Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Aparitia  vietii - Pagina 2 EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Aparitia vietii

+7
Danu
cedlanio
dacul13
zaraza26
corina
abbilbal
Horia
11 participan?i

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de s h a d o w Mar Feb 15, 2011 10:51 pm

Horia a scris:Si spun asta pentru ca ordinea in care in care decurg evenimentele sint foarte aproape de ordinea reala in care au decurs lucrurile... formarea uscatului si a marilor, mai intii plante apoi animale, apoi om... daca era doar o poveste fantezista... puteau apare toate deodata sau in alta ordine.

Hai nu zău!
Ia recitește Geneza și vezi care-i treaba. Uite aici indverențe majore:
- a făcut pământul înainte să facă lumina, adică soarele (pământul e de 3 ori mai tânăr decât universul!)
- a separat pământul de apă, scoțându-l pe acesta de sub apă (până ca scoarța să se răcească n-au existat oceane!)
- a creat de stelele după ce-a făcut pământul (știm cu toții că lucrurile stau taman invers... altfel n-am fi avut elementele necesare ca să putem exista)
- a creat plantele înaintea soarelui (iarăși foarte aproape de adevăr, nu?)
- a creat și separat lumina de întuneric înaintea stelelor

și aș putea continua.

s h a d o w
Membru

Mesaje : 5
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de Horia Mier Feb 16, 2011 8:45 am

1. La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul.
2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină.
4. Și a văzut Dumnezeu că este bună lumina, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua întâi.
6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua.
9. Și a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc și să se arate uscatul!" Și a fost așa. și s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor și s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeață: iarbă, cu sămânță într-însa, după felul și asemănarea ei, și pomi roditori, care să dea rod cu sămânță în sine, după fel, pe pământ!" Și a fost așa.
12. Pământul a dat din sine verdeață: iarbă, care face sămânță, după felul și după asemănarea ei, și pomi roditori, cu sămânță, după fel, pe pământ. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a treia.
14. Și a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte și să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele și anii,
15. Și să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Și a fost așa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei și luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopții, și stelele.
17. Și le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua și noaptea și să despartă lumina de întuneric. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mișune apele de vietăți, ființe cu viață în ele și păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Și a fost așa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape și toate ființele vii, care mișună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, și toate păsările înaripate după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Și le-a binecuvântat Dumnezeu și a zis: "Prăsiți-vă și vă înmulțiți și umpleți apele mărilor și păsările să se înmulțească pe pământ!
23. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul ființe vii, după felul lor: animale, târâtoare și fiare sălbatice după felul lor". Și a fost așa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, și animalele domestice după felul lor, și toate târâtoarele pământului după felul lor. Și a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peștii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietățile ce se târăsc pe pământ și tot pământul!"
27. Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.
28. Și Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l supuneți; și stăpâniți peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânță de pe toată fața pământului și tot pomul ce are rod cu sămânță în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.
31. Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a șasea.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de Horia Mier Feb 16, 2011 8:55 am

s h a d o w a scris:
Ia recitește Geneza și vezi care-i treaba. Uite aici indverențe majore:
- a făcut pământul înainte să facă lumina, adică soarele (pământul e de 3 ori mai tânăr decât universul!)
- a separat pământul de apă, scoțându-l pe acesta de sub apă (până ca scoarța să se răcească n-au existat oceane!)
- a creat de stelele după ce-a făcut pământul (știm cu toții că lucrurile stau taman invers... altfel n-am fi avut elementele necesare ca să putem exista)
- a creat plantele înaintea soarelui (iarăși foarte aproape de adevăr, nu?)
- a creat și separat lumina de întuneric înaintea stelelor

și aș putea continua.

Ce surpriza placuta !
credeam ca nu mai urmaresti acest forum...
Imi pare bine ca ai reventi sa ne mai aduci cu picioarele pe pamint si sa ne mai arati
ca sint pete si in soare ...si ca paharul are si o parte goala:)
Dupa cum vezi am recitit ce spuneai si trebuie sa recunosc ca ai dreptate
dar si scuccesiunea amintita de mine este corecta... plante animale si apoi om.
Nu as vrea totusi sa punem prea mult temei pe povestea biblica
este doar o poveste scrisa pentru oamenii acelor vremuri si pe intelesul lor
Cu privire la inadvertentele semnalate de tine explicatii ar putea fi multe...
transmiterea eronata ca la telefonul fara fir...
sau punctul de vedere al celui care releteaza... mai exact e posibil ca soarele luna si astelele sa fi fost vizibile de la nivelul solului abia dupa aparitia plantelor ... poate pina atunci lumina sa fi fost difuza printr-un strat gros de nori...
Ce crezi ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de Horia Mier Feb 16, 2011 9:08 am

Cu privire la diferenta dintre zi si noapte...

Elevii unui mare invatat din vechime se contraziceau cu privire
la stabilirea momentului care separa noapte de zii... cu argumente de felul
e ziua atunci cint poti vedea un copac la 100 de sanjeni si poti stii sigur ce soi este sau daca poti vedea un om de la 100 de stanjeni si sa stii sigur daca e barbat sau femeie...

Inteleptul le spuse asa:

Este ziua atunci cind poti recunoaste in orice om un frate
Altfel vei traii vesnic in noapte indiferent de cita lumina e afara...
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de Stel Mier Feb 16, 2011 6:15 pm

s h a d o w a scris:
Hai nu zău!
Ia recitește Geneza și vezi care-i treaba. Uite aici indverențe majore:
- a făcut pământul înainte să facă lumina, adică soarele (pământul e de 3 ori mai tânăr decât universul!)
- a separat pământul de apă, scoțându-l pe acesta de sub apă (până ca scoarța să se răcească n-au existat oceane!)
- a creat de stelele după ce-a făcut pământul (știm cu toții că lucrurile stau taman invers... altfel n-am fi avut elementele necesare ca să putem exista)
- a creat plantele înaintea soarelui (iarăși foarte aproape de adevăr, nu?)
- a creat și separat lumina de întuneric înaintea stelelor

și aș putea continua.

Dacă citim Biblia ad literam vom găsi nenumărate inadvertențe, toate majore. Dar poate că nu așa trebuie citită Biblia.

Primul verset spune așa:

"1. La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul." Pare un nonsesns chiar. Cum ?! A făcut cerul și pământul înainte de a face Universul?! Sau Universul întreg era alcătuit atunci doar din cer și pământ?! Dar dacă scriem Cerul, pe care îl asociem Universului spiritual, și Pământul, pe care îl asociem Universului material, începe să capete sens.

"2. Și pământul era netocmit și gol. Întuneric era deasupra adâncului și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor."

Câte necunoscute! Câte întrebări! Ce înseamnă că pământul era netocmit?! Ce înseamnă că era gol?! Ce este, în această situație, întunericul? Care adânc?! Care ape?!

"3. Și a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Și a fost lumină."

Prima zi. Prima problemă. Prima soluție.

Putem continua să despicăm firul, daca doriți, dar NUMAI dacă renunțăm la prejudecăți și acceptăm să analizăm toate sursele doar cu dorința sinceră de a afla adevărul și nu cu dorința de a impune un anume punct de vedere sau de face opoziție cu orice preț, doar pentru ca o concluzie diferită de cea acceptată anterior ne-ar răsturna intreg sistemul actual de valori . Poate că adevărul este sinteza opiniilor personale...
Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de s h a d o w Vin Feb 18, 2011 10:17 pm

Horia a scris:Cu privire la inadvertentele semnalate de tine explicatii ar putea fi multe...
transmiterea eronata ca la telefonul fara fir...
The rule of thumb ne spune că, de obicei, explicația cea mai simplă tinde să fie cea adevărată. Iar în cazul de față cea mai simplă explicația este că săracii oameni s-au chinuit să descrie apariția universului cunoscut de ei, corelând-o cu cele 7 zile ale săptămânii. Și a ieșit o varză.

Horia a scris:sau punctul de vedere al celui care releteaza... mai exact e posibil ca soarele luna si astelele sa fi fost vizibile de la nivelul solului abia dupa aparitia plantelor ... poate pina atunci lumina sa fi fost difuza printr-un strat gros de nori...
Desigur, și moș crăciun există. Horia, ce spui tu n-are nicio legătură cu realitatea. Nu stau să dezbat, deși am făcut și eu o amărâtă de facultate în domeniu, îți recomand în schimb să citești chiar și de pe wikipedia.

Horia a scris:Ce crezi ?
Că te zbați să explici o abnormitate... dac-ar fi s-o luăm pe zile, atunci, dacă i-a luat 3 zile să acă pâmântul, iar fi luat undeva la 47000000000000000000000000000 zile să facă universul... Dar... ce-i în fond știința pe lângă religie? Ia nu-ți oferă niciun rai după ce mori, doar lucruri triviale... de pildă internetul, sau telefonul cu care te mândrești, sau televizorul, avionul etc.

s h a d o w
Membru

Mesaje : 5
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de s h a d o w Vin Feb 18, 2011 10:26 pm

Stel a scris:Dacă citim Biblia ad literam vom găsi nenumărate inadvertențe, toate majore. Dar poate că nu așa trebuie citită Biblia.
Dragul meu, nu știu cine te-a tocmit pe tine tâlmaci la curtea regelui nebun, invizibil și inexistent (deci, ca să pricepi cît mai bine, și inexistentul are anume calități), dar nu pot să nu observ că nu prea stai bine cu logica.
Stel a scris:"1. La început a făcut Dumnezeu cerul și pământul." Pare un nonsesns chiar. Cum ?! A făcut cerul și pământul înainte de a face Universul?! Sau Universul întreg era alcătuit atunci doar din cer și pământ?! Dar dacă scriem Cerul, pe care îl asociem Universului spiritual, și Pământul, pe care îl asociem Universului material, începe să capete sens.
...doar într-o minte văduvită de intelect. Uite așa apar sectele și sectanții, fiecare pretinzând că rahat înseamnă orice altceva decât rahat. Unii zic că din ăla turcesc, alții că e un soi de ciubuc, ba unii văd în el ființe supranaturale și ecuații diferențiale. Știi ce? rahat = rahat !
Stel a scris:Putem continua să despicăm firul, daca doriți, dar NUMAI dacă renunțăm la prejudecăți și acceptăm să analizăm toate sursele doar cu dorința sinceră de a afla adevărul și nu cu dorința de a impune un anume punct de vedere sau de face opoziție cu orice preț, doar pentru ca o concluzie diferită de cea acceptată anterior ne-ar răsturna intreg sistemul actual de valori . Poate că adevărul este sinteza opiniilor personale...
Tâlmaciule, poate-mi explici și aceste versete:

"Domnul, Dumnezeu este un Dumnezeu plin de îndurare și milostiv, încet la mînie, plin de bunătate și credincioșie,
care Își ține dragostea pînă în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea și păcatul, dar nu socotește pe cel vinovat drept nevinovat, și pedepsește fărădelegea părinților în copii și în copiii copiilor lor pînă la al treilea și al patrulea neam!" (Exodul 34, 6-7)
Plin de bunătate dar care pedepsește copiii și copiii copiiilor pentru greșelile părinților? Ca să nu mai zic că pedepsirea în sine nu este un atribut al milostiveniei și-al bunătății.

Dragoste?
"1Domnul a vorbit lui Moise, și a zis:
2,,Spune copiilor lui Israel: ,Dacă un om dintre copiii lui Israel sau dintre străinii cari locuiesc în Israel, dă lui Moloh pe unul din copiii lui, omul acela să fie pedepsit cu moartea: poporul din țară să -l ucidă cu pietre.
3Și Eu Îmi voi întoarce Fața împotriva omului aceluia, și -l voi nimici din mijlocul poporului său, pentrucă a dat lui Moloh pe unul din copiii săi, a spurcat locașul Meu cel sfînt, și a necinstit Numele Meu cel sfînt.
4Dacă poporul țării închide ochii față de omul acela, care dă lui Moloh copii de ai săi, și nu -l omoară,
5Îmi voi întoarce Eu Fața împotriva omului aceluia și împotriva familiei lui, și -l voi nimici din mijlocul poporului lui, împreună cu toți cei ce curvesc ca el cu Moloh.
6Dacă cineva se duce la cei ce cheamă pe morți și la ghicitori, ca să curvească după ei, Îmi voi întoarce Fața împotriva omului aceluia, și -l voi nimici din mijlocul poporului lui.
7Voi, să vă sfințiți, și să fiți sfinți, căci Eu sînt Domnul, Dumnezeul vostru.
8Să păziți legile Mele, și să le împliniți. Eu sînt Domnul, care vă sfințesc.
9Dacă un om oarecare blastămă pe tatăl său sau pe mama sa, să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sîngele lui să cadă asupra lui.
10Dacă un om preacurvește cu o femeie măritată, dacă preacurvește cu nevasta aproapelui său, omul acela și femeia aceea preacurvari să fie pedepsiți cu moartea.
11Dacă un om se culcă cu nevasta tatălui său, și descopere astfel goliciunea tatălui său, omul acela și femeia aceea să fie pedepsiți cu moartea; sîngele lor să cadă asupra lor.
12Dacă un om se culcă cu noru-sa, amîndoi să fie pedepsiți cu moartea; au făcut o amestecătură de sînge: sîngele lor să cadă asupra lor.
13Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amîndoi au făcut un lucru scîrbos; să fie pedepsiți cu moartea, sîngele lor să cadă asupra lor.
14Dacă un om ia de nevastă pe fată și pe mama ei, este o nelegiuire: să -i ardă în foc, pe el și pe ele, ca nelegiuirea aceasta să nu fie în mijlocul vostru.
15Dacă un om se culcă cu o vită, să fie pedepsit cu moartea; și vita s'o omorîți." (Levitic 20, 1-15)

Cam mult sânge și cam deluviană ploaia cu pietre...
Nu-i iute la mânie? Când faptele lui de-o atrocitate strigătoare la cer (mi-a ieșit?) sunt câtă frunză și iarbă?

"Cînd Domnul, Dumnezeul tău, te va aduce în țara în care vei intra și o vei lua în stăpînire, și va izgoni dinaintea ta multe neamuri: pe Hetiți, pe Ghirgasiți, pe Amoriți, pe Cananiți, pe Fereziți, pe Heviți și pe Iebusiți, șapte neamuri mai mari la număr și mai puternice decît tine; cînd Domnul, Dumnezeul tău, ți le va da în mîni, și le vei bate, să le nimicești cu desăvîrșire, să nu închei legămînt cu ele, și să n'ai milă de ele.(Deuteronom 7, 1-2)

"Îi voi face să mănînce carnea fiilor și fiicelor lor, așa că își vor mînca unii carnea altora, în mijlocul necazului și strîmtorării, în care -i vor aduce vrăjmașii lor, și ceice vor să le ia viața." (Ieremia 19, 9)

"I-am spurcat prin darurile lor de mîncare, cînd treceau prin foc pe toți întîii lor născuți; am vrut să -i pedepsesc astfel, și să le arăt că Eu sînt Domnul." (Ezechiel 20, 26)

"Dacă și după aceasta vă veți împotrivi, și nu veți voi să Mă ascultați, vă voi lovi de șapte ori mai mult pentru păcatele voastre. Voi trimete împotriva voastră fiarele de pe cîmp, cari vă vor lăsa fără copii, vă vor nimici vitele, și vă vor împuțina; așa că vă vor rămînea drumurile pustii." (Levitic 26, 21-22)

"Toți ceice vor fi prinși, vor fi străpunși, și toți cei ce vor fi apucați, vor cădea uciși de sabie. Copiii lor vor fi zdrobiți supt ochii lor, casele le vor fi jăfuite, și nevestele lor vor fi necinstite." (Isaia 13, 15-18)

"De aceea, dă pe copiii lor pradă foametei, și doboară -i cu sabia! Nevestele lor să fie lipsite de copii și să rămînă văduve, și bărbații lor să fie luați de ciumă; tinerii lor să fie uciși de sabie în luptă! Să se audă strigăte ieșind din casele lor, cînd cetele aduse de Tine vor cădea deodată peste ei! Căci au săpat o groapă, ca să mă prindă, și mi-au întins lațuri supt picioare." (Ieremia 18, 21-22)

"Căci iată că în cetatea peste care se cheamă Numele Meu, încep să fac rău: și voi să rămîneți nepedepsiți?` ,Nu veți rămînea nepedepsiți, căci voi chema sabia peste toți locuitorii pămîntului, zice Domnul oștirilor.`"

"Dar în cetățile popoarelor acestora, a căror țară ți -o dă ca moștenire Domnul, Dumnezeul tău, să nu lași cu viață nimic care suflă. Ci să nimicești cu desăvîrșire popoarele acelea, pe Hetiți, pe Amoriți, pe Cananiți, pe Fereziți, pe Heviți, și Iebusiți, cum ți -a poruncit Domnul, Dumnezeul tău" (Deuteronom 20, 16-17)

"Și Iosua a biruit pe Amalec și poporul lui, cu tăișul săbiei. Domnul a zis lui Moise: ,,Scrie lucrul acesta în carte, ca să se păstreze aducerea aminte, și spune lui Iosua că voi șterge pomenirea lui Amalec de subt ceruri.`` Moise a zidit un altar, și i -a pus numele ,,Domnul, steagul meu.`` El a zis: ,,Pentrucă și -a ridicat mîna împotriva scaunului de domnie al Domnului, Domnul va purta război împotriva lui Amalec, din neam în neam!``" (Exod 17, 13-16)

"Căci așa mi -a vorbit Domnul, Dumnezeul lui Israel: ,,Ia din mîna Mea, acest potir plin cu vinul mîniei Mele și dă -l să bea toate neamurile la cari te voi trimite. Vor bea, și se vor ameți și vor fi ca niște nebuni, la vederea săbiei, pe care o voi trimite în mijlocul lor!" (Ieremia 25, 15-16)

"Îngerul Meu va merge înaintea ta, și te va duce la Amoriți, Hetiți, Fereziți, Cananiți, Heviți și Iebusiți, și -i voi nimici."(Exod 23, 23)

"Dacă o fată fecioară este logodită, și o întîlnește un om în cetate și se culcă cu ea, să -i aduceți pe amîndoi la poarta cetății, să -i ucideți cu pietre, și să moară amîndoi: fata, pentrucă n'a țipat în cetate, și omul, pentrucă a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să curăți astfel răul din mijlocul tău." (Deuteronom 22, 23-24)

" 1Domnul a zis lui Iosua: ,,Nu te teme, și nu te spăimînta! Ia cu tine pe toți oamenii de război, scoală-te, suie-te împotriva cetății Ai. Iată că îți dau în mînile tale pe împăratul din Ai și pe poporul lui, cetatea lui și țara lui.
2Să faci cetății Ai cum ai făcut Ierihonului și împăratului lui: să păstrați pentru voi numai prada de război și vitele. Pune niște oameni la pîndă înapoia cetății``.

3Iosua s'a sculat cu toți oamenii de război ca să se suie împotriva cetății Ai. A ales treizeci de mii de bărbați viteji, pe cari i -a pornit noaptea,

4și le -a dat următoarea poruncă: ,,Ascultați! Să vă puneți la pîndă înapoia cetății; să nu vă depărtați mult de cetate, și toți să fiți gata.

5Iar eu și tot poporul care este cu mine ne vom apropia de cetate. Și cînd vor ieși înaintea noastră, ca întîiaș dată, noi o s'o luăm la fugă dinaintea lor.

6Ei ne vor urmări pînă cînd îi vom trage departe de cetate, căci vor zice: ,Fug dinaitea noastră, ca întîiaș dată!` Și vom fugi dinaintea lor.

7Voi să ieșiți atunci dela pîndă și să puneți mîna pe cetate, și Domnul, Dumnezeul vostru, o va da în mînile voastre.

8Dupăce veți lua cetatea, să -i puneți foc, să faceți cum a zis Domnul: aceasta este porunca pe care v'o dau``.

9Iosua i -a pornit, și s'au dus de s'au așezat la pîndă între Betel și Ai, la apus de Ai. Iar Iosua a petrecut noaptea aceea în mijlocul poporului.

10Iosua s'a sculat dis de dimineață, a cercetat poporul, și a pornit împotriva cetății Ai, în fruntea poporului, el și bătrînii lui Israel.

11Toți oamenii de război cari erau cu el s'au suit și s'au apropiat de cetate; cînd au ajuns în fața cetății, au tăbărît la miază noapte de Ai, de care erau despărțiți prin vale.

12Iosua a luat aproape cinci mii de oameni, și i -a pus la pîndă între Betel și Ai, la apus de cetate.

13Dupăce s'a așezat toată tabăra la miază noapte de cetate, și cei de pîndă la apus de cetate, Iosua a înaintat în noaptea aceea în mijlocul văii.

14Cînd a văzut împăratul cetății Ai lucrul acesta, oamenii din Ai s'au sculat în grabă disdedimineață, și au ieșit înaintea lui Israel, ca să -l bată. Împăratul s'a îndreptat, cu tot poporul lui, spre un loc hotărît, înspre cîmpie, și nu știa că înapoia cetății o mînă de oameni stăteau la pîndă împotriva lui.

15Iosua și tot Israelul s'au prefăcut că sînt bătuți, și au fugit pe drumul dinspre pustie.

16Atunci tot poporul care era în cetate s'a strîns ca să -i urmărească. Au urmărit pe Iosua și au fost trași departe din cetate.

17N'a rămas niciun om în Ai și în Betel care să nu fi ieșit împotriva lui Israel. Au lăsat cetatea deschisă, și au urmărit pe Israel.

18Domnul a zis lui Iosua: ,,Întinde spre Ai sulița pe care o ai în mînă, căci am s'o dau în mîna ta!`` Și Iosua a întins spre cetate sulița pe care o avea în mînă.

19Deîndată ce și -a întins mîna, bărbații, cari stăteau la pîndă, au ieșit repede din locul unde erau; au pătruns în cetate, au luat -o, și s'au grăbit de i-au pus foc.

20Oamenii din Ai, uitîndu-se înapoi, au văzut fumul cetății suindu-se spre cer, și n'au mai putut să scape în nici o parte. Poporul care fugea spre pustie s'a întors împotriva celor ce -l urmăreau;

21căci Iosua și tot Israelul, văzînd cetatea luată de cei ce stăteau la pîndă, și fumul cetății suindu-se în sus, s'au întors și au bătut pe oamenii din Ai.

22Ceilalți deasemenea le-au ieșit înainte din cetate, și oamenii din Ai au fost înconjurați de Israel din toate părțile. Israel i -a bătut, fără să lase unul cu viață, nici vreun fugar;

23pe împăratul din Ai, l-au prins viu, și l-au adus la Iosua.

24După ce a isprăvit Israel de ucis pe toți locuitorii din Ai, în cîmp și în pustie, unde îi urmăriseră ei, și după ce toți au fost trecuți în totul prin ascuțișul săbiei, tot Israelul s'a întors la Ai și a trecut cetatea prin ascuțișul săbiei.

25În totul au fost douăsprezece mii de inși uciși în ziua aceea, bărbați și femei, toți oameni din Ai.

26Iosua nu și -a tras mîna pe care o ținea întinsă cu sulița, pînă ce toți locuitorii au fost nimiciți cu desăvîrșire.

27Israel a păstrat pentru sine doar vitele și prada din cetatea aceasta, după porunca pe care o dăduse lui Iosua Domnul.

28Iosua a ars cetatea Ai, și a făcut din ea pentru totdeauna un morman de dărîmături, care se vede pînă în ziua de azi.

29A spînzurat de un lemn pe împăratul din Ai, și l -a lăsat pe lemn pînă seara. La apusul soarelui, Iosua a poruncit să i se pogoare trupul de pe lemn; l-au aruncat la intrarea porții cetății, și au ridicat pe el o mare grămadă de pietre, care este pînă în ziua de azi." (Iosua 8, 1-29)

"Iar celorlalți le -a zis, în auzul meu: ,,Treceți după el în cetate, și loviți; ochiul vostru să fie fără milă, și să nu vă îndurați! Ucideți, și nimiciți pe bătrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii și pe femei; dar să nu vă atingeți de nici unul din ceice au semnul pe frunte! Începeți însă cu Locașul Meu cel sfînt!`` Ei au început cu bătrînii, cari erau înaintea Templului. Și El le -a zis: ,,Spurcați casa, și umpleți curțile cu morți!... Ieșiți...`` Ei au ieșit, și au început să ucidă în cetate." (Iezechiel 9, 5-7).

",Așa vorbește Domnul Dumnezeu: ,Iată, am necaz pe tine, muntele Seirului! Îmi întind mîna împotriva ta, și te prefac într'o pustietate și într'un pustiu! Îți voi preface cetățile în dărîmături, vei ajunge o pustietate, ca să știi că Eu sînt Domnul! Pentrucă aveai o ură vecinică, și ai doborît cu sabia pe copiii lui Israel, în ziua necazului lor, în vremea cînd nelegiuirea era la culme, de aceea, pe viața Mea, zice Domnul Dumnezeu, că te voi face sînge, și te va urmări sîngele; fiindcă n'ai urît sîngele, de aceea sîngele te va urmări. Voi preface muntele Seir într'o pustietate și într'un pustiu, și voi nimici cu desăvîrșire din el și pe ceice se duc și pe ceice se întorc. Îi voi umplea munții cu morți; și cei uciși de sabie vor cădea pe dealurile tale, în văile tale și în toate puhoaiele tale. Te voi preface în niște pustietăți vecinice, cetățile nu-ți vor mai fi locuite, și veți ști că Eu sînt Domnul." (Iezechiel 35, 2-9)

"Suie-te împotriva țării de două ori răzvrătită, împotriva locuitorilor ei, și pedepsește -i! Urmărește, măcelărește, nimicește -i! -zice Domnul-și împlinește în totul poruncile Mele!" (Ieremia 50, 21-22)

",,Niște oameni răi au ieșit din mijlocul tău, și au amăgit pe locuitorii din cetatea lor zicînd: ,Haidem și să slujim altor dumnezei!`` -dumnezei pe cari tu nu -i cunoști-să faci cercetări, să cauți și să întrebi cu deamănuntul. Dacă este adevărat, dacă lucrul este întemeiat, dacă urîciunea aceasta a fost făcută în mijlocul tău, atunci să treci prin ascuțișul săbiei pe locuitorii din cetatea aceea, s'o nimicești cu desăvîrșire împreună cu tot ce va fi în ea, și să -i treci chiar și vitele prin ascuțișul săbiei. Să strîngi toată prada în mijlocul pieței, și să arzi de tot cu foc cetatea și toată prada ei, înaintea Domnului, Dumnezeului tău: să rămînă pentru totdeauna un morman de dărîmături, și nici o dată să nu fie zidită din nou. Nimic din ce va fi blestemat ca să fie nimicit cu desăvîrșire, să nu se lipească de mîna te, pentru ca Domnul să Se întoarcă din iuțimea mîniei Lui, să Se îndure de tine, să te ierte, și să te înmulțească, după cum a jurat lucrul acesta părinților tăi,
" (Deuteronom 13, 13-17)

etc...

plin de vădite contradicții

"Dumnezeu nu este un om ca să mintă, Nici un fiu al omului, ca să -I pară rău. Ce a spus, oare nu va face? Ce a făgăduit oare, nu va împlini?" (Numere 23, 19)
"Și Domnul S'a lăsat de răul, pe care spusese că vrea să -l facă poporului Său" (Exod 32, 14)

"Nimeni nu s'a suit în cer, afară de Cel ce S'a pogorît din cer, adică Fiul omului, care este în cer." (Ioan 3, 13)
"Pe cînd mergeau ei vorbind, iată că un car de foc și niște cai de foc i-au despărțit pe unul de altul, și Ilie s'a înălțat la cer într'un vîrtej de vînt." (2 Imparati 2, 11)

"Căci prin har ați fost mîntuiți, prin credință. Și aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni" (Efeseni 2, 8-9)
"Frații mei, ce -i folosește cuiva să spună că are credință, dacă n'are fapte? Poate oare credința aceasta să -l mîntuiască? Dacă un frate sau o soră sînt goi și lipsiți de hrana de toate zilele, și unul dintre voi le zice: ,,Duceți-vă în pace, încălziți-vă și săturați-vă!`` fără să le dea cele trebuincioase trupului, la ce i-ar folosi?Tot așa și credința: dacă n'are fapte, este moartă în ea însaș." (Iacob 2, 14-18)

"Dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată" (Ioan 5, 31)
"Drept răspuns, Isus le -a zis: ,,Chiar dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, totuș mărturia Mea este adevărată; căci Eu știu de unde am venit și unde Mă duc, dar voi nu știți nici de unde vin nici unde Mă duc." (Ioan 8, 14)
etc...

și care, pe deasupra, mai face și tot felul de glume, pe care, din poziția lui, nu le prea gust.

"Hrana s'o mănînci ca turte de orz, pe cari le vei coace în fața lor cu balegă de om.``
Și Domnul a zis: ,,Așa își vor mînca pînea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre cari îi voi izgoni.`
Eu am zis: ,,Ah! Doamne, Dumnezeule, iată, sufletul meu n'a fost pîngărit niciodată; din tinerețea mea și pînă acum, niciodată n'am mîncat dintr'un dobitoc mort sau sfîșiat, și nicio carne necurată n'a intrat în gura mea.``
El mi -a răspuns: ,,Ei bine, iată că îți dau balegă de bou în loc de balegă omenească, și-ți vei face pînea pe ea.``" (Ezechiel 4, 12-15). Ce glumă e asta, să mănânci rahat pentru că-l vorbești de bine, ori e vreo ironie fină?

"Atunci duhul cel rău, trimes de Domnul, a venit peste Saul, care ședea în casă, cu sulița în mînă. David cînta și Saul a vrut să -l pironească cu sulița de perete. Dar David s'a ferit de el, și Saul a lovit cu sulița în perete. David a fugit, și a scăpat noaptea." Sau asta, să trimiți duh rău ca să-l priponești pe David de perete/ Înțeleg că nu-i plăcea cum cânta, dar nici chiar așa.

un zeu gelos...

"Să nu te închini înaintea unui alt dumnezeu; căci Domnul se numește gelos, este un Dumnezeu gelos". (Exod 34, 14)

avar...

"Orice întîi născut este al Meu, chiar orice întîi născut de parte bărbătească din turmele de vaci sau de oi." (Exod, 34, 19)

absurd

"De trei ori pe an, toți cei de parte bărbătească să se înfățișeze înaintea Domnului Dumnezeu, Dumnezeul lui Israel." (Exod 34, 23)

"Dacă un om întîlnește o fată fecioară nelogodită, o apucă cu sila și se culcă cu ea, și se întîmplă să fie prinși, omul care s'a culcat cu ea să dea tatălui fetei cincizeci de sicli de argint; și, pentrucă a necinstit -o, s'o ia de nevastă, și nu va putea s'o gonească, toată viața lui" (Deuteronom 22, 28-29)
Ce ferice de violator!

lugubru...

"Ferice de cine va apuca pe pruncii tăi, și -i va zdrobi de stîncă!" (Psalmi 137, 9)
Uhuhuuuu!!!


s h a d o w
Membru

Mesaje : 5
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de Horia Sam Feb 19, 2011 12:45 am

Draga Shadow


Inainte de a trece la subiectul mesajului as vrea sa te rog sa ai grija la modul in care te adresezi
celorlati membri si asta pentru ca inainte de toate te descalifica pe tine si scade valoarea celor spuse
Ma refer la expresii de felul :

Desigur, și moș crăciun există. Horia, ce spui tu n-are nicio legătură cu realitatea. Nu stau să dezbat, deși am făcut și eu o amărâtă de facultate în domeniu, îți recomand în schimb să citești chiar și de pe wikipedia.

Dragul meu, nu știu cine te-a tocmit pe tine tâlmaci la curtea regelui nebun,

...doar într-o minte văduvită de intelect. Uite așa apar sectele și sectanții, fiecare pretinzând că rahat înseamnă orice altceva decât rahat. Unii zic că din ăla turcesc, alții că e un soi de ciubuc, ba unii văd în el ființe supranaturale și ecuații diferențiale. Știi ce? rahat = rahat !

Tin sa te informez ca pe viitor voi sterge astfel de aprecieri facute de unii membrii la adresa altora !

Desi spuneai ca nu stai sa dezbati, vad ca totusi te ambalezi intr-o lunga si inutila dezbatere cu un inamic inexistent
Te asigur ca nu voi face nicio secta aici pe forum Smile daca de asta te temeai si voi avea grija la acordarea dreptului de exprimare pe acest forum numai in masura in care se incadreaza in termenii de :
-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt
...mentionati in regulament.
Daca ai impresia ca interlocutorii sunt infantili si cred in mos craciun sau ca au mintea vaduvita de intelect
ce a nume te mai retine in aceasta companie mult sub nivelul tau ?

Vad ca ai luat dimn mesajele mele si ai comentat diverse pasaje, pe care le-ai interpretat dupa intelesul tau...
Ma intreb insa de ce ai sarit tocmai peste acest fragment dintr-unul dim mesajele mele de mai sus, respectiv :

Nu as vrea totusi sa punem prea mult temei pe povestea biblica
este doar o poveste scrisa pentru oamenii acelor vremuri si pe intelesul lor

Am senzatia ca toata critica ta disperata la adresa vechiului testament si-a ratat tinta Smile
pentru ca, cel putin eu, nu sunt un sustinator fanatic al vechiului testament si
nici nu cred ca vei gasi altul pe aici cu care sa intrii in nesfarsite polemici.

Asa cum spuneam mai sus biblia reflecta nivelul de morala si de intelegere a lumii din vremea cind a fost ea scrisa.
Dar in ciuada atrocitatilor istoriei si in ciuda reflectarii acestor atrocitati in biblie ...
tot in biblie gasim si antidotul contra salbaticiei si a lipsei de morala...
Si acel antidot este legea iubirii !

Iubeste pe apropapele tau ca pe tine insuti ... incearca !
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de Stel Sam Feb 19, 2011 11:02 pm

s h a d o w a scris:
The rule of thumb ne spune că, de obicei, explicația cea mai simplă tinde să fie cea adevărată. Iar în cazul de față cea mai simplă explicația este că săracii oameni s-au chinuit să descrie apariția universului cunoscut de ei, corelând-o cu cele 7 zile ale săptămânii. Și a ieșit o varză.
Dragă Shadow, îți dai seama ce preocupări înalte aveau acei oameni primitivi?! Ei se chinuiau să descrie și să explice apariția Universului! Stiau că săptămâna are 7 zile, deci cunoșteau fazele Lunii și ceva astrologie. Oare cât de primitivi erau?!

Am putea avea un dialog constructiv, dar argumente referitoare la intelectul și logica mea nu sunt suficiente pentru a mă convinge să-mi schimb părerile, chiar dacă sunt...utopii. Te aștept cu niște argumente mai convingătoare, pentru că știu că poți mai mult de atât.

s h a d o w a scris:
Tâlmaciule, poate-mi explici și aceste versete:
Dragul meu, aș putea să incerc dar nu sunt de acord cu metoda propusă de tine. Un text nu poate fi analizat scoțând arbitrar din context câteva fragmente. Așa că iau doar un mic fregmențel din "tema de casă":

s h a d o w a scris:
"Domnul, Dumnezeu este un Dumnezeu plin de îndurare și milostiv, încet la mînie, plin de bunătate și credincioșie, care Își ține dragostea pînă în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea și păcatul, dar nu socotește pe cel vinovat drept nevinovat, și pedepsește fărădelegea părinților în copii și în copiii copiilor lor pînă la al treilea și al patrulea neam!" (Exodul 34, 6-7)
Plin de bunătate dar care pedepsește copiii și copiii copiiilor pentru greșelile părinților? Ca să nu mai zic că pedepsirea în sine nu este un atribut al milostiveniei și-al bunătății.
Deci, dragul meu, nu pedepsește copiii ci fărădelegea. Pentru că iubește și iartă păcătosul dar urăște păcatul. Iubește și iartă vinovatul dar pedepsește fărădelegea.
Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de Volodea Dum Feb 27, 2011 2:22 pm

Cind limitezi sau formezi o Interfata - apar automat conexiuni intre parti,…dar intotdeauna, prima relatie este memorarea actiunii si tuturor factorilor , este un back-up daca vrei.
Cind Ai sau determini o Diferentiere , o gradualitate dupa un criteriu – obtii interactiunea si ajustarea partilor diferentiate, …una devine substrat , alta devine factor activ de modelare al celeilalte, modelare ce se poate manifestata sau nu, din primul moment ,.. obti un sistem mai bogat in variante potentiale… si…mereu exista un element comun ce faciliteaza acest lucru ,inclus partilor ca un limbaj, tipar simplu si eficient.
Ok… daca la cele de mai sus adaugi un continuu atemporal ,o infinita vointa la indemina unei Intelegeri mai presus de orice autolimitare, totul ‘’fiind’’ inainte de a fi si cea mai mica relationare…. nu ar fi logic sa apara Dorinta de a Creea, de a ordona si pune constructiv in valoare toate posibilitatile de manifestare si dezvoltare ?

‘’Nimicul’’ dimensional, nu trebuie cautat in sens material.

Sa schimb registrul. Logica in continuitate sau continuitate in logica…. Sint tributare sistemului la care fac referire sau pe care-l continua incercind sa i traseze evolutia sau ..aparitia, nu ? Ok.
Se poate spune ca atit timp cit observatorul este inclus in sistem, oricare ar fi el… ii este tributar ?! Da. Exemple sint suficiente. Psihologia contemporana…un fin sistem-cumul de experiente si sinteze dar axata evident pe tipologia si biologia umana, si tributara acesteia, uneori complice.

Pentru a avea acces Acum la toate nuantele-propietate ale sistemului tau…firesc este sa-l poti percepe si de dincolo de interfete, sau sa astepti ca acestea sa fie cucerite , sau sa contribui din plin la asta, integrindu-le si pas cu pas sa asimilezi energia si informatia lor.

Altfel , toate incercarile de a da solutii ultime si enuntari de adevaruri , clare odata pt totdeauna , sint doar jumatati de back-up .
Volodea
Volodea
Membru

Mesaje : 4
Data de inscriere : 13/01/2011

Sus In jos

Aparitia  vietii - Pagina 2 Empty Re: Aparitia vietii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum