup important, in lupta contra ungurilor, a zis: “Sigur, noi suntem urmasii Romei!”. Bogdan P. Hasdeu s-a opus acestei idei si a zis: “Nu distrugeti istoria acestui popor!”. Multa lume nu l-a ascultat si am ajuns unde am ajuns.

- Si Iorga, nu numai Hasdeu, a sustinut acelasi lucru…

- Absolut.

Capitolul doi, “Epopeea poporului carpato-danubian”, este unul mai delicat. Grecii au epopeea lor. Romanii, prin “Eneida” lui Virgiliu, a lor. Singurul popor mare si important din Europa care nu are epopeea sa este cel roman. Si atunci am scris “Epopeea poporului carpato-danubian”, bazata pe date noi.

- Cum ati adunat aceste date, sunt ele convingatoare?

- Cand am scris despre alesul zeilor, Alexandru Macedon, imi trebuia sa stiu cum a fost vremea in Irak in anul 317 i.e.n, in cutare zi. Am gasit cu ajutorul computerului: batea vantul…

Pe Columna de la Roma putem vedea chipuri de daci care numai a fi cotropiti nu par. Sunt oameni mandri, inteligenti, imbracati frumos, curati. Se pare ca civilizatia dacica, prin unele personalitati, a influentat mult timp inainte civilizatia moderna, cel putin pana la Constantin cel Mare.

Cand Herodot a spus cine sunt dacii, ei traiau de mult pe acest pamant. Erau cei mai viteji dintre toti tracii. Vorbeau o limba clara. Ii place, nu-i place lumii, dar asa e scris peste tot in istorie: dacii au fost primii locuitori ai Europei. Apoi au venit peste ei grecii. Mai tarziu - slavii, ungurii, care au reusit sa patrunda in Transilvania abia in sec. XI. Si toate aceste popoare s-au gasit acuma ca sunt la ele acasa si ne pun conditii de intrare in Europa! Noi nu avem nevoie sa intram in Europa. dar Europa noi am fondat-o si nu trebuie sa rugam pe nici un cotropitor ca sa ne primeasca in tara noastra. Aici ne-am nascut, aici suntem si aici vom fi.
.................................................................................
Ce parere aveti despre ipotezele lui Napoleon Savescu ? Eu unul mi-as dori sa se transforme cit mai repede din ipoteze in istorie general acceptata.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de abbilbal Joi Aug 14, 2008 10:27 am

Privind atent fizionomia celor din jurul nostru, observăm două categorii de oameni. Una are nasul coroiat și lobul urechii lipit de țeastă. Cea de a doua categorie are nasul drept și lobul urechii desprins de țeastă. Prima categorie se trage din daci, iar cea de a doua din romani.
Eu de la râm mă trag și de aceea am nasul drept și lobul urechii desprins de țeastă, trăsătură specifică marii majorități a locuitorilor ținuturilor din zona fostelor așezări romane. Cealaltă categorie de oameni se află concentrată în zona cetăților dacice și Maramureș. Numeric suntem aproximativ egali.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Joi Aug 14, 2008 11:47 am

abbilbal a scris:Privind atent fizionomia celor din jurul nostru, observăm două categorii de oameni. Una are nasul coroiat și lobul urechii lipit de țeastă. Cea de a doua categorie are nasul drept și lobul urechii desprins de țeastă. Prima categorie se trage din daci, iar cea de a doua din romani.
Eu de la râm mă trag și de aceea am nasul drept și lobul urechii desprins de țeastă, trăsătură specifică marii majorități a locuitorilor ținuturilor din zona fostelor așezări romane. Cealaltă categorie de oameni se află concentrată în zona cetăților dacice și Maramureș. Numeric suntem aproximativ egali.

Pai lucrurile par sa nu fie chiar asa simple cum spui tu... Ce te faci daca se va demonstra ca romanii sint urmasii dacilor ? defapt acelasi popor ! Cum s-ar mai face atunci diferenta ?
Defapt asta era teoria lui N Savescu.
Si inca ceva daca privim mai atent istoria se observa ca romanii au ocupat doar o mica parte a daciei, si aceea pt relativ putin timp...si chestia cea mai tare legiunile romane nu erau facute majoritar din romani ! ci din soldati adusi din colonii... asa ca ar fi posibil ca sa fie exact invers decit spui tu .... sau poate altfel ... o sa mai vedem .
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de abbilbal Vin Aug 15, 2008 6:51 pm

În comentariul meu anterior am spus: "Eu de la râm mă trag..." și ca arate dacă mie îmi place să cred acest lucru cine ce are împotrivă?
Cât privește istoria poporului român vă prezint un fragment dintr-un material scris în 1969 și publicat în Revista Bisericii Ortodoxe Române: "CREȘTINISMUL ÎN TRECUTUL NOSTRU ISTORIC

În virtutea acestui adevăr al istoriei am apărut și noi pe lume și am persistat și rezistat ca neam latin în masa germano-mongolo-slavă care ne înconjura din toate părțile, și căreia i-a urmat viforosul iureș care a trecut peste noi - cu scurte popasuri ale unora, cum au fost goții. Cunoscutul și scrupulosul scriitor african Tertulian, prenumăra, la anul 200 d.Hr., când apare lucrarea sa Apologeticum, Dacia între țările deja creștine.
Romanizarea cât și perseverarea noastră, aici atestă teza că "avem o misiune de îndeplinit în omenire", dupa zisa lui Bălcescu, misiune ce urma să se realizeze în decursul istoriei și în diferite aspecte și etape ale ei. Unul din aceste aspecte s-a văzut atunci când a apărut invazia musulmană, în fața căreia se sfărâmaseră atât cruciadele organizate de Apusul creștin, cât și rezistența popoarelor din Peninsula Ilirică (numita impropiu "Balcanică"), care toate - inclusiv Grecia si Ungaria - fuseseră cucerite și transformate în pașalâcuri turcești, invazie care s-a oprit, sau mai corect zis, a fost oprită la Dunare, în fața celor doua state libere ale națiunii române, națiune apărută aproape brusc în plinul istoriei, după ce stătuse aproape o mie de ani sub faldurile ei încă nedesfăcute pe linia vremii.
În tot acest îndelungat proces de gestație, care a fost și unul de temeinică formare a poporului român, creștinismul continua să ajute consolidarea contopirii celor două elemente - diverse și complexe ca proveniență etnică, în ce-i privește atât pe coloniști cât și pe soldații legiunilor - într-o singură unitate care o apăra în fața presiunilor și incursiunilor pașnice sau silnice ale feluriților competitori, care, răscoliți și prinși de febra migrației și a peregrinării năzuiau către cele doua Rome creștine: cea veche și cea nouă - Roma și Bizanțul - ale căror drumuri treceau în cea mai mare parte prin Dacia noastră. Primul val ce l-a avut de înfruntat a fost cel al goților, care coborâți din parțile Baltice spre cele ale Azovului și împinși de valurile hunilor - primii asiatici intrați în febra migrației - s-au instalat pe pamântul Daciei râvnite. Năvala goților a fost, de altfel cea mai bine organizată, dacă, se poate spune așa, și de aceea a și fost de cea mai lungă durată (mai bine de un secol), din care pricină Dacia noastră a și început să se numească Goția sau "Tara Goților", așa cum o și denumeau istoricii vremii. Această hălăduire a goților în Dacia noastră se soldează însă și cu rezultatul că o bună parte din ei s-au creștinat, sub influența băștinașilor, ceea ce explică evidentele elemente lingvistice latine atât în textul traducerii lui Ulfila cât și în confecționarea alfabetului gotic, așa-zis runic, care stă la baza limbii și alfabetului germanic de astăzi. "

Dacă apreciati că prezintă interes, vă mai pot da citate din acel articol, sau poate vi le luati direct de pe internet.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Vin Aug 15, 2008 7:11 pm

abbilbal a scris:În comentariul meu anterior am spus: "Eu de la râm mă trag..." și ca arate dacă mie îmi place să cred acest lucru cine ce are împotrivă?
Cât privește istoria poporului român vă prezint un fragment dintr-un material scris în 1969 și publicat în Revista Bisericii Ortodoxe Române: "CREȘTINISMUL ÎN TRECUTUL NOSTRU ISTORIC

Referitor la articol ar fi bine sa pui si link-ul, asa cum spuneam aici este voie cu link-uri.
Si tot referitor la comentariu din pacate nu prea se leaga cu ideea initiala care se referea la un moment istoric mult anterior cuceririi romane a daciei ...respectiv la originea strveche si comuna a dacilor cu romanii.

Evident ca fiecare are dreptul sa se simta asa cum crede de cuviinta ... dar e bine sa nu incetam sa cercetam atent orice ipoteza Smile


Ultima editare efectuata de catre Horia in Vin Aug 15, 2008 10:42 pm, editata de 1 ori
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Napoleon Savescu

Mesaj Scris de niku Vin Aug 15, 2008 9:23 pm

Pentru interesati : un portal tematic (inclusiv video!)
http://dacia.org/
niku
niku
Membru

Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/07/2008

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Dacomania ?

Mesaj Scris de niku Sam Aug 16, 2008 5:04 pm

De fapt nu e prea indicata asocierea cu tipi dintr-acestia "dacomaniaci"...
Imi amintesc de un astfel de personaj, ce se recomanda ca fiind medic stomatolog din Arad, care  intervenea pe la toate emisiunile tv cu telefoane in direct, a avut si manifestari in piata publica popularizate in programele de stiri... Avea aparenta de "ciudatzel"
Intr-adevar, e o intreaga nebuloasa in privinta creuzetului originar al formarii poporului roman.
Enigme cat incape !
Nascuti din doi tati = orfani de mama ?
Imi pare ca seamana foarte tare atitudinea lor (a dacomanilor) cu cea a unor insi ajunsi la maturitate si care afla, de la vecini binevoitori, ca acei ce l-au crescut nu sunt, de fapt, parintii sai adevarati! Dupa socul initial, si deprimarea asociata, dupa tentative de aflare a adevarului fara surse prea credibile, nimic nu-i impiedica sa creada cele mai extravagante povesti in privinta originilor lor.
niku
niku
Membru

Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/07/2008

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Dum Aug 31, 2008 11:06 pm

niku a scris:De fapt nu e prea indicata asocierea cu tipi dintr-acestia "dacomaniaci"...
Imi amintesc de un astfel de personaj, ce se recomanda ca fiind medic stomatolog din Arad, care intervenea pe la toate emisiunile tv cu telefoane in direct, a avut si manifestari in piata publica popularizate in programele de stiri... Avea aparenta de "ciudatzel"

- e o raspindita tehnica de manipulare, anume peste un fenomen real se creeaza o legenda falsa si care e sustinuta de ...ciudati. Vezi cazul roswel sau teoaria conspiratiei
- origina noastra latina si romana ne-a fost aplicata de masoneria iluminista a scolii ardelene si a curentului de la 48. pe atunci se urmarea intarirea statelor nationale si desfiintarea imperiilor...

Intr-adevar, e o intreaga nebuloasa in privinta creuzetului originar al formarii poporului roman.
Enigme cat incape !
Nascuti din doi tati = orfani de mama ?

- astea sint bancuri de doi lei ...

Imi pare ca seamana foarte tare atitudinea lor (a dacomanilor) cu cea a unor insi ajunsi la maturitate si care afla, de la vecini binevoitori, ca acei ce l-au crescut nu sunt, de fapt, parintii sai adevarati! Dupa socul initial, si deprimarea asociata, dupa tentative de aflare a adevarului fara surse prea credibile, nimic nu-i impiedica sa creada cele mai extravagante povesti in privinta originilor lor.

- ba ceva ii impiedica ... logica si bunul simt ... pe care nu e obligatoriu sa le pierzi odata cu parintii ...
- mai curind paralela se poate face cu ramanele lui dikens in care orfanii erau dezmostentiti de rude sau vecini. dar lafel cum in mai toate romanele mostenirorul isi cistiga dreptul numele si pamintul si asa va fi si in realitate.... mai vorbim ! ( ma poti trece la ciudati, nu ma supar, mai bine ciudat decit blazat si dezarmat)
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Lun Iun 28, 2010 10:12 am

Am gasit de curind inca o dovada in sprijinul acestei iopteze :





Dr.Lucian Iosif Cueșdean

Dacă lumea actuală nu consideră impotant să-ți cunoști trecutul istoric, să o facem din pură curiozitate umană !
Întâmplător am intrat în problema originii limbii române și după peste zece ani de studiu zilnic am finalizat cartea Romanian, the first language of Europe, după ce am constatat că oficalii români nu sunt interesați nici cu spatele de cartea Româna,limba vechii Europe.
Deși pare o aberație există niște argumente solide în sprijinul acestor teme ce nu pot fi evaluate corect fără a citi cu atenție textul de aproximativ 200 de pagini, în română și în engleză, plus tabelele cu 2000 de cuvinte arhaice românești, 1000 cu etimon latin, cuprinse în cartea:Senzațional! Suntem români de peste 2500 de ani.

Geții vorbeau latinește, în ciuda argumentelor neogramarienilor.

Geții vechii civilizații danubiene sunt cei care au intrat în cizma italică cu limba lor latină cu tot, fasonată apoi de poeții Romei.
Limba română însăși este o arhivă neprețuită de istorie, de nebănuit.
Latinitatea limbii române este mai veche decât Roma cu 1000 de ani, pentru că sanscrita conține cuvintele originale românești, inclusiv cele “slavone”.

Indo-europeana este limba geților emigrați în India, din civilizația Dunării de Jos.
Lumea vorbea și în neolitic.
Româna Onomatopeică este mai veche de neolitic, pentru că "România" este un spațiu de antropogeneză europeană și depozitara întregului fond genetic european de dinainte de ultima glaciațiune, de vreme ce splendida civilizație occidentală din Pirinei plus Grimaldi, din cursul ei, a dispărut fără urme în contemporaneitate.
Curios că unii români nu cred ceea ce eu demonstrez, asa cum ardeleanul nu crede că o girafă poate avea un gât așa de lung.Eu sunt tot ardelean, născut la Rușii-Munți (de fapt Râu și Munți).Cu respect.

Eu am constatat că avem o părere greșită despre strămoșii noștri, socotiți incapabili să rețină niște cuvinte simple ca apă, soare, pământ, oaie, cioban, grâu, vacă, bou, cal și ca atare am scris cărțile pe care vreau să vi le prezint în fișierul atașat.

Cu deosebită stimă,

Dr.Lucian Iosif Cueșdean.

Geții erau elita tracilor, pentru că ei erau cei mai bravi și mai drepți dintre traci, după Herodot.
Geții cei Mari, adică massageții, conform Wikipedia, aveau 2000 de cuvinte românești, dintre care 1000 de etimon latin și 350 de etimon bulgaro-slav fără să fi întâlnit niciun roman sau slav, deoarece au plecat din "România" în urmă cu peste 2500 de ani.
Citți cartea Suntem români de peste 2500 de ani, de Dr.Lucian Iosif Cueșdean, Ed.Solif,Buc

Vă invit să vizitați blogul Editura Solif – Dr. Lucian Iosif Cueșdean - http://solif.wordpress.com/;

http://www.libertatea.ro/stire/in-asia-80-000-000-de-oameni-vorbesc-limba-romana-289286.html

2010/6/14 Geo Stroe <geostroe@gmail.com>
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Lun Iun 28, 2010 10:33 am

am incercat sa fac ce spun cei din libertatea cu verificarea cuvintelor pe internet,
am folosit http://www.punjabonline.com/servlet/library.dictionary?Action=English
dar rezultatul nu mi se pare deoc unul convingator
doar pentru caine am gasit urmatoarele cuvinte
pentru caine : sg, suAwn, ku`qw
din care ultima forma ar putea fi asemuita cuvintului cuțu ... sau
pentru mort : AjIv, suMn, hlwk, TMFw, inr jIv, pRyq (pryq), byjwn, by dm, imRq, imrq, murdw
din care tot ultima forma ar semana cu mort

In rest nu prea am gasit alte asemanari prin aceasta metoda
Cu toate astea ipoteza mi se pare interesanta si merita a studiata mai temeinic.

Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Stel Joi Ian 13, 2011 1:25 am

NU, noi nu suntem urmasii Romei. Suntem urmasi ai dacilor liberi, urmasi ai pelasgilor, urmasi ai hiperboreilor.

Cum ar fi putut romanii sa construiasca podul de la Drobeta pe teritoriu ostil?! Si dacii ce au facut in toata acea perioada?! Au asteptat cu bratele incrucisate ca romanii sa construiasca un pod peste Dunare ca apoi sa-i cucereasca?! De unde proveneau materialele pentru constructie? Din imperiu?! Si au fost transportate pe teritoriul Daciei, printre dacii care asistau linistiti la spectacol?!

Romanii au cucerit doar o mica parte din teritoriul Daciei, doar 14%. Restul teritoriului era locuit de dacii liberi care s-au lasat latinizati cu entuziasm?! Au fost ei latinizati de colonisti romani de toate nationalitatile?! Si de ce au invatat ei limba latina si nu o alta limba vorbita de colonisti?!


Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Joi Ian 13, 2011 10:28 am

Ceea ce scrii ai citit in cartea lui Savescu sau le stiai din alte surse ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Stel Joi Ian 13, 2011 11:28 am

Din pacate nu am citit inca aceasta carte... Dar am citit alte surse. Si nu numai ca le-am citit ca pe poezie, dar m-am si gandit la ele. Cu detasare si fara prejudecati. Incercand sa fiu cat mai obiectiva si cautand singura si argumente si contraargumente.

Raman la ideea mea: daca academicienii, istoricii si arheologii nostrii nu ar fi atat de comozi si de orgoliosi, astazi copiii nostrii ar invata o alta istorie in scoala, total diferita de cea pe care am invatat-o noi.
Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Joi Ian 13, 2011 12:47 pm

Am purtat pe tema asta discutii cu diverse persoane
si nu odata mi se spunea ca ce a fost cu sute sau mii de ani in urma
nu prea mai conteaza .... ca daca s-ar adopta ca reala si recunoscuta stiintific versiunea lui Savescu ... ce ar fi ? am trai mai bine ?
In ciuda stupiditati ei ideea asta e mai raspindita decit ai crede.
In contra ei ar fi urmatoarele argumente
1 de ce sa acceptam un fals ca adevar ?
2 odata cu acceptarea adevarului se va vedea si cine si din ce interese au cautat sa il ascunda iar interesele lor ostile intereselor noastre vor incepe sa bata in retragere.
3 poate ca asa pe loc efecte nu se vor observa, dar am convingerea ca generatiile care isi vor modela mintea in acest fel vor vedea lumea si viata cu alti ochi, vor trai si actiona cu o mentalitate de invingator si nu de invins si nelegitim si asta va crea un soi de mutatie genetica in fiinta nationala ale carei efecte e imposibil sa nu se vada in timp.


Raman la ideea mea: daca academicienii, istoricii si arheologii nostrii nu ar fi atat de comozi si de orgoliosi, astazi copiii nostrii ar invata o alta istorie in scoala, total diferita de cea pe care am invatat-o noi.

sa stii ca nu cei mentionati de tine sint principalii vinovati, ei sint fie manipulati fara sa isi dea seama fie fac un joc criminal cu buna stiinta in slujba altor structuri straine care inceraca sa se legitimeze privindu-ne pe noi de legitimitatea noastra.
Cam asa cum americanii isi legitimeaza prezenta privind pe bastinasi de legitimitatea existentie lor e motiv ca erau si asa putini, salbatici, practicau sacrificii umane... nici nu se punea vorba de cultura si civilizatie...nu cunosteau nici macar roata...etc. cind apar ca din senin cetati si piraminde sint abordate ca simple ciudatenii...
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Lun Mar 21, 2011 1:54 pm


Podul lui Traian?

Mă îndoiesc! (Cogito, ergo sum)


Toată lumea a învățat la școală (atât în clasele primare, cât și în liceu), la capitolul antichitatea românilor, că în răstimpul 103-105 arhitectul Apollodor din Damasc a construit un pod peste Dunăre, grație căruia Traian a reușit să-și treacă armatele în Dacia și să o transforme în provincie romană! Faină chestia, mai ales că este vorba de o minune a antichității în această parte a lumii, fiind considerat cel mai lung pod din Imperiul Roman! Numai că. informația nu prea pare în regulă, mai ales că nici nu are "acte"! O să mă întrebați: "Cum adică nu pare în regulă?" Foarte simplu. Pentru construcția acestui pod de către romani nu există nici un document. Nici măcar unul! Nici de factură folclorică, nici epigrafică și nici literară! Apoi trebuie să vă atrag atenția că istoria este o materie de studiu logică. Ori, această acțiune de construire a podului de la Drobeta de către Traian, prin intermediul arhitectului Apollodor din Damasc, este absolut ilogică! Să vorbim întâi despre documente.


Este cunoscut faptul că monumentul triumfal ridicat de Traian în urma victoriei împotriva dacilor și cunoscut sub numele de Columna lui Traian, este o cronică în piatră care relatează pas cu pas cucerirea Daciei. Pe un asemenea monument, mai ales că este construit de același arhitect care se presupune că a ridicat și Podul de la Drobeta, Apollodor din Damasc, este practic imposibil să nu apară o asemenea realizare! Fie si numai pentru satisfacerea orgoliului împărătesc și a celui ce l-a construit, fără a mai pune la socoteală faptul că fără existența acestui pod poate că Dacia nu ar fi putut fi ocupată. Cu toate acestea dacă întrebăm documentele în legătură cu acest pod, ele tac, nu există dovezi literare sau epigrafice care să ateste construcția podului de către romani! Există însă în folclorul aromân o baladă populară care vorbește despre construcția acestui pod. O sa vă spun imediat despre ce este vorba. Până atunci însă să vorbim puțin despre logica acestei afirmații tratată de specialiști ca "bătută în cuie". De ce ?


1. În primul rând este absolut ilogic ca romanii să fi putut construi podul de la Drobeta într-un răstimp atât de scurt (numai 2 ani) în condițiile în care unul dintre maluri se afla încă în stăpânirea dacilor!

2. În al doilea rând este absolut ilogic ca Decebal, pentru care libertatea poporului său era mai presus de orice altceva să stea cu mâinile în sân și să privească cum se construiește un pod care punea în pericol însăși existența statului dac!

3. În al treilea rând afirmația este ilogică întrucât cercetări efectuate de către ingineri au pus în evidență faptul că, cu tehnica actuală și pe vreme de pace, sunt necesari cca. 5 ani pentru finalizarea unei asemenea construcții! Atunci era război! Iar Traian nu era un copil care se juca de-a războiul să nu-și dea seama că-și decimează armata în van urmărind finalizarea acestui proiect. Tocmai de aceea pe Columnă armata romană trece PE UN POD DE VASE!

Acestea fiind spuse să vedem, totuși, ce este cu Podul "buclucaș".



Cine a construit podul de piatră de peste Dunăre ?



Mi se pare mult mai verosimil și mai logic din punct de vedere istoric ca Podul de la Drobeta să fi fost construit cu ceva timp înaintea războaielor daco-romane, pe timp de pace, climat mult mai propice pentru realizarea unei asemenea construcții. Cine și de ce să fi construit această "perlă" a ultimei provincii cucerite de romani ? Dacii stăpâneau, înainte vreme, ambele maluri ale Dunării. Prin urmare este verosimil faptul ca Podul să fi fost construit de ei! Faptul apare cu totul logic după ce-l citim pe Strabon:" Burebista stăpânește peste tot teritoriul de pe ambele maluri ale Dunării". Același autor ne spune: "(Burebista) trecea fluviul când dorea.", însă Dacia nu era putere navală la acea vreme! Dacă iarna Dunărea putea fi traversată pe gheață, cum se întâmplă în cazul atacului lui Decebal în Moesia , care era modalitatea de a trece Dunărea, vara, decât pe un pod ! Aceasta având în vedere că Burebista, cum spuneam, nu dispunea de o flotă din care să facă pod de vase. Mai mult pentru această afirmație există chiar și documentație! O baladă populară aromână, intitulată "Puntea din artă" ne vorbește, valorificând probabil o legendă mai veche, despre trei meșteri constructori iscusiți care au lucrat la construcția unui pod peste Dunăre vreme de șase ani! A se observa că cifra concordă cu cercetările moderne. Având în vedere că Burebista stăpânea peste ambele maluri ale Dunării este de la sine înțeleasă necesitatea geo-strategică a construirii acestui pod peste care Burebista "trecea fluviul când dorea". Necesitate care se impunea având în vedere faptul că Imperiul Roman încerca să-și extindă dominația în sudul Dunării! Prin urmare, este logic și de bun simț să conchidem că, Burebista este constructorul podului de la Drobeta. Apollodor doar a refăcut partea de lemnărie a podului pentru ca Traian să poată avea o cale mai facilă pentru a jefui Dacia de toate bogățiile ei! Dar ce se întâmplase cu podul în ajunul ocupației romane? Decebal, strateg vestit, surprins de atacul romanilor, distruge lemnăria podului. Faptul pare a fi atestat de bucățile de bârne arse aflate la fata locului. Deci, pentru a frâna în oarecare măsură invazia romană, Decebal, din necesități de strategie militară, distruge opera înaintașului său, Burebista. Aceasta va fi refăcută de un alt DAC, de această dată împărat al Bizanțului, anume CONSTANTIN CEL MARE, născut în orașul Niș, aflat azi în Bulgaria!


Când, oare, vom înceta a mai ridica elogii cuceritorilor și vom trece sub semnul ignoranței realizările strămoșilor nostri?!


Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Horia Joi Apr 05, 2012 4:38 pm

Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu Empty Re: Noi nu sintem urmasii Romei - N.Savescu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum