Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
CRUCEA UNIVERSULUI EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
CRUCEA UNIVERSULUI EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
CRUCEA UNIVERSULUI EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
CRUCEA UNIVERSULUI EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
CRUCEA UNIVERSULUI EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
CRUCEA UNIVERSULUI EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
CRUCEA UNIVERSULUI EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
CRUCEA UNIVERSULUI EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
CRUCEA UNIVERSULUI EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

CRUCEA UNIVERSULUI

3 participan?i

In jos

CRUCEA UNIVERSULUI Empty CRUCEA UNIVERSULUI

Mesaj Scris de abbilbal Lun Iul 28, 2008 6:27 pm

O PĂRERE PERSONALĂ DESPRE CIRCUITUL VIEȚII

- Crucea Universului este omul.
- De ce?
- Pentru că omul este de fapt o cruce.
- Cum?
- Iată !
Stând drept, în poziție verticală, și întinzând brațele la nivelul umerilor obținem o cruce. Postându-ne în fața unei hărți atârnată pe perete, în creștet avem Miază-noaptea (nordul), la tălpi Miază-ziua (sudul), în palma dreaptă Răsăritul (estul, soarele) și în palma stângă Apusul (vestul, luna). Deci punctele cardinale ale Universului, căci știa Dumnezeu ce face când l-a făcut pe om.
Dacă din această poziție îndoim brațele, lipind palmele, concomitent cu îndepărtarea picioarelor, obținem CIRCUITUL VIEȚII. De ce? Pentru că în creștet, la vârtecuș, avem punctul de plecare, echivalentul miniaturizat al Centrului Universului. Sufletul, creație divină, echivalentul unei miimi dintr-un milimicron, se află în așteptare, plimbându-se liber prin marea grădină a sufletelor, pe creștet. De aici, la sorocul cuvenit, milimicronul (sufletul) pleacă în lunga-i călătorie. Și câtă mulțime de suflete există pe CREȘTET !
Din multitudinea căilor de coborâre, care sunt de ordinul unui infinit de infinite, sufletul este dirijat spre un anumit drum cu sens unic, înainte, dar la rându-i cu un infinit de infinite ramificații, unele simple bifurcări, altele un nod, aidoma pânzei de păianjen.
Prin liberarbitru sufletul își alege o anumită cale, fără să știe în ce direcție merge și ce va întâlni în drumul său. El va merge doar înainte, pe drumul ce și l-a ales, drum pe care Creatorul, știindu-l, îl presară cu tot felul de obstacole, încercări menite să călească și să purifice respectivul suflet. În funcție de calea aleasă, sufletul poate hoinări o vreme liber, dar, nezmintit, el va îmbrăca și haina materiei. Pentru aceasta este necesar să pătrundă în pântecele femeii mamă de unde se va naște om după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Aici este etapa pe care o asemăn zonei gâtului corpului uman.
Părăsind zona gâtului, sufletul îmbrăcat în haina materiei își continuă drumul spre brațe sau spre picioare, drum care rămâne pe mai departe necunoscut, dar pe care-l face pentru că trebuie făcut.
Dacă sufletul-om va merge spre picioare, va avea parte de căi mai spațioase și mai luminoase, bustul. Dar, atenție ! Deplasarea este în jos, spre tălpi, unde este și Talpa Iadului. Cu toate acestea, sufletul mai poate evita destinația fatală prin alegerea unor ramificații care să-l depărteze de drumul spre Talpa Iadului. Cum poate realiza această alegere? Simplu. Citind și interpretând corect „indicatoarele” întâlnite pe traseu. Și în acest fel se poate întoarce, prin mers înainte, chiar de la poarta Tălpii Iadului. Dar nu va fi ușor pentru că drumul de întoarcere este un urcuș anevoios.
Dacă sufletul-om va merge spre brațe, căile sunt mai strâmte, dar drumul nu are o direcție în jos, ci orizontală. Și aici există posibilitatea ca mergând înainte, să ne întoarcem de fapt înapoi prin alegerea traseului la ramificații.
Pentru amândouă variantele, brațe ori picioare, drumul are direcționare stânga sau dreapta. Numai că la brațe se poate pleca și întoarce pe aceeași parte (stânga-stânga, dreapta-dreapta), după cum se poate pleca la stânga și întoarce pe brațul drept prin puntea palmelor, sau invers, dreapta – stânga, iar la picioare nu mai există această alternativă. Aici este numai singura variantă stânga-stânga sau dreapta-dreapta.
Sufletul (omul-spirit ideal) este nemuritor. El parcurge aceste trasee din infinit spre infinit, îmbrăcându-se în „haine“ (trupuri) diferite, deoarece sufletele au fost create pentru a sălășlui într-un anumit trup. De aici presupun că fiecare suflet își reia ciclul vieții materiale într-o evoluție ascendentă, dar neștiută de purtător, fiecare individ având impresia că face ce vrea, dar de fapt și la urma urmei, fiecare face ce i-a fost destinat sufletului. De aceea, pe traseul străbătut de trup, nimic nu este cunoscut, nimic nu se repetă. Totul este nou și nimic nu poate fi prevăzut și ocolit pentru a nu păți sau a nu face ceea ce nu ne convine. Orice traseu al acestui circuit se alege în necunoaștere, iar mersul nu poate fi grăbit ori încetinit și nici oprit.
Prin mers înainte și numai înainte se pleacă de la creștet și se ajunge din nou la creștet, după ce am străbătut un traseu mai lung sau mai scurt. Dar nu pe creștetul tău omule, ci pe Creștetul Universului, traseu ce poate fi cu oprire pe la Talpa Iadului. Apoi, la un nou soroc, se reia drumul pe un nou traseu. Și pentru că pe aceste trasee sunt mulțimi de suflete, ele se întâlnesc și chiar reîntâlnesc. Atunci, noi, purtătorii unui anumit suflet spunem: „Pe ăsta parcă-l știu de undeva…“
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

CRUCEA UNIVERSULUI Empty Re: CRUCEA UNIVERSULUI

Mesaj Scris de abba Lun Iul 28, 2008 7:27 pm

He, he! Onorabbilule, mie imi miroase a antroposofism pe-aici! Wink

abba
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

CRUCEA UNIVERSULUI Empty Re: CRUCEA UNIVERSULUI

Mesaj Scris de abbilbal Mier Iul 30, 2008 4:08 am

Antroposofism? Ce-i asta vecino, e cumva pleonasm legat? Că Googol nu știe deși el zice că le știe pe toate. Dar, e drept că la Google sunt mai multe în neștiință deși el nu recunoaște, numai că nu-i vina lui, ci a celui care a scris DEX-ul online.
Dar să-l lăsăm pe Googol cu treba lui și să ne vedem de ale noastre.
La prima vedere "Crucea Universului" pare a fi sofism, dar noi putem ști ce se ascunde dincolo de ea, căci noi nu ne putem explica nici măcar cum Dumnezeu a făcut lumea din nimic și a făcut-o atât de echilibrată că nu s-a dărâmat nici azi. Ce se ascunde în spatele Crucii Universului numai Dumnezeu știe, eu doar mi-am dat cu presupusul. Un presupus încâlcit, e drept, dar tu ce presupui? Ești cumva departe de presupusul meu?
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

CRUCEA UNIVERSULUI Empty Re: CRUCEA UNIVERSULUI

Mesaj Scris de abba Mier Iul 30, 2008 7:55 am

http://www.spiritualrs.net/Conferinte/GA14-1/GA14_index.html
Citeste aici, cand ai timp. Si gasesti pe acelasi site mai multe opere on-line ale marelui ganditor Rudolf Steiner.

abba
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

CRUCEA UNIVERSULUI Empty Re: CRUCEA UNIVERSULUI

Mesaj Scris de abbilbal Sam Aug 02, 2008 1:57 am

A fost o lectură interesantă. Mulțam fain.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

CRUCEA UNIVERSULUI Empty Re: CRUCEA UNIVERSULUI

Mesaj Scris de Stel Mier Apr 20, 2011 10:41 am

Cred ca nu puteam sa aleg un topic mai potrivit pentru ceea ce vreau eu sa transmit.

Iata care este, in viziunea mea, Crucea Universului:

http://vimeo.com/10017958
Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

CRUCEA UNIVERSULUI Empty Re: CRUCEA UNIVERSULUI

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum