Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Prosperitate ! EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Prosperitate ! EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Prosperitate ! EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Prosperitate ! EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Prosperitate ! EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Prosperitate ! EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Prosperitate ! EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Prosperitate ! EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Prosperitate ! EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Prosperitate !

In jos

Prosperitate ! Empty Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Joi Iun 07, 2012 10:22 pm

Am sa prezint in continuare transpunerea in text a unui film preluat de pe net.
http://antiiluzii.blogspot.ro/2011/11/prospera.html
Filmul este o sinteza a tuturor teoriilor conspiratiei intilnite separat pe net, este un fel de teorie unificata a conspiratiilor dar incearca si unele solutii de iesire.
Titlul original este THRIVE - Prosperă, acesta fiind rostul vietii, prosperarea si prezinta factorii care impiedica acest lucru.
Citind acest material trebuie tinut cont ca este doar o subtitrare iar in unele cazuri ...putine in lipsa imaginii textul pierde din inteles...
Voi prezenta materialul structurat pe 10 parti in ideea de a fi mai usor de citit

(1 torul in natura)
(2 torul in istorie)
(3 torul ozn si cercurile din lanuri)
(4 torul si energia libera)
(5 torul si sanatatea)
(6 mecanismul conspiratiei - dominatia financiara )
(7 conspiratia - dominatia globala, asasinii economici)
(8 conspiratia - dominatia globala metode de control)
(9 conspiratia – solutii de combatere 1)
(10 conspiratia – solutii de combatere 2)

Filmul poate fi vazut la adresa http://filmeonlinefree.ro/thrive/
Are 130 minute imaginile si muzica completeaza inspirat textul
singurul inconveniend fiind lungimea ... cine mai are rabdare sa urmareasca un film de peste doua ore ? Smile
Cine nu are, isi poate face o idee citind rapid cele ce urmeaza.

Textul care urmeaza poate fi descarcat ca fisier doc de aici :
https://dl.dropbox.com/u/15152092/Prosperitate.doc




Ultima editare efectuata de catre Horia in Vin Iun 08, 2012 5:09 pm, editata de 5 ori
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 2:56 pm

Tot ceea ce se prezintã în film, a fost confirmat independent.
Sursele sunt prezentate pe www.thrivemovement.com

Traducere și sincronizare: Marian Matei
http://antiiluzii.blogspot.com/


(1 torul in natura)
Orice sistem viu, de pe iubita noastrã planetã, este expresia elocventã a capacitãții uluitoare a Universului de a ajunge la un echilibru perfect și este menit sã facã ceea ce trebuie sã facã viața: sã prospere.

A prospera este tendința naturalã a vieții.
Luați în considerare una dintre cele mai mari minuni: cum un mic ovul și un singur spermatozoid, de neoprit, pot dezlãnțui un proces, ce-l produce, într-un final, pe încã unul dintre noi, o ființã cu mari aptitudini și un potențial nelimitat, cu un creier capabil de automeditație complexã și plinã de elan, cu picioare menite sã danseze și sã alerge, cu degete suficient de agile pentru a împleti un coș, a cânta la vioarã, a mângâia o fațã.

Dacã natura ne învațã ceva, este cã viața este menitã sã triumfe și, ca pentru orice altã ființã, menirea noastrã este de a prospera.

Și, totuși, pentru majoritatea oamenilor de pe planetã viața nu înseamnã a prospera, înseamnã supraviețuire, simpla încercare de a rezista.

Oare asta e ceea ce putem face, noi, cel mai bine ?

Universul s-a chinuit vreme de 14 miliarde de ani, numai pentru a crea o specie, ce va sfârși ca inamic al vieții însãși și al propriului cãmin ?

Nu cred asta !

Numele meu este Foster Gamble și am petrecut aproape întreaga viațã încercând sã aflu ce se întâmplã, cine anume este responsabil, pentru aceastã uluitoare agonie și lipsurile de pe aceastã planetã.

Tânãr fiind, motivat de sãrãcia pe care o vedeam și de teama pentru propria noastrã supraviețuire, m-am lansat într-o cãlãtorie, cãutând rãspunsul la întrebãri ca:

Sã fie oare posibil ca oamenii sã prospere ?

Și dacã da, de ce nu o facem ?

Cercetarea mea m-a condus în locuri în care nu mã așteptasem sã ajung vreodatã, revelându-mi descoperiri surprinzãtoare, ce pãreau distincte, inițial, dar care s-a dovedit cã sunt conectate, în esențã, așa cum veți vedea.

Am descoperit un cod, un tipar al naturii încorporat în opera de artã, în simboluri, peste secole.
Cred cã acest cod este cheia cãtre o nouã sursã de energie, curatã și durabilã, care ar putea revoluționa, total, modul cum trãiesc toți oamenii.

Am ajuns sã înțeleg cum este falsificat sistemul nostru economic și am descoperit ce putem face în privința asta.

Cãlãtoria mea mi-a dezvãlui cãi de a ne revendica puterea, de a crea sisteme eliberatoare și sãnãtoase, peste tot pe Pãmânt.

Mi-am dat seama cã nu suntem o greșealã, ci, pur și simplu, greșim !
Ni s-a ascuns propria splendoare, ni s-a rãpit puterea, ne-am ignorat geniul, devenind neconștienți de adevãrata noastrã putere și mãreție.

Dar toate acestea sunt pe cale sã se schimbe !
Vã invit sã împãrtãșiți cu mine esența cãlãtoriei mele neobișnuite !
Am creat acest navigator, pentru a ne purta prin timp și spațiu.
Haideți sã vã conduc !

Pe acest ecran putem accesa ceea ce eu numesc "elementele noastre vitale".
Sunt datele critice, pe care nu le obținem de la mass media corporatistã, care în SUA s-a unificat plecând de la 50 de companii, ajungând numai la 5, în aproape 25 de ani.

Vom folosi asta pentru a ne verifica progresul.
Ecranul din dreapta urmãrește cartografierea unui traseu sãnãtos și durabil, pentru a trãi pe planeta Pãmânt.
Le numesc "indiciile de navigație".

Și aceasta ne va fi busola ! În locul unui ac, cãutând nordul câmpului nostru magnetic terestru, busola noastrã ia forma câmpului însuși și, acea formã, așa cum veți vedea în curând, are ramificații sociale și tehnologice uimitoare.

Dupã o cercetare de o viațã, am ajuns sã cred cã acest model chiar deține
cheia pentru o lume utilã, nouã tuturor.

Deci, hai sã mergem !

PROSPERÃ !

Ce Dumnezeu ar putea implica ?

Am crescut într-o lume a privilegiilor și a puterii, urmând școli private ale elitelor și, apoi, Universitatea Princeton.
Ca descendent direct al unuia din fondatorii Procter & Gamble, am fost crescut sã fiu unul dintre liderii sistemului, dar am ales o cale diferitã.

Dezvãluirea "Codului"

Am început sã mã trezesc când eram în școala elementarã.
Adulții mã învãțau cã modul de mã proteja de o explozie nuclear era sã mã ascund sub bancã și sã-mi acopãr capul.
Atunci au apãrut întrebãrile serioase.
Doi ani mai târziu, am experimentat direct energia universalã.

S-a întâmplat într-o zi, când mergeam cu autobuzul școlii, privind pe fereastrã.
Am avut viziunea unui tipar al întregii lumi și am știut, pur și simplu, cã fluxul de energie observant era la fel într-un atom, dar și în întreg sistemul nostru solar.

Am avut senzația profundã cã și eu însumi eram fãcut, cumva, dupã același model.
Aceastã viziune m-a condus inițial cãtre științã, încercând sã înțeleg cum funcționeazã Universul și cum, noi, oamenii, ne încadrãm în tiparul global viațã-energie.

Dupã ani de zile am aflat cã tiparul vãzut este cunoscut de unii din lumea științificã.
S-a dovedit cã, în 1921, Albert Einstein a primit un premiu Nobel, pentru cã descoperise cã atunci când energia este eliberatã în Univers, existã mici manifestãri ale întregului, care apar.

Acest tipar ne spune multe, de fapt, despre evoluția vieții.
Luând în considerare minunile trainice ale Creației, din tot Universul și cât de nedurabile sunt atât de multe dintre sistemele noastre umane, am realizat cã învãțând modul cum Universul creazã și întreține viața, ar putea fi chiar util, de fapt.

Fiecare din acele mici reprezentãri ale întregului, descoperite de Einstein,
numite cuante, erau fãcute din materialul înconjurãtor, dar se distingeau de el, la fel ca un vârtej în apã.

Aceste cuante au mereu același tipar, indiferent de mãrime și sunt surprinzãtor de relevante, pentru probleme aparent fãrã legãturã, ca rãzboaiele din Orientul Mijlociu,
colapsul financiar global și cum am putea obține dreptate pentru toți.
Suntem pe cale de a explora aceastã metodã.

Matematicienii numesc acest tipar, tor.

Energia într-un tor curge intrând printr-o parte, înconjurând central și ieșind prin cealaltã parte.

Este echilibratã, se autoregleazã și este mereu întreagã.
Torul mi-a fost prezentat prima datã de savantul și inventatorul Arthur Young.
Futurologul Duane Elgin explicã cum torul este tiparul fundamental, folosit de naturã pentru a genera viața, la orice nivel.

Evoluția înseamnã sã arãți, sã dezvãlui.

Deci întrebarea este, ce ne dezvãluie Universul ?
Și, ce ne dezvãluie Universul, sunt sistemele auto regulatoare și putem observa asta la orice scarã.
Sistem auto regulator fiind doar termenul tehnic, pentru un sistem ce are grijã
de el însuși, pur și simplu, fiind conștient de el însuși, în esențã.

Și dacã mergem în naturã,putem privi și observa aceste forme
auto regulatoare, peste tot.
O putem observa în secțiunea unei portocale sau în secțiunea unui mãr.
O putem observa în natura dinamicã a unei tornade.
O putem observa în câmpul magnetic din jurul Pãmântului, un câmp magnetic, similar, aflându-se în jurul unui individ.
O putem observa în structura de vârtej a unei întregi galaxii.
O putem observa în structura unui mic atom.

Și, la orice scarã, în întreaga sa istorie, Universul respectã un singur proiect unic.
Sunt toruri în rotație !
Universul este o fabricã toroidalã, în dezvoltare !
Aceste dinamici toroidale sunt vizibile la orice nivel.

Unul dintre ele este nivelul galaxiilor, care sunt structuri uriașe, în rotație,
cu miliarde de stele în ele.
Aratã tipic ca galaxii cu brațe mari, ce se rotesc și au vârtejuri care ies
din centru cãtre exterior, cãtre limita haloului galactic, care le înconjurã.
Stelele ies din acest disc galactic, ajungând în haloul exterior, coborând pe vârtejuri și ieșind iar afarã.
Stele ca Arcturus, de exemplu, știm cã au parcurs deja acea cale.

Este descrierea potrivitã chiar și pentru atmosfera planetei noastre.
Fronturile atmosferice coboarã de la polul nord cãtre ecuator și urcã din nou,
iar de la polul sud, în sus, spre ecuator, apoi coboarã.

Chiar și dinamica de la suprafața soarelui este foarte asemãnãtoare.
Desigur cã, aici, o analizãm dintr-o perspectivã externã, pe un mic model la scarã.
Când analizãm sistemul toroidal încorporat în galaxie, încorporat în aglomerãrile stelare, încorporat în super aglomerãrile stelare, cãlãtorim prin acest ocean fãrã limite, al unei curgeri toroidale infinite.

Torul este ca rãsuflarea Universului, este forma luatã de curgerea energeticã, la orice nivel existențial.

Dar mai existã o structurã, reliefatã în modul în care are loc curgerea, ceva în genul unui schelet.
Este numit echilibrul vectorial, un termen inventat de unul dintre cei mai mari gânditori ai sec. XX, Buckminster Fuller.
Inspirat fiind de opera vizionarã a lui Fuller, am petrecut decenii cercetând dinamica echilibrului vectorial și a torului.
Am devenit atât de încântat de potențialul formei energetice toroidale, cã, în 1997, am co-fondat un grup de lucru multidisciplinar, numit The Sequoia Symposium, pentru a studia tiparul și a-i explora aplicațiile.

Cercetarea noastrã colectivã m-a convins, cã torul și echilibrul vectorial
sunt tipare fundamentale, esențiale pentru Creația Universului, la orice scarã.

La adunãrile The Sequoia Symposium, am aflat de inventatori ce susțineau
cã folosesc dinamica toroidalã, ca bazã pentru echipamente ce generau
energie, fãrã combustie internã.

Aceastã evoluție revoluționarã, accesând ceea ce uneori se numește energia
punctului zero, radiantã sau liberã, este numitã acum mult mai simplu, tehnologia noii energii.

Dat fiind cã atât de extinsa suferințã din lumea noastrã este rezultatul lipsei
accesului la energie, am realizat cã o energie gratuitã, nelimitatã și curatã,ar fi una dintre cele mai mari invenții din istorie.

Nu ar îmbunãtãți doar, ci ar și transforma, de fapt, calitatea vieții pe aceastã planetã.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 2:58 pm

(2 torul in istorie)
Deci am început sã mã întreb, cine altcineva mai știa de acest tipar sau despre aceastã puternicã sursã potențialã de energie ?

Câțiva dintre savanții de la simpozion mi-au arãtat cum fusese codificat torul,
de diferite culturi, vreme de mii de ani.
Se pare cã anumite culture antice au încorporat acest cod, în cele mai durabile forme existente pe atunci, în povestiri, în simboluri, în alfabete și construcții.

Ne aflãm aici, în unul dintre cele mai vechi și sacre sit-uri ale lumii:
templul Osireon, de la Abydos, din Egipt.
S-au gãsit foarte puține scrieri în templul Osireon.
Totuși, existã o unicã informație, extrem de semnificativã, în acel templu.
Este un desen foarte estompat, și, totuși, clar și precis.
Nu este tãiat în rocã, nu este sculptat, ci este ars în structura atomicã a rocii,
într-un mod extraordinar.
Nassim a decodat simbolul din templul Osireon, în trei dimensiuni.
Fiindcã lumea noastrã nu este bidimensionalã, are logicã ca un cod ce transmite informații despre lumea noastrã, sã nu fie, de asemenea, limitat la un desen plat.
Versiunea tridimensionalã a simbolului Osireon începe cu echilibrul vectorial, un câmp de forțã perfect echilibrat cu 12 linii energetice egale, radiind înspre exterior.
Ele stabilizeazã centrul, precum 12 spițe ale unei roți.

Principalul tipar al energiei echilibrate, ce curge în jurul acestei structuri, este torul.
Aici îl extindem la urmãtorul nivel, mai mare, cu un total de 64 de
piramide, numite tetraedre.
Dacã adãugãm sfere, dupã aceea,reprezentând câmpurile energetice
toroidale din jurul fiecãrei piramide și apoi renunțãm la piramide, ajungem la o matrice care este, uimitor, acoperirea exactã a simbolului Osireon, modelul tridimensional al aceluiași tipar, care a fost ars în zidul de piatrã al templului egiptean, cu mii de ani în urmã.

Acum cãlãtorim peste continente, din Egipt în China, unde aceeași geometrie apare în alt sit sacru, construit la 1420.
Apoi poți merge în Orașul Interzis, în care locuiau zeii solari și unde se aflã, la
intrare, "foo dogs", gardienii cunoașterii.
Ei pãzesc cunoașterea, ce se aflã sub labele lor.
Aceeași geometrie, cu 64 de unitãți energetice, este codificatã din nou.
Am început sã mã întreb, dacã e doar o coincidențã, cã exact același desen, apare în locuri semnificative, pe douã continente diferite ?

Dar, apoi, Nassim mi-a arãtat cã aceastã geometrie, cu 64 componente, este codificatã la nesfârșit, în culturi de peste secole și din toatã lumea.
Arborele ebraic cabalistic al vieții creazã aceeași structurã, pe care tocmai am vãzut-o, cu echilibrul vectorial încorporat din nou, la fiecare nivel.

Sistemul chinezesc antic al înțelepciunii, numit I-Ching, este bazat pe 64 de hexagrame, simboluri cu șase linii per set, unele continue, altele fragmentate.
Acestea pot fi asamblate ca cele șase laturi ale unui tetraedru și, împreunã, ar forma cristalul din 64 de tetraedre.

Efes, Turcia, Templul de aur al sikh-ilor, Amritsar, Punjab, India, sec. XVI
Același tipar apare în cercetarea științificã modernã.

Spirala dublã are un alfabet de 64 de codoni, care sunt folosiți pentru a
codifica ADN-ul nostru uman.

Am vãzut cã exista cunoașterea avansatã a geometriei vii a Universului, cu mii de ani în urmã.

Dar cum Dumnezeu de știau despre ea ?

Majoritatea povestirilor Egiptului antic și ale mayașilor și incașilor vorbesc despre zei solari, venind pe Pãmânt și educându-i în tehnologie și scriere și toatã știința lor.

Am început sã mã întreb, dacã toți acești zei solari nu erau cumva membrii unor civilizații avansate, sosind din altã parte a galaxiei noastre.

Aceste texte ale multor culturi antice îi descriu ca sosind în bãrci zburãtoare
sau, în tradiția vedicã,mașini zburãtoare ș.a.m.d.

Sunt multe mențiuni ale sosirii acestor zei solari, în timp.

Sã fi fost, acești piloți timpurii, de dincolo de lumea noastrã, cei responsabili pentru împãrtãșirea cunoștințelor acestui cod ?
Oare din asta își extrãgeau energia, pentru a se propulsa prin cosmos ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 3:01 pm

(3 torul ozn si cercurile din lanuri)
Nu în direcția asta am crezut cã mã va conduce cercetarea mea și aceste noțiuni mi-au zguduit lumea.

Dar Nassim are dovezi impresionante, pentru a susține aceste teorii și nu vãd nici o alte cale raționalã, pentru ca, avansate concepte matematice și fizice, sã fi fost înregistrate acum peste 3.000 de ani.

M-am întâlnit, fugitiv, cu unul dintre cei mai informați investigatori:
dr. Steven Greer, fondatorul Centrului pentru Studierea Inteligenței Extraterestre.
El a condus sute de interviuri, cu martori de frunte, guvernamentali sau militari.
Și, deci, atunci când vorbim de inteligența extraterestrã,vorbim, de fapt, despre civilizații, care au ajuns la nivel conștient, la fel ca noi, dar a cãror tehnologie și, poate, aptitudini sociale sunt atât de avansate, cã au devenit civilizații interstelare sau interplanetare.
Și ne confruntãm cu faptul cã, cel puțin în galaxia Calea Lactee, sunt minim 10.000 de planete asemenea Terrei, cu viațã inteligentã pe ele și cel puțin jumãtate sunt, poate, la fel de avansate sau mai avansate ca a noastrã.
Este aproape o certitudine existența inteligenței extraterestre, care a reușit sã stãpâneascã legile Universului, dincolo de ce se învațã acum la MIT și CalTech, pentru a se putea transfera prin spațiu-timp, în timp real,prin vastitatea spațiului interstelar.
Avem peste 4.000 de cazuri în care aceste obiecte au aterizat pe sol și au lãsat dovezi fizice. Avem peste 3.500 de cazuri de piloți.

Avem sute de cazuri,inclusiv al unui investigator de vârf al FAA, John Callahan și ale altor numeroși operatori, ce au urmãrit pe radar aceste obiecte, ce zburau cu zeci de mii de kilometri pe orã sau se dematerializau și reapãreau în alt punct de pe cer.

- Da, au existat vizite ale ET și au existat nave prãbușite, au existat materiale și trupuri recuperate. Am avut contacte cu strãini, nu originari din vreo țarã strãinã, ci din alt sistem solar. Și am participat la asta !
Existau documente pe care le-am vãzut, ce se refereau la nava USS Roosevelt,
în câtea cazuri de survol de cãtre OZN-uri și, mai ales, dupã ce au luat la bord arme nucleare.
Și l-am întrebat pe comandantul meu, care a negat totul.
Recruți aflați de serviciu sau la liber cu toții au vãzut OZN-ul ce plutea în aer.
Era un obiect metalic circular și, din câte am înțeles, toate rachetele au fost dezactivate.
Adicã au fost terminate !
Și ceva a stricat acele rachete.
Dintr-o datã s-a ridicat cu câteva mii de kilometri pe orã.

Deci acest lucru a tras cu o razã luminoasã în capul rachetei, lovind-o, apoi a zburat pe deasupra, cam așa, ajungând aici și trãgând cu o altã razã, a zburat circular astfel, trãgând cu o altã razã, a coborât trãgând cu o altã razã, apoi a zburat în direcția din care venise. Iar capul rachetei s-a rostogolit prin aer.
Am avut sentimentul, la acea vreme, cã trebuie sã fi fost extratereștri.
Au luat filmul și au eliminat partea cu OZN-ul, tãind-o cu foarfeca, au pus-o pe altã rolã, apoi într-o servietã, i-au dat-o înapoi maiorului Mansmann, cu restul filmului, spunându-i:
"- Acum nu e nevoie sã-ți reamintesc, mr. Mansmann, despre gravitatea unei scurgeri de informații secrete.
- Considerãm închis acest incident !"
Cui i-ai putea spune cã ai fost implicat într-un incident OZN, fãrã sã se uite la tine de parcã ai fi nebun de legat ?

Militari mexicani publicã fotografii ale unor presupuse OZN-uri

Francezii aruncã o privire pe dosarele naționale OZN

Vaticanul afirmã cã ar putea exista viațã extraterestrã

Dintre toate dovezile privind existența OZN-urilor un fenomen extraordinar continuã
sã mã uimeascã și sã mã inspire.

Apariția în întreaga lume a așa-numitelor "cercuri în lanuri".

Aceste desene elaborate apar misterios, ca turbioane în lanurile de grâne, în așa fel încât paiele sunt îndoite, dar rãmân vii.
Peste 5.000 de asemenea tipare au apãrut în peste 30 de țãri, majoritatea lor în Anglia.
Mass media a fãcut multã lume, inclusiv pe mine, inițial, sã ignore aceste tipare, ca fiind șarlatanii, munca de o noapte a câtorva farsori.

Desigur cã au existat versiuni false, dar cele fãcute de oameni sunt rudimentare, prin comparație cu marea majoritate a acestor creații elegante.
Sã fi putut crea farsorii, toate cele 5.000 de asemenea modele ?
Sã fi putut, câțiva oameni, cu funii și scânduri, sã creeze ceva atât de complex și frumos, ca acesta, fãcut în puterea nopții, în plinã ploaie și fãrã sã lase nici o urmã de picior pe sol ?
Câmpul electromagnetic, deasupra zonei în care a fost culcat lanul, creând imaginea, prezintã adesea sarcini electrostatice.
În unele din aceste zone se gãsesc particule magnetice stranii.

Unul dintre cele mai uimitoare desene nu este un cerc, ci un dreptunghi, ce pare sã fie un rãspuns direct, la un mesaj trimis în spațiu, în 1974.

Mesajul a fost un semnal radio, descriind locația planetei noastre în
sistemul solar și oamenii Pãmântului, în speranța de a putea fi recepționat și
interpretat de o inteligențã extraterestrã.

27 de ani mai târziu, în 2001, acest desen în lan a apãrut în Anglia, împreunã cu ceea ce ar fi putut fi autoportretul expeditorului.

Acest mesaj respectã formatul semnalului NASA și descrie un sistem solar
diferit de al nostru, o imagine a expeditorului, ADN non-uman și o antenã cu microunde pe care se pare cã ei o folosesc ca sã comunice, spre deosebire de antena radio folositã de noi.

Simbolul antenei apãruse cu un an mai devreme, pe exact același câmp, chiar lângã o antena radio funcționalã, asemãnãtoare celei folosite de NASA în trimiterea semnalului original.
NASA continuã sã nege, oficial, contactul cu extratereștri de orice fel.
Și, totuși, an dupã an, apar aceste creații spectaculoase.

Deci ce ar putea însemna aceste remarcabile desene ?
Aici sunt câteva versiuni bidimensionale, care par sã reveleze torul,
în trei dimensiuni.
Iar aici este echilibrul vectorial !

Și tiparul înrudit, cu 64 tetraedre, pe care l-am vãzut codificat în arta atât de multor culturi antice.
Când am vãzut legãtura dintre cercurile în lanuri și codurile antice, am gândit cã indiferent cine le-a creat și indiferent de unde ar fi, trebuie sã existe un scop important al acestor desene.

Sunt atât de logice !

Am ajuns sã cred cã modelul torului și al echilibrului vectorial, în special în forma cristalului cu 64 de tetraedre, ne aratã cum funcționeazã energia în Univers, pentru a învãța sã ne aliniem cu ea.

Cred cã ni se oferã un model, pentru a accesa energia într-un
mod curat, sigur și nelimitat și noi modalitãți de propulsie.

Ce mesaj mai important ar putea exista, ca sã ajungã la noi și, mai ales acum,
din perspectiva lor, când începem sã ne extindem neglijent influența, dincolo de planeta noastrã ?

Am primit confirmãri suplimentare ale acestei noțiuni, când l-am întâlnit
pe dr. Jack Kasher, un fost profesor de fizicã la Universitatea Nebraska,
care a cercetat și fenomenul OZN.
Într-o prezentare la The Sequoia Symposium, dr. Kasher a arãtat o remarcabilã serie de desene, ale unei femei numitã Lane Andrews, care pretindea cã a fost invitatã pe o navã spațialã extraterestrã.

Am fost uimit sã-i vãd schițele detaliate, ale câmpului energetic toroidal, care propulsa nava, spunea ea și proteja pasagerii.
L-am intervievat ulterior pe James Gilliland. James are multe ore de filmãri OZN, fãcute la ferma sa de lângã Muntele Adams, din statul Washington.
El susține, de asemenea, cã ar fi urcat la bordul unei nave spațiale extraterestre.
Dar ce m-a nãucit, a fost cã el nu o întâlnise niciodatã pe Lane Andrews și nu avea științã de experiențele ei, totuși descria un fenomen uimitor de asemãnãtor:
numeroase nave cu inele rotitoare de luminã.

Sã fi fost simplã coincidențã, cã James și Lane descriau aceeași dinamicã toroidalã și cã ambii au fost hãrțuiți, la maxim, de agenții guvernamentale și militare ?

Pentru unii ideea OZN-urilor ar putea pãrea nebuneascã și, totuși, din altã perspective este complet plauzibilã.
Pãmântul are o vechime de aproximativ 4,5 miliarde de ani, adicã 4.500 de milioane de ani vechime.
Dar dacã existã o altã planetã, aproape identicã cu a noastrã, aproape identicã, având 4.501 milioane de ani vechime ?
Sunt cu 1 milion de ani în fața noastrã, iar la scarã galactic suntem aproape frați gemeni.

Deci, unde vom fi peste un milion de ani ?
Vom fi rezolvat aceste problem și va exista o altã cale, fie cã e vorba de gãuri de vierme sau deplasãri warp prin spațiu.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 3:03 pm

(4 torul energia libera)
Trebuie sã existe o cale de a genera energie, care ar putea fi extrasã din vid.
Și faptul cã sunt aici, ne aratã cã au descoperit o cale.
Este un șoc puternic pentru sistemul uman, aflat în derulare.

Am înțeles de ce oamenii generației noastre, oameni care au aspirat la poziții
de conducere politicã etc., nu-și pun acea problemã niciodatã,
fiindcã schimbarea viziunii asupra lumii, este o schimbare fundamentalã a lumii.

Deci iatã-ne, o specie relativ necoaptã, luptându-ne cu posibila autodistrugere !
Dacã alinierea cu torul deține cheia accesului la o nouã formã de energie curatã și sigurã, imaginați-vã implicațiile !
Ar putea fi cea mai importantã invenție tehnologicã a vremurilor noastre !

Deci cine n-ar vrea o sursã energetic nelimitatã și disponibilã pe gratis ?
Asta s-a dovedit a fi o întrebare cheie și asta m-a condus în urmãtoarea vizuinã a iepurelui.

S-a dovedit cã savanții, încã de pe la 1900, au dezvoltat cãi alternative
de accesare a electricitãții, fãrã combustie internã.

Nikola Tesla credea cã putea colecta ceea ce el numea "energie radiantã".
Mulți savanți cred cã el accesase ceea ce se numește acum energie liberã.
Dar înainte ca Tesla sã-și finalizeze proiectul, finanțatorul sãu, bancherul J.P. Morgan, care deținea monopolul cuprului folosit la magistralele electrice, și-a dat seama cã invenția lui Tesla ar fi putut transmite electricitate fãrã fire.
Atunci a blocat finanțarea lui Tesla.
Laboratorul lui Tesla a fost incendiat, iar el a fost ostracizat, totul din cauza viziunii sale de a furniza energie nelimitatã pentru toți.

Un inventator modern, Adam Trombly, a fost inspirat de munca lui Tesla și de posibilitãțile oferite de tor.

Trombly a construit un dinam, un generator de curent continuu, care acceseazã energia electricã, direct din aer.
Am încercat sã demonstrez, cã imitând câmpul magnetic al unei planete și rotind acest aparat, putem crea, de fapt, un dinam funcțional.
Și, de fapt, a funcționat și funcționeazã.

Deci când analizãm natura, când examinãm Jupiter, sau analizãm un dinam ca
Pãmântul, rotindu-se în spațiu, practic avem un magnet, care se rotește în spațiu și liniile fluxului magnetic sunt împinse în jos și în jurul sãu, în acest tipar toroidal al câmpului magnetic.
De asemenea, se extinde și se contractã - respirã.
Extrage literalmente energia din spațiu și o transformã.

Chiar aici, în acest toroid, avem suficientã energie pentru a transforma întreg Pãmântul.
Și nu e doar o declarație teoreticã, ci este practic adevãrat !
Dacã analizãm implicațiile acestui fapt, înseamnã cã orice loc de pe
Pãmânt are energie, dintr-o datã, orice persoanã de pe Pãmânt are energie, dintr-o datã.
Avem o abundențã universalã !

Trombly a fost invitat sã-și probeze generatorul la ONU și în senatul american, dar aceste evenimente au fost subminate de prima administrație Bush, apoi însuși dispozitivul a fost confiscat într-o razie guvernamentalã.

Experiența lui Trombly nu este unicã.
Aproape de fiecare data când am gãsit un inventator, cu o tehnologie nouã, promițãtoare, în domeniul energiei libere, ne-a spus o poveste
asemãnãtoare a suprimãrii.

Inventatorul John Bedini a început sã lucreze cu teoriile lui Tesla,
ale energiei radiante, cu decenii în urmã și a produs o serie de dispozitive
de încãrcare a bateriilor, care genereazã mai multã energie decât consumã.
A anunțat cã va începe sã le ofere la preț redus.
Imediat dupã aceea a fost atacat în laboratorul sãu și împiedicat sã producã dispozitivele.
Pentru propria sa siguranțã, a trebuit sã renunțe sã vândã energie liberã.

Toate acestea sunt dispozitive din laboratoare, pe care le-am vizitat personal.
Calitatea acestei filmãri este evident slabã și nu mã aștept ca asta sã vã convingã.
Afirmația mea este cã fiind acolo, cu acești inventatori, însoțit de experți și vãzând aceste dispozitive ale noii energii, în funcționare, m-au convins cã tehnologia este realã și implicațiile ei pentru mine sunt absolut senzaționale.

Canadianul John Hutchison nu numai cã a creat ceva baterii cu energie liberã, dar a folosit teoriile lui Tesla și pentru a contracara gravitația, pentru a face obiectele
sã pluteascã în aer.
Asta ar putea revoluționa domeniul propulsiei.
Laboratorul i-a fost invadat, iar echipamentul a fost confiscat de poliție și oficiali guvernamentali, în 1978, 1989 și, iarãși, în 2000.

Unul dintre savanții care trebuia intervievat pentru acest film, a fost dr. Eugene Mallove, un inginer de la MIT și Harvard și editorul revistei "Infinite Energy", care acoperã atât invențiile teoretice cât și tehnologice, din domeniul noii energii.
Dr. Eugene Mallove a fost omorât misterios, în bãtaie, în 2004.

Dacã acești inventatori erau cu toții farsori și șarlatani, mã întreb de ce au fost suprimați atât de consecvent și atât de brutal ?

L-am întrebat pe inventatorul energiei libere, Adam Trombly, de ce credea el cã aceastã tehnologie a fost suprimatã și dacã avea legãturã cu fenomenul OZN.

Existã militari importanți care se supun unui mare risc, spunând cã sunt reale.
De ce crezi cã acest complex militar-industrial nu vrea sã fie fãcutã acea declarație ?

Fiindcã ai începe sã te gândești, ce fel de tehnologie e în spatele acestor lucruri.
Asta e concluzia !

Suprimarea fenomenului OZN este mânã-n mânã cu suprimarea așa-zisei energii libere.

Energia este extrasã din textura spațiului din jurul nostru, ceea ce înseamnã cã nu poate fi contorizatã.
Asta e o amenințate directã, la adresa celei mai mari industrii a lumii: energetica.

Înseamnã la revedere Exxon Mobil, la revedere petrol, la revedere cãrbune, la revedere transmisie liniarã a electricitãții, prin cabluri.

Toate astea ar dispãrea !

Din pãcate, e pușculița bancarã a cuiva, de aproape 200 trilioane de dolari.
Rezervele de petrol, gaze și carbine valoreazã peste 200 trilioane de dolari.

Dacã aceastã informație s-ar rãspândi... ar schimba complet balanța
geopoliticã a puterii... mai mult decât orice altceva în istoria cunoscutã.

Și s-ar întâmpla într-o generație !

Am început sã examinez soluțiile progresiste și, spre marea mea surprizã, aceste concepte au fost demonstrate în sute de laboratoare din toatã lumea.
Și, totuși, ele n-au vãzut practic lumina zilei.
În loc sã pulverizeze laolaltã niște substanțe și sã încerce sã le controleze explozia, aceste noi tehnologii se bazeazã pe armonizare, pe dansul executat împreunã cu ceea ce existã natural.

Numitorul comun al tuturor dispozitivelor de energie liberã, pe care le-am vãzut, este cã imitã, într-o formã sau alta, forma energeticã a torului.
Nu trebuie sã crezi în tehnologia energiei libere, pentru a fi îngrijorat de reprimarea ideilor și a invențiilor.

Am stat și m-am gândit, ce mod mai bun existã, de a ne justifica dependența de petrol, cãrbune, energie nuclearã și alte tehnologii periculoase și murdare, decât sã pretindem cã nu existã alternative mai bune și mai ieftine ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 3:06 pm

(5 torul si sanatatea)
A fost soția mea iubitã și partenera mea creatoare, Kimberly, cea care m-a tot întors la implicațiile umane ale cercetãrii mele științifice.
Pentru mine, oricât de șocante ar fi torul și ET și energia liberã, cea mai captivantã întrebare era:
Înțelegerea acestor lucruri chiar ar ajuta,cumva, la atenuarea suferinței umane ?
Și s-a dovedit cã ar putea !

Atât de mult din durerea de pe planetã are de-a face cu lipsa accesului la energie.
Te poți încãlzi ?
Poți obține hranã și apã ?
Poți primi îngrijiri medicale ?
Toate acelea au de-a face cu accesul la energie.

Dacã existã un tipar fundamental - și mi se pare logic ca evoluția sã fi fost eficientã în acest sens - și dacã ne putem alinia acelui tipar, pentru a crea noi tehnologii, care ar rezolva aceste probleme, atunci meritã, pentru mine, sã-mi deschid mintea cãtre aceste subiecte, tabuuri sociale.

Dacã tehnologia noii energii ar fi rãspânditã gratuit în lume, schimbarea ar fi profundã. Ar afecta pe oricine, ar putea fi aplicatã oriunde.
Aceste tehnologii sunt cele mai importante lucruri, ce s-au întâmplat în istoria lumii.

Deci datã fiind miza, m-am decis sã întreb:
Cine beneficiazã de suprimarea cercetãrii științifice ?

A cui avere și putere este amenințatã de accesul la o energie curatã și liberã ?

Cine are motiv de a avea o lume, în care atât de puțini au atât de mult și atât de mulți au atât de puțin ?

Ca cercetãtor independent, am urmat o regulã de bazã a jurnalismului de investigație:

Dacã povestea nu are sens, urmãrește banii !

Urmãrind banii !

Dependența noastrã de petrol asigurã profiturile fenomenale ale corporațiilor energetice.
Le-am vãzut alocând resurse uriașe, pentru a submina alternativele energetice,
pentru a controla rezervele globale și a menține prețuri ridicate la petrol.

Au suficienți bani și influențã, pentru a suprima orice lucru care le-ar amenința monopolul.

Deci cine e în spatele uriașelor corporații energetice ?

Imperiul petrolier Rockefeller a fost inițiat în 1870, când John D. Rockefeller
a fondat Standard Oil și a devenit primul miliardar al Americii.
Standard Oil s-a scindat, de atunci, în Exxon Mobil și alții.

Și Rockefellerii ne controleazã și hrana !

Au fost principalii responsabili, pentru schimbarea globalã spre o agriculturã bazatã intensiv pe petrol.

Îmi amintesc așa-zisa "revoluție verde", din anii '60 și '70.
La fel ca majoritatea oamenilor, am crezut cã era un lucru grozav.
Se baza totuși pe cultivarea de loturi imense, cu monoculturi, folosind mari cantitãți de erbicide, îngrãșãminte și pesticide petroliere.
Revoluția verde a fost opera fundației Rockefeller, divizia de științe ale naturii,
în parteneriat cu mari corporații agricole.
Agricultura bazatã pe petrol a furnizat mari noi profituri pentru industria petrolierã,
dar nu și-a respectat niciodatã promisiunile:
de a eradica foametea și a promova sãnãtatea oamenilor.

Revoluția verde e adevãrat cã a crescut inițial productivitatea, fiindcã orice bucatã de pãmânt a fost folositã pentru producția imediatã, dar adevãratele ei costuri pot fi constatate acum.
Contribuabilii plãtesc miliarde, în subvenții, pentru corporațiile agricole gigant.
Micile ferme familiale aproape cã au dispãrut.
Biodiversitatea este distrusã, chimicale toxice otrãvesc agricultorii și polueazã solul, apa și rezervele noastre de hranã, punând în pericol sãnãtatea tuturor, iar, în 2010, aproape unul din fiecare șapte oameni din lumea întreagã nu avea suficientã hranã.

Corporațiile gigant ne-au adus chimicale pentru agricultura industrialã chimicã.
Și vorbeau despre trei instrumente, pentru a consolida lanțul alimentar.

Primul era ingineria geneticã, drept modalitate de control.

Al doilea a fost patentarea hranei și a vieții, ca modalitate de control, declarând semințele ca proprietate privatã, tratarea pãstrãrii de semințe de cãtre fermieri ca infracțiune, ca furt al proprietãții intelectuale.

Și al treilea: așa-zisele tratate de comerț liber, care au rãpit libertatea oamenilor obișnuiți, fermierilor, crescãtorilor, de dragul puterii.

Proiectarea tehnologiei "terminator", pentru a crea semințe sterilizate, a fost pentru a impune o și mai mare dependențã a omenirii de o mânã de corporații, ca monopol final.

Depindem de ceea ce facem cu semințele, literalmente, pentru prima datã, creând o nouã colonizare, pe care o numesc colonizarea viitorului.

Cine controleazã rezervele alimentare, controleazã oamenii;

Cine controleazã energia, poate controla întregi continente;

Cine controleazã banii, poate controla lumea.

Deci în douã domenii esențiale, energie și hranã, aceleași familii elitiste bancare și corporațiile lor au preluat controlul și consecințele au fost devastatoare.

Pentru mine a fost copleșitor, la început, sã descopãr un asemenea
monopol al influenței, dar am știut cã era important, de parcã aflând cã ai o boalã gravã, dar tratabilã, te ajutã sã-i înțelegi cauzele și cum funcționeazã, dacã vrei sã te vindeci.

Așa cã mi-am continuat investigația !

Dacã petrolul și hrana erau controlate de marile familii bancare, unde anume se mai manifesta influența lor ?

Urmãrind banii, am început sã vãd același tipar al controlului, în aproape orice domeniu al vieții noastre și am descoperit mereu aceleași familii la conducere, fie direct, prin bãncile și corporațiile lor, fie indirect, prin fundațiile lor principale.

Din nou, Rockefellerii au fost cei ce au creat Asociația Naționalã a Educației,
cu ajutorul fundației Carnegie și, ulterior, al fundației Ford.

Ceea ce doreau cãpeteniile industriei, pentru școlile noastre, era o forțã de muncã obedientã și docilã, formatã din angajați ascultãtori și consumatori lacomi.

Școlile sunt menite sã fixeze obiceiuri stabile, de rãspuns în fața autoritãții.
De aceea ai nevoie de 12 ani, fiindcã trebuie sã rãspunzi din reflex, când oricine, de pe poziția autoritãții, îți spune ce sã faci.

Ca și educația, sãnãtatea e un alt domeniu dominat de marile averi și corporații.

Asociația Medicalã Americanã, de exemplu, este finanțatã majoritar de Rockefelleri, care-și folosesc fondurile pentru a influența cercetarea și deciziile AMA.

Medicul mediu, în patru ani de școalã medicalã, face un singur curs despre nutriție, de douã ore și jumãtate, în majoritatea cazurilor și materialele folosite
- materialele din programã - sunt furnizate de Consiliul Național al Lactatelor
și Consiliul Național al Crescãtorilor de Vite și alte industrii, inclusiv Asociația Zahãrului, ce vând produse ce ne submineazã sãnãtatea, în primul rând.

Din nefericire, din modul cum este structurat sistemul medical, educația medicalã este finanțatã în principal de companiile farmaceutice.
Deci existã motivația pentru a crea și vinde cât de multe droguri posibil.
Este, de asemenea, o modalitate eficientã de a face bani, în timp,
pentru medici și companiile farmaceutice, pentru întreg sistemul medical.
Astfel, mai degrabã se perpetueazã decât se atenueazã problemele.

Efectele secundare pot include greațã, gurã uscatã și constipație.

Descreșterea globulelor albe, factor grav...

Efecte secundare sexuale, diaree, greațã și insomnia pot conduce la comã sau moarte.

Cât de departe ar merge aceste forțe, pentru profit ?

Oare chiar ar suprima leacurile bolilor, așa cum au suprimat tehnologia energiei libere ?

Din nefericire, cercetãrile mele mi-au demonstrat cã rãspunsul e afirmativ.
Unul dintre exemplele bine documentate este cazul dr. Royal Rife.
În 1920, dr. Rife a inventat cele mai avansate microscoape ale vremii.
El a mai dezvoltat și o tehnicã nouã, numitã de el rezonanțã coordonatã,
care se pare cã era capabilã sã distrugã tumorile canceroase, la fel ca și virușii.

În 1934, în teste clinice efectuatela Universitatea Californiei de Sud,
tratamentul lui Rife a fost testat pe 16 pacienți cu cancer terminal.
În interval de trei luni, toți au fost vindecați cu succes.

Curând dupã aceea, un laborator ce testa tehnologia lui Rife a fost incendiat
și i-a fost intentat un proces ridicol.
Prin eforturile lui Morris Fishbein, editorul revistei Asociației Medicale Americane, Rife a fost practice amuțit și ruinat, iar opera sa strãlucitoare și promițãtoare a fost complet uitatã.

A fost foarte greu pentru mine sã concep, cã cineva ar putea, de fapt, suprima leacuri.
Și cancerul a trecut prin familia mea ca un râu furios.
Am aflat cã totul se rezuma la patentãri.
Dacã o companie farmaceuticã poate patenta și face bani din tratament,
mai ales atunci când trebuie sã-l tot folosim, atunci asta primim.
Altminteri nici mãcar nu auzim de el.

Nu numai Rife a fost eliminat. Rene Caisse avea o veche formula eficientã a indienilor Ojibwa.
Harry Hoxsey și Max Gerson aveau terapii funcționale.
Dar dacã cercetezi despre ei, AMA i-a fãcut sã parã șarlatani totali.
Și, de aceea, urmãrirea banilor a fost atât de utilã, fiindcã aceleași puteri care controleazã AMA și cercetarea și fondurile lor, controleazã companiile
farmaceutice.
Deci existã un stimulent financiar de multe trilioane de dolari, pentru a suprima tratamentele ce nu pot fi patentate.

Știind cã existã tratamente, nu am scãpat de suferința resimțitã, pierzând atât de multe persoane iubite din cauza cancerului.
Mi-a oferit ocazia de a transforma durerea în ceva cu adevãrat satisfãcãtor și cred cã atunci când luãm dragostea și devotamentul pe care le avem, pentru oricine a murit și va muri inutil și le direcționãm spre dezvoltarea și promovarea acestor terapii, pentru oameni care au nevoie de ele, putem sfãrâma aceastã moștenire a cancerului și ne putem vindeca.

Oricât de dificil a fost pentru mine, am ajuns la o concluzie inevitabilã și profund tulburãtoare.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 3:09 pm

( 6 mecanismul conspiratiei - dominatia financiara )
Cred cã un grup de oameni ai elitei și corporațiile pe care le conduc au obținut controlul asupra resurselor noastre energetice, rezervelor de hranã, educației și sistemului medical, deci, practic, asupra oricãrui aspect al vieții noastre.
Și o fac controlând finanțele lumii, nu prin crearea de valori suplimentare,
ci controlând, de fapt, sursa banilor.

Când am urmãrit banii, am descoperit cã m-au condus la nivelele piramidei.
Uite-ne aici, la nivelul de bazã, ducându-ne viețile cotidiene !

Deasupra noastrã e guvernul, oamenii cãrora li s-a acordat monopolul forței
și o folosesc pentru a ne impozita și controla, fie cã suntem sau nu de acord.

Dar cine-i controleazã pe ei ?

La urmãtorul nivel sunt corporațiile.
Mulți ar spune cã acum corporațiile și nu statele naționale conduc lumea.
O numesc "corporatocrație".
Pentru a capta resursele lumii și a controla piețele, aceastã corporatocrație trebuie sã aibã acces la bani ieftini.


Marile corporații își obțin împrumuturile, cu dobânzi speciale, de la marile bãnci,
însemnând cã cei ce controleazã marile bãnci, elita financiarã, controleazã, într-un final, corporațiile.

Urmãrind banii, am aflat cã tot ce credeam cândva despre bani, pur și simplu nu e adevãrat.
Este interesant cât de puține întrebãri ne punem, de fapt, despre lucruri foarte obișnuite, ca atunci când mergem într-o bancã și cerem împrumut de 50.000 de dolari sau lire.
Ce se întâmplã de fapt ?

Majoritatea oamenilor își trãiesc viețile, pe baza unor imagini cam vagi ale procesului real. Ce se întâmplã, de fapt, este cã soliciți 50.000 de lire și ei tasteazã în contul tãu cele 50.000 de lire.

Doar asta fac !

Nu emit vreo monedã, nu tipãresc vreun ban, nu mișcã vreun metal
prețios pe undeva, ci numai tasteazã 50.000 de lire în contul tãu, la monitor.
Din acel moment tu începi sã plãtești dobândã, pentru bani care n-au existat, nu existã și nici nu vor exista vreodatã.
S-a dovedit cã bãncile au, de fapt, de 9 ori mai mulți bani împrumutați, decât au în rezervã, în seifurile lor.

Asta e posibil din cauza așa-numitului sistem al rezervei fracționate.
Și lucreazã la modul cã Rezervei Federale sau bãncii centrale a oricãrei țãri i se permite, legal, sã determine suma pe care banca trebuie s-o aibã în rezervã.
În SUA este actualmente cam de 10%.

Deci dacã depozitați 10.000$ la bancã, banca pune deoparte 10% sau 1.000$
și apoi împrumutã restul banilor voștri.
Mecanismul continuã cu altã persoanã care vine la bancã și cere un împrumut
auto de 9.000$.
În acest moment banca împrumutã cei 9.000$, din depozitul vostru original.
Nu mai sunt acolo !
Debitorul plãtește apoi persoana care vinde mașina și ea depoziteazã banii la altã bancã, ce face parte din sistemul aceleiași bãnci centrale.

Acești 9.000$ sunt tratați ca un nou deposit și procesul continuã.
Banii sunt redepozitați și reîmprumutați, pânã când depozitul inițial de 10.000$
devine de 100.000$.
Sistemul bancar a creat, pur și simplu, 90.000$, împrumutându-vã banii.
Se pare cã totul a început cu aurarii din secolul XVII, când oamenii fãceau comerț în aur. Aurul era prea greu de cãrat, așa cã oamenii depozitau metalul, ca atare, în seifuri și comercializau chitanțe, în schimb.
Acele chitanțe au fost primii bani de hârtie.
Fiindcã doar puțini oameni și-ar fi retras aurul, simultan, proprietarii seifurilor,
practic noii bancheri, au început sã creeze chitanțe pentru mai mult metal decât dețineau de fapt.
Împrumutau acele chitanțe și încasau dobânzi la bani, un aur pe care nu-l
aveau practic. Așa s-a nãscut așa-numitul nostru sistem al rezervei fracționate.

În acest sistem, bancherii ajung sã facã bani din nimic, în timp ce, noi ceilalți, trebuie sã muncim din greu ca sã-i obținem.

S-a creat un sistem modern de servituți, în care masa societãții muncește, acum, pentru a-și plãti datoria la bancã.

"Este destul de bine cã oamenii națiunii nu înțeleg sistemul nostru bancar și monetar, fiindcã, dacã ar face-o, cred cã ar porni o revoluție, înainte de ziua de mâine."

Sub aceastã schemã a rezervei fracționate devenim inevitabil sclavi ai datoriilor, pentru clasa conducãtoare a elitei financiare.

Nu fiindcã sunt mai buni sau mai deștepți decât alții, ci fiindcã au falsificat sistemul, ca sã beneficieze ei înșiși, pe seama majoritãții oamenilor de pe planetã.

Catherine Austin Fitts este o expertã în aceastã problemã.
A fost secretar adjunct pentru locuințe și dezvoltare urbanã, în timpul președintelui George Bush senior și, apoi, consilier al administrației Clinton.

Când joci ca la Monopoly și vrei sã faci achiziții, aș putea continua sã tot tipãresc bani, sã-mi ofer mai mulți bani, micșorând valoarea banilor tãi, tipãrind mai mulți.
Oricât de muncitor ai fi, sau cât succes ai avea, oricând pot ajunge sã te cumpãr pe gratis. Deci cum se face cã, dacã aș face eu bani, se numește contrafacere, dar, dacã o fac bãncile, înseamnã creșterea rezervei monetare ?
Cum de au cãpãtat bãncile aceastã putere ?

Aceasta e Insula Jekyll, unde, în 1910, reprezentanți ai familiilor Rockefeller, Rothschild, Morgan și ale altor bancheri privați s-au adunat în secret, pentru a schița o legislație care ar fi creat Rezerva Federalã.
Ed Griffin a scris literalmente o carte despre ce s-a întâmplat pe Insula Jekyll.

Bãncile centrale sunt carteluri bancare, care au intrat în parteneriat cu respectivul guvern, din țara unde opereazã și li s-a acordat puterea monopolistã a creãrii rezervei monetare naționale. Asta le-au înmânat politicienii în dar, ai putea spune, pentru parteneriat.
Acum, ce fac bancherii la schimb pentru politicieni ?
Promit sã creeze bani din nimic, acum cã au puterea legalã de-a o face, ori de câte ori are nevoie guvernul. Și, începând din 2008, am fost martorii tipãririi celor mai mulți bani falși din istoria scrisã. Acest tobogan financiar mascheazã cauza, ascunde persoanele vinovate și ne lasã pe noi, sclavii datoriei, sã muncim ca sã plãtim factura.
Mi s-a revelat cã în același an al fondãrii Rezervei Federale, 1913, a fost înființat și serviciul fiscal intern.
O taxã pe venit a fost apoi impusã, ca noi doi sã trebuiascã sã plãtim datoria politicienilor, plus dobânda, cãtre bancheri.
Problema e cã avem un sistem al unei bãnci centrale, deținutã privat în SUA, deghizat într-un sistem deținut de guvern.
Dacã te uiți în cartea de telefon, aici, în zona Washington DC și cauți Rezerva Federalã în paginile albastre ale guvernului, nu e acolo.
Este în pagini albe, chiar lângã Federal Express.
Este o bancã centralã deținutã privat.
- Care este relația potrivitã... care ar trebui sã fie relația potrivitã între președintele FED și un președinte al Statelor Unite ?
- Ei bine, în primul rând Rezerva Federalã este o agenție independentã.
Ceea ce înseamnã practic... cã nu existã altã agenție a guvernului, care sã poatã trece peste hotãrârile noastre.
...nu existã altã agenție a guvernului, care sã poatã trece peste hotãrârile noastre.
Au o bancã privatã, ce tipãrește bani în numele Trezoreriei.
Rezerva Federalã tipãrește bani într-un sistem bazat pe îndatorare, care creazã lipsuri, dar pune un grup de inițiați în poziții cheie, având acces la toate datele economice, la care noi nu avem.

Deci avem un grup mic de bancheri, ce înțeleg mecanismul banilor și al economiei și li s-a oferit posibilitatea de a tipãri bani, într-un mod care îi protejeazã pe inițiați și toți ceilalți sunt secãtuiți.
Catherine a ajuns sã compare o economie sãnãtoasã cu un tor oscilant, echilibrat, având un flux liber și fiind plin de energie, prin contrast cu ce se întâmplã în economia noastrã actualã.
Ceea ce avem este un sistem care este foarte dinamic și care încearcã sã se optimizeze. Dar, înglobat în centrul sãu, avem o tenie.
Modul cum tenia acționeazã în corpul tãu este de a injecta toxine chimice în corp, ce te fac sã dorești ceea ce-i place teniei și mai puțin ție.

Avem un parazit care manipuleazã și care se hrãnește pe seama întregului.
Trãim într-o economie parazitã, în care elita financiarã este tenia,
ce se hrãnește cu noi și nu le place când lumea le distruge acoperirea.

Dupã ce Catherine a început sã expunã corupția guvernului, la cel mai înalt nivel, FBI a fãcut razii în compania sa și i-a confiscat bunurile.
A fost târâtã prin tribunale, vreme de zece ani, înainte de a fi declaratã nevinovatã.
Deci ne-am ales cu Rezerva Federalã, o corporație privatã având monopolul fabricãrii banilor, dar fãrã a putea fi trasã la rãspundere, susținutã de un guvern ce deține monopolul asupra forței.
Țara a ajuns sã fie vândutã FED, ca instituție ce ar ajuta la stabilizarea economiei și ar rãmâne independentã de politicã.
Dar, de fapt, apropiindu-se de un secol de existențã, Rezerva Federalã a fãcut exact contrariul. De când au preluat conducerea am fost jefuiți prin inflație și puterea de cumpãrare a dolarului a scãzut cu mai mult de 96%.
Și prãpastia între venituri aratã clar, cã majoritatea banilor ajung la câțiva oameni.
La numai 16 ani de la ridicarea la putere a Rezervei Federale, America a trecut prin marea depresiune.

Cercetãrile mele au relevat cã înainte de marea prãbușire din 1929, bancherii de elitã și-au retras banii de la bursã.
Dupã prãbușire au folosit acei bani, pentru a cumpãra acțiuni ieftine și bãnci falimentare mai mici, pentru un cent la dolar.
Printre bancherii ce și-au consolidat averea în acest mod s-au numãrat familiile Rothschild, Rockefeller și Morgan.
Un scenariu similar a fost înscenat în colapsul financiar din 2008, cu aceeași bancheri ca beneficiari. În anii ce au condus la colaps, marile bãnci, incluzând Bank of America, City Group și Chase, controlate de familiile Rothschild, Rockefeller și Morgan, se luptau sã comercializeze credite slabe,
care știau cã se vor prãbuși, într-un final. E ca și cum ai pune portocale putrede într-o cutie și le-ai vinde ca produse de calitatea întâi.
Mânuitorii de credite știau cã e doar o problemã de timp, pânã când cineva ar fi deschis acea cutie și ar fi vãzut cã avea un conținut lipsit de valoare, ce-i favoriza pe cei ce ambalaserã inițial cutiile.

Când portocalele putrede, despre care am auzit, adicã creditele nejustificate,
derivativele și creditele false de schimb, au fost descoperite, într-un final,
am fost afectați cu toții.
Oamenii și-au pierdut casele, slujbele, afacerile și pensiile.
Între timp, marile bãnci, care declanșaserã problemele, sunt cele care au
primit subvenții.

De ce oare ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 3:14 pm

(7 conspiratia - dominatia globala asasinii economici)
De ce a dat Rezerva Federalã trilioane de dolari bãncilor, chiar și când majoritatea americanilor au fost împotriva subvențiilor ? Și de ce sã nu-i ajute pe cei aflați în necaz, în locul autorilor colapsului financiar ?
Cercetãrile mele m-au fãcut sã cred cã aceeași oameni ce au creat Rezerva Federalã, familiile Rothschild, Rockefeller și Morgan, încã o controleazã și folosesc aceastã schemã, pentru a se subvenționa pe cheltuiala noastrã.
"Bãncile încã au cel mai puternic lobby din Congres și, sincer vorbind, ei sunt proprietarii lui."

Sunt convins cã noul colaps al economiei, din 2008, a fost rezultatul orchestrãrii unei scheme de fraudã financiarã, proiectatã și executatã de marii bancheri, pentru a-și consolida averea și puterea.
David Icke explicã cum privește el Rezerva Federalã,n ce falsificã așa-zisele
"cicluri ale afacerilor".

Etapa întâi e ca și cum ai arunca undița !
În prima etapã... pui mulți bani – unitãți de schimb - în circulație.
Faci asta coborând ratele dobânzilor și fãcând multe credite.
Aceasta e partea ciclului pe care noi o numim boom.
Fiindcã sunt multe unitãți de schimb în circulație, sunt mulți bani ce
trec din mânã-n mânã. Și asta genereazã o activitate economicã
intensã, genereazã locuri de muncã și, pe mãsurã ce se cheltuiesc tot
mai mulți bani, cererea e mai mare.
Deci companiile iau tot mai multe credite, bani la liber, pentru a-și crește producția.
Oamenii capãtã încredere în modul lor de viațã cotidian:
"Hei, muncesc pentru aceastã companie, care are o mulțime de comenzi, o duc chiar grozav, slujba mea e sigurã, așa cã putem avea o casã mai mare !"

Apoi încep sã schimbe jocul !
Ceea ce fac este cã încep sã strângã firul undiței.
Împing în sus ratele dobânzilor !
Acum tot mai puțini oameni continuã sã primeascã credite și fac criteriile de acordare a criteriilor bancare sã fie, oricum, mai restrictive.
Și, de asemenea, acum, la rate crescute ale dobânzilor, o mai mare parte a venitului oamenilor va plãti suplimentul de dobândã și nu va mai fi circulat prin achiziția de bunuri.
Dintr-o datã... nu mai sunt atât de mulți bani în circulație și, ca atare, tot mai puține lucruri sunt achiziționate.
Companiile încep sã decadã, în ceea ce privește profiturile, înceteazã sã mai creeze locuri de muncã și încep sã iasã din afaceri.

Oamenii își pierd slujbele și nu mai pot plãti ipotecile, pentru casele mari achiziționate în vremurile bune.

Acum, ceea ce fac bãncile este sã strângã firul undiței, fiindcã, pe mãsurã ce dau faliment companiile și indivizii, bãncile obțin bogãție realã, proprietãțile, terenul, resursele care le-au fost ipotecate, pentru cã au împrumutat
simple cifre pe un ecran.

Acest ciclu economic al aruncatului și strânsului undiței, în care se introduc mulți bani în circulație, funcționeazã de secole.
Și ceea ce s-a fãcut... a fost sã se fure și sã se acumuleze adevãrata avere a lumii, în mâinile celor puțini.
"Dați-mi controlul monedei unei națiuni și nu-mi pasã cine face legile !"
La nivel internațional, bancherii centrali folosesc Banca Mondialã și Fondul Monetar Internațional, pentru a face mai mulți bani, exploatând resursele țãrilor debitoare, falimentându-le prin acest proces.

Banca centralã a bãncilor centrale este creația Rothschild, Bank for Internațional Settlements.

Elitele își asigurã poziția, de a controla accesul la practic orice ne este necesar pentru a supraviețui.

Oriunde ai merge în lume, banii sunt controlați de sistemul bancar. Ei decid dacã oamenii mãnâncã sau nu... cine e miliardar și cine trãiește din mai puțin de un dolar pe zi.
Cine controleazã banii, controleazã lumea și sunt foarte puțini cei ce controleazã banii.

În acest moment, viziunea mea asupra lumii a fost datã peste cap.

Mã luptam cu ideea cã eșecul și suferința celor mulți înseamnã, de fapt, succes și împlinire pentru cei puțini, bancherii centrali de elitã, ce au prostit lumea ca sã-i lase pe ei sã creeze banii.

Au deja averi imense, deci care le e jocul final ?

Care este planul lor suprem ?

Dezvãluirea planului de dominație globalã

"Când un om cinstit descoperã cã a greșit, fie înceteazã sã mai greșeascã,
fie înceteazã sã mai fie cinstit."

Am tot dat peste dovezi captivante și experți credibili, ce spun cã planul secret al elitei bancare, nu este nimic altcevadecât dominația globalã.

Inițial am respins ideea, dar eram hotãrât sã descopãr ce ne împiedicã sã prosperãm, indiferent unde urma sã ajung.

Într-o noapte m-am trezit pe la 3, punându-mi o întrebare fierbinte:
Dacã acest mic grup și-a dorit sã domine întreaga lume, ce ar trebui sã controleze pentru a realiza asta ?
Am sãrit din pat și am început sã fac o listã.

Înainte de toate trebuiau sã controleze banii !
Și o fac ! Controlul banilor le permite sã conducã orice altceva.

Trebuiau sã controleze energia !
Și o fac !

Deja controleazã marile afaceri agricole și comerțul mondial și cumpãrã rezervele de apã mondiale.

Au bãgat sistemul medical în buzunar și încearcã sã suprime alternativele naturale.

În principal, trebuiau sã controleze ce informație primim și cum am reacționa la ea. În America, internetul, cea mai grozavã unealtã de comunicare și organizare de bazã, nu este controlat sau cenzurat actualmente, dar statutul sãu deschis este atacat din toate pãrțile.

Guvernele, corporațiile și ONU toate încearcã sã preia controlul, fiindcã dominația completã implicã sã fim controlați.
Trebuie sã ne anuleze drepturile, sã spioneze cetãțenii obișnuiți și sã supravegheze orice aspect al vieții noastre.

Aproape de zori, știam cã o elitã puternicã are aproape toate atuurile, pentru a conduce lumea și am realizat, înfricoșat, cã Big Brother nu e pe cale sã vinã, ci este deja aici !

Deja ne aflãm în Matrice, deci cum putem ieși ?

Pentru a-mi imagina asta, am realizat cã trebuie sã descopãr cum aratã structura lor de conducere și cum funcționeazã.

Un grup relativ redus de familii, în special Rothschild, Rockefeller, Morgan și Carnegie,împreunã cu Harriman, Schiff și Warburg, conduc și controleazã elita
occidentalã, de generații.
Nu insinuez cã toți indivizii din aceste familii sunt activi sau conștienți de
planul de dominare globalã.
Totuși, sunt convins cã șefii acestor dinastii controleazã interesele corporatiste și bancare și îndeplinesc schema sinistrã ce distruge atât de multe vieți.

Cei ce conduc în secret planul, au fost cunoscuți sub multe nume.
Rapoarte dezvãluite confirmã cã se întâlnesc prin lume, în spatele ușilor închise, pentru a-și dezbate planul.
Apoi, cu regularitate de ceasornic, planurile lor încep sã aparã în mass media
și în arenele financiare, corporatiste, guvernamentale și militare.

Desigur cã nu toți cei implicați în aceste grupuri iau și decizii.
Existã o ierarhie a cunoașterii și participãrii.

Unul dintre simbolurile principale ale elitei conducãtoare este ochiul atotvãzãtor.
Se aflã pe bancnota de un dolar, se aflã în sistemul americande supraveghere în masã, numit inițial "Total Information Awareness", se aflã în sigla serviciului britanic de informații MI-5 și chiar peste oceane, în Curtea Supremã a Israelului, proiectatã și finanțatã în totalitate de familia Rothschild.
Cred cã au preluat imaginea maiestuoasã a piramidei lui Keops și "piatra" sa de culme legendarã, metalicã și i-au pervertit semnificația, pentru a-i reprezenta pe cei de la vârf, ce sunt capabili sã-i supravegheze și sã-i controleze pe toți cei de sub ei.

Una dintre modalitãțile dureroase, în care a fost folositã aceastã informație, este prin cei care vor sãpromoveze antisemitismul.

Ei numesc eronat asta "un plan evreiesc" și continuã sã practice rasismul, care submineazã și distruge atât de multe vieți.

Lãsați-mã sã precizez: nu este, în nici un caz, un plan evreiesc !

S-a dovedit cã bancherii centrali chiar au finanțat ambele tabere în WW II, la fel ca și unele corporații, asociate cu atrocitãțile lui Hitler contra evreilor.

Din moment ce acești oameni au mai mulți bani decât le-ar fi necesari familiilor lor vreme de generații și din moment ce au puterea de a crea bani, nu cred cã bogãția este scopul lor suprem.
Dupã ce ai toate bunurile materiale, pe care ți le-ai dori vreodatã în viațã, ce a mai rãmas, care sã te încânte ?
Și pentru mulți oamenirãspunsul este: puterea !

Puterea globalã !

Au devenit elitele intelectuale, au început sã creadã cã au un plan mai bun decât al celorlalți, au ajuns la ideea cã libertatea este periculoasã.

Dacã le dai oamenilor libertate, știi ceva ?
S-ar putea sã n-o foloseascã înțelept, așa cum credem noi cã ar trebui folositã.
Suntem mai deștepți decât ei toți și, spre binele lor, ar trebui sã-i conducem !

Ajungând sã accept ideea unei elite conducãtoare, plãnuind dominația globalã,
am început sã aud aceiași oameni, vorbind, de fapt, mai îndrãzneț și mai public despre asta, numai cã o numesc "noua ordine mondialã".

Când vom avea succes și vom avea, vom avea șansa realã a acestei noi ordini mondiale.

Este o nouã ordine mondialã, cu provocãri noi, foarte diferite și radicale.

Poate fi creatã o nouã ordine mondialã - e o ocazie grozavã !

"Existã nevoia stringentã a unei autoritãți politice reale."

Datã fiind starea lumii noastre, o nouã ordine mondialã ar putea suna ca o idee grozavã, dar a trebuit sã fac diferența, între ce descoperisem despre dominația globalã, un guvern mondial condus de o micã elitã și realitatea interconectãrii
noastre globale, ce înseamnã realizarea faptului cã la nivel fundamental și chiar spiritual, nu suntem separați, ci suntem conectați cu toții.

Dar planul dominației globale înseamnã exact contrariul.

Este o strategie "dezbinã și cucerește", pentru a menține abisul dintre noi,
gândind cã e vorba de democrați sau republicani, liberali sau conservatori,
are genereazã problema, când ambele tabere servesc, într-un final, aceluiași plan.

Cred cã ne îndreptãm cãtre o autoritate mondialã totalitarã, de fapt o dictaturã militarã, condusã de o elitã minusculã, care are toatã puterea și face toate regulile.

Dacã vor reuși, nu vom mai avea unde sã fugim sau sã ne ascundem.

Gândiți-vã la asta !

Întregul concept al conspirației a fost atât de ridiculizat, cã este o provocare socialã
fie sã te și gândești la el și existã întotdeauna o poveste aparent rezonabilã, pentru a explica numai câte un incident, pe rând.


Personal încercam mereu sã justific, cum, aceiași oameni, ajungeau permanent sã aibã mai mulți bani și mai mult control, gândind: "Trebuie cã profitã de pe urma situației, dar nu o creazã ei, de fapt !"

Dar, dupã aproape un deceniu de pus probleme și dovezi laolaltã, sunt convins cã nu e ceva întâmplãtor și dacã ești din familiile foarte puternice ale elitelor bancare și partenerilor lor politici și corporatiști atunci ai un plan de a ne domina și controla pe noi ceilalți.

O datã ce am aflat de realitatea și scopul acestui plan, chiar a trebuit sã mã gândesc, la cât de multe îmi doresc sã aflu despre asta.

Chiar trebuie sã mã concentrez pe rãul de care sunt capabile ființele umane ?

Am decis cã meritã sã știu cine sunt acești oameni și cum funcționeazã organizațiile lor, fiindcã, pe de altã parte, furia și tristețea înseamnã claritate și putere, puterea pe care o avem de a ne focaliza eficient eforturile, acum cã înțelegem ce se întâmplã, de fapt.
Cea mai grozavã închisoare, în care pot trãi oamenii, este teama de ce ar putea gândi alți oameni.
Ce s-a întâmplat cu mine, ca rezultat al ridicolului prin care am trecut, este cã m-am depãrtat de frica de pãrerile altor oameni și, numai când o faci, realizezi în ce închisoare ai trãit anterior.
Și ce mi-a oferit, a fost sã înțeleg eu însumi, cât de ușor este ca cei puțini sã-i controleze pe cei mulți.
Tot ce trebuie sã faci este sã dictezi normele în societate, ce este considerat drept și nedrept, moral și imoral, bun și rãu, sãnãtos și nesãnãtos, posibil și imposibil și...
sã construiești ceea ce eu numesc o "zonã necombatantã" și, dacã-ți trãiești viața în acea zonã a percepțiilor și credințelor și a ceea ce spui și gândești, atunci oamenii te vor lãsa în pace, fiindcã ești normal.

O datã ce ieși din acea împrejmuire și începi sã-ți exprimi unicitatea, ceea ce au creat Illuminati este o întreagã populație umanã de gardieni ai închisorii, care sar pe cei care se abat de la norme. Și este interesant, cã atunci când ajungi la limita acelei
zone, prin ceea ce spui și gândești, nu gândești:
"Dacã o fac, ce va spune șeful Bãncii Mondiale ?".
Nu !
Spunem "Ce va crede mama ?" sau "Bãieții de la bar sau colegii de muncã ce ar spune ?".

Și ce au realizat Illuminati, creând aceste norme, au creat o armatã incontestabilã de oameni, pentru a-și impune reciproc aceste norme.

Marea lor strategie de dominare globalã este deja aplicatã.
Sculpteazã lumea în superstate, ce transcend granițelor naționale, pentru a le fi mai
ușor sã le conducã.

Au înființat deja Uniunea Europeanã și Uniunea Africanã.

Politicienii din SUA, Canada și Mexic, sub titulatura Parteneriatului de Securitate și Prosperitate, au lucrat la componenta nordicã, a ceea ce s-ar putea numi, probabil, planurile unei Uniuni Americane.
Asta se întâmplã de ani de zile, fãrã consimțãmântul cetãțenilor sau al parlamentelor.
O Uniune a Pacificului este deja în formare.

Aceasta este organigrama tiraniei globale, structura controlului total.
Aici sunt doi dintre cei mai puternici oameni din Europa, vorbind despre avansul cãtre un singur guvern mondial :

Este extrem de important... ca noi, în acest nou cadru al guvernelor globale,
în principal pe ambele maluri ale Atlanticului, sã implementãm aceleași
reguli, în același mod. 2009 este, de asemenea, primul an al guvernãrii globale, cu înființarea G20 în mijlocul crizei financiare.

La nivel internațional, elita bãncilor centrale au înființat organizații uriașe,
care sã le aplice politicile, incluzând Organizația Mondialã a Comerțului,
Organizația Mondialã a Sãnãtãții, Banca Mondialã și Fondul Monetar Internațional.

John Perkins e un om care știe, din decenii de experiențã proprie, de așa-zis "asasin economic", cum prin complicitatea bãncilor, corporațiilor și guvernelor au luat în stãpânire țãri din lumea întreagã :

Am folosit multe tehnici, dar probabil cea mai cunoscutã este de a ne duce într-o țarã, care are resurse dorite de corporațiile noastre, ca petrolul și de a aranja un împrumut uriaș pentru acea țarã, de la organizații ca Banca Mondialã sau vreuna dintre surorile sale. Dar aproape toți banii ajung la corporațiile americane, nu la țara în sine, corporații ca Bechtel și Halliburton, General Motors, General Electric - genul ãsta de organizații.
Și ei construiesc proiecte uriașe de infrastructurã, în acea țarã: centrale industriale, autostrãzi, porturi, parcuri industriale, lucruri bune pentru cei foarte bogați, spunându-se cã-i vor îmbogãți pe sãraci.
De fapt sãracii suferã, fiindcã împrumuturile trebuie achitate și sunt uriașe, achitarea lor însemnând cã sãracii nu vor primi educație, asistențã medicalã și alte servicii sociale și țara este lãsatã intenționat cu datorii uriașe.
Ne întoarcem, noi asasinii economici ai țãrii și spunem:
"Uite, ne datorezi o grãmadã de bani și nu-ți poți achita datoriile, așa cã dã-ne o bucatã de carne."
Imediat ce este ales unul dintre acei președinți antiamericani, unul dintre noi se duce și-i spune:
"Hei, felicitãri d-le președinte ! Acum cã ești președinte, vreau doar sã-ți spun cã te pot face extrem de bogat - pe tine și familia ta - fiindcã am câteva sute de milioane de dolari în acest buzunar, dacã joci așa cum vrem noi. Dacã decizi împotrivã, în acest buzunar am un pistol, cu un glonț cu numele tãu pe el, în caz cã te decizi sã respecți promisiunile din campanie și sã ne arunci afarã.
Vinde-ți petrolul, foarte ieftin, companiilor noastre sau voteazã pentru noi la urmãtorul vot al ONU sau trimite trupe sã le sprijine pe ale noastre, în locuri din lume ca Irakul."
Și astfel am reușit sã construim un imperiu mondial, cu foarte puțini oameni care știau, de fapt, cã am fãcut asta.

Ca mulți alții, am crezut cã o conspirație a dominației globale n-ar putea funcționa, fiindcã oamenii nu sunt atât de pricepuți, în esențã.
Am crezut cã, în nici un caz, nu puteau imagina o astfel de schemã, la nivelul necesar de control și secretizare.

Una dintre speranțele false, este cã totul se datoreazã incompetenței guvernului și e o greșealã uriașã și oamenii chiar nu știu asta.
Și asta e o acoperire grozavã a faptului cã sistemul chiar își cunoaște destinația și cã merge încotro dorește și cã are succes în asta.

- Tot mã întreb cum e posibil, ca ceva atât de mare și corupt sã rãmânã secret ?
- Este o structurã simplã și de n-ar fi fost astfel, n-ar fi funcționat.
Și poate fi asemãnatã cu o piramidã compartimentalizatã.
Dacã analizezi orice organizație actualã, fie cã e o corporație transnaționalã,
universitate, guvern, societate secretã, toate sunt structurate piramidal.

Și e sistemul despre care vorbesc CIA și alte servicii de informații.
Au acest sistem al "informației strict necesare", lasã oamenii sã știe numai cât sã poatã contribui și nimic mai mult.

Deci sã luãm ca exemplu o bancã individualã, nu cã ar exista așa ceva.
La bazã sunt oamenii pe care-i vezi când vrei sã încasezi un cec la bancã.
Ei nu știu ce știe și discutã directorul bãncii, din spatele lor.
Nu știu decât strictul necesar, pe postul lor.
Directorul bãncii, din biroul din spate, nu știe ce se întâmplã la nivel superior,
aceștia nu știu ce e la urmãtorul nivel și, în cele din urmã, sunt foarte puțini, la
vârful acelei structuri bancare piramidale, singurii care cunosc adevãrata agendã a bãncii și în ce direcție merg și de ce anume.

Acest gen de compartimentalizare explicã cum, Proiectul Manhattan, care a dezvoltat bomba atomicã în WW II, a fost ținut secret, în pofida celor 130.000 de oameni care lucrau la el. Când am aflat inițial de dimensiunea și intențiile acestei agende, am crezut cã am gripã vreo douã sãptãmâni.

Apoi mi-am dat seama !
Aveam aceastã încercare, bine plãnuitã și orchestratã, de a masca potențialul uman și, totuși, geniul nostru ieșea la suprafațã.
Chiar dacã eram zãpãciți și reprimați sistematic, oamenii apãreau cu soluții
inovatoare, ingenioase, pentru un numãr uriaș de probleme cu care ne confruntam.

Nu e greșeala noastrã cã n-am recunoscut cât de organizatã și intenționatã este aceastã schemã.
Este provocarea noastrã !

Am analizat genul de lume pe care elita conducãtoare ni l-a dãruit deja
și a trebuit sã întreb: "În ce fel de lume am trãi, dacã ar avea dominația absolutã asupra oricui, de oriunde ?".
În aceastã nouã ordine mondialã a lor, un numãr minuscul de oameni ar exercita controlul total, asupra vieților tuturor, printr-un sistem de supraveghere invazivã, suprimare violentã a opoziției și sclavie a datornicilor.

Imaginați-vã minuscule insule de belșug, înconjurate de o mare de sãrãcie,
în care misiunea armatei e de a-i proteja pe cei ce au, de cei ce nu au.
Am ajuns sã cred cã scopul lor e cu adevãrat de rãu augur și cã nimic nu-i va opri sã continue aplicarea planului lor.
Oricât de dificil ar fi pentru americani sã accepte, sunt convins, acum, cã agenda elitei globale include distrugerea puterii financiare și a suveranitãții SUA.

Cu istoria sa de libertate de exprimare și revoltã armatã,
America reprezintã un obstacol major pentru consolidarea globalã a puterii.
Dacã vor reuși sã doboare aceastã țarã, cred cã elita internaționalã intenționeazã transferul puterii productive a americanilor cãtre dictatura lor mondialã, preluând, treptat, controlul vieților noastre, prin ceea ce David Icke numește "furișatul totalitar".

Gândiți-vã !

Ne-au bãgat atât adânc în datorii, cã nu le vom putea achita niciodatã, prãbușesc dolarul și intenționeazã sã-l înlocuiascã cu moneda globalã a FMI.
Aceastã campanie pentru o monedã globalã electronicã ar permite unei autoritãți centrale sã desființeze financiar orice individ sau grup, într-o clipã.
Acum, pentru prima datã în istorie, sunt propuse impozite internaționale, sub pretextul rezolvãrii schimbãrilor climatice.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 3:17 pm

(8 conspiratia - dominatia globala metode de control)
Ca un cal troian, tratatul sugerat dezvãluie cã la Conferința ecologicã de la Copenhaga, din 2009, s-a apelat la îngrijorarea noastrã pentru mediu, în timp ce ne distrag atenția, cã acest impozit fãrã precedent, pe CO2, ar fi plãtit cãtre Banca Mondialã și impus de poliția globalã.

Existã cãi de rezolvare a nevoii imediate de reducere a poluãrii, fãrã a crea un impozit în beneficiul tiraniei.

Vrei sã schimbi astfel societatea, știind cã, dacã ai face-o deschis, ai obține o reacție ostilã.
Deci nu o faci deschis, ci prin problemã-reacție-soluție.

Prima etapã: creezi o problemã.
Ar putea fi o bombã teroristã, ar putea fi 9/11, ar putea fi ruinarea monedei,
ar putea fi un colaps al bursei sau al guvernului.

Le spui oamenilor versiunea ta:

a) Cine a fãcut-o !
b) De ce a fãcut-o.

Și, la acest moment, problemã-reacție-soluție s-ar prãbuși,
dacã am avea o mass media înruditã, cumva, cu jurnalismul.

În schimb, mass media oficialã este un birou de relații publice, pentru versiunea oficialã a evenimentelor.

S-a dovedit cã George W.Bush avea dreptate, despre armele de nimicire în
masã ale lui Saddam Hussein.
Practic singura cale sau sursã de informare avutã de public, despre eveniment,
este mass media oficialã.
Și ce urmãresc, în a doua etapã a problemã-reacție soluție, este reacția esențialã de indignare și fricã și vor ca publicul sã spunã guvernului:

"... trebuie fãcut ceva... nu se mai poate așa... ce aveți de gând sã faceți ?".

Și asta permite etapa a treia, în care, cei ce au creat problema, incitã la acea reacție publicã, prin povestea falsã, pentru a oferi apoi, pe fațã, soluția problemei creatã de ei înșiși.

Ideea folosirii unei tragedii - provocatã sau pur și simplu folositã - a fost foarte semnificativã ca sã pot înțelege, într-un final, cât de departe ar merge acești indivizi, pentru a-și atinge scopurile.

Este dovedit deja, cã am intrat în rãzboiul din Vietnam în baza unor pretexte.
Fostul secretar al apãrãrii, Robert McNamara, a recunoscut cã atacul asupra navelor din Golful Tonkin nu a avut loc, de fapt.
Concluzia noastrã, cã am fost atacați în acea zi, a fost eronatã.
Dar n-a contat !

Mai recent, fostul președinte Bush a folosit inexistente arme de nimicire în masã, ca pretext pentru a invada Irakul.
Tactici de acest gen sunt denumite uneori ca operațiuni sub "drapel fals".
Din ce în ce mai mulți oameni cred cã 9/11 a fost o operațiune sub "drapel fals", a elitei globale, pentru a crea cadrul preluãrii petrolului Orientului Mijlociu și dezmembrãrii protecției oferite de constituția SUA.
Aproape tot necesarul unui stat polițienesc existã deja.
Chiar acum, în America, oricine poate fi închis fãrã avertisment sau acuzație și putem fi rãpiți, torturați și asasinați legal, dacã guvernul decide cã ce facem noi le amenințã planul.
Tot ce trebuie sã facã este sã ne numeascã suspecți, în așa-zisul lor rãzboi contra terorii.

Suntem tot mai supravegheați.
În 2010, erau 30 de milioane de camere ce ne înregistrau, numai în SUA.
Când demonstrãm, suntem acum exilați spre zone numite eufemistic "de exprimare liberã". Zone pentru exprimare liberã ?!
Orice apel telefonic și e-mail pe care-l trimitem sunt colectate și arhivate și pot fi controlate oricând.
Permisele noastre de conducere și pașapoartele au cipuri computerizate, pentru a ne urmãri orice mișcare. Și, acum, pacienților din spitale li se dau aceleași cipuri, ce li se implanteazã sub piele.

De fapt, Procter & Gamble au fost cei ce au dezvoltat aceste cipuri, inițial pentru a-și urmãri produsele. Întotdeauna este oferit spre ajutor, dar pânã și un director adjunct al CIA a recunoscut cã este doar începutul marcãrii tuturor, pentru a ne urmãri și controla mai bine.

Ei ar fi controlorii.

Prin comandamentul spațial al SUA au conturat un plan, numit "dominarea
întregului spectru".
Supraveghere sofisticatã prin satelit, la fel ca și energii direcționate și arme laser, ce sunt deja dezvoltate, ce au capacitatea de a lovi ținte, oriunde pe Pãmânt.
Cred cã vor sã se și asigure, cã vor face fațã oricãrei încercãri de a rezista.
Lagãre de concentrare ale FEMA și vagoane de cale feratã cu cãtușe
au fost construite recent sau reechipate, peste tot în SUA, pentru a le folosi în ceea ce oficialii numesc: "vremuri de pandemii sau tulburãri civile".

"Experimentul social din China, sub conducerea președintelui Mao,
este unul dintre cele mai importante și de succes, din istoria umanã,"

Acel "experiment social" a ucis peste 70 de milioane de chinezi, în timp de pace.

Mai existã o concluzie brutalã privind planul dominației globale,
pe care trebuie s-o expun.
A fost oribil pentru mine sã o accept, dar, fãrã ea, aceastã anchetã ar fi periculos de incompletã și soluțiile noastre strategice ar fi insuficient de bine fondate.
În cercetarea mea am dat peste dovezi convingãtoare, cã planul lor include, de fapt, eliminarea majoritãții populației lumii.

Oricât de bolnav ar suna, are logicã, fiindcã ar avea șanse mai bune de succes, în aventura lor pentru controlul absolut, dacã ar rãmâne mai puțini dintre noi, pentru a fi conduși.
Ori de câte ori am gândit: "N-ar face așa ceva !", am descoperit cã greșeam.

Am descoperit dovezi uimitoare, cã eugenia este unul dintre stâlpii de bazã ai planului lor. Eugenia este practica prin care cineva decide cine meritã sau nu sã respire.

Sterilizarea este una dintre multele metode insidioase, prin care acest plan
ascuns este îndeplinit.

În 1904, familia Carnegie a finanțat primul laborator eugenic, în Cold Spring
Harbor, Long Island.
Familia Rockefeller a finanțat sterilizarea fãrã voie a oamenilor de culoare,
prin programele lor eugenice și a finanțat Institutul "Kaiser Wilhelm" din Germania, pentru a promova agenda supremației rasiale, adoptatã ulterior de Hitler.

În 2007, Departamentul Agriculturii al SUA și Homeland Security au finanțat un proiect propus, de stropiri aeriene peste 7 milioane de oameni, din zone urbane din nordul Californiei.
Dupã ce cetãțenii s-au organizat împotriva planului, oficialii au fost forțați sã dezvãluie cã stropirile includeau toxine multiple, care ar fi provocat boli și ar
fi întrerupt ciclul reproductiv.

Din fericire, opoziția civilã a stopat proiectul.

Guvernul SUA a fost prins de peste 30 de ori, fãcând experimente ascunse, cu toxine chimice, pe proprii sãi cetãțeni, de la soldați, prizonieri și rezervații ale nativilor americani, pânã la orașe și ținuturi întregi.

Sterilizarea ascunsã în masã a femeilor și fetelor, folosind, de regulã, aditivi secreți în vaccinuri, a fost demascatã în Brazilia, Puerto Rico, Nicaragua, Mexic și Filipine.
Asta s-a fãcut sub auspiciile unor instituții precum:

Consiliul Populației al lui John D. Rockefeller, Departamentul Sãnãtãții, Educației și Bunãstãrii al SUA, când Nelson Rockefeller era subsecretar de stat, iar Rockefeller a finanțat Organizația Mondialã a Sãnãtãții.

Novartis și Syngenta, în colaborare cu Departamentul Agriculturii al SUA și cel al apãrãrii, au testat pe teren un soi de porumb spermicid, modificat genetic, care ar fi indus sterilitate la consumatorii masculini.
A fost anunțatã, în liniște, ca o:"... contribuție la problema suprapopulãrii mondiale".
Și lista continuã la nesfârșit.

În acest moment, fertilitatea umanã globalã se nãruie.
Sunt convins cã nueste o întâmplare.

Pentru mine, sã pot accepta și sã continui sã cercetez un plan de depopulare directã, a fost esențial pentru a înțelege imaginea globalã și pentru a genera rãspunsuri suficiente, pentru problemele cu care ne confruntãm.

Știu cã ar putea suna nebunește, dar imaginați-vã cã am fi în Germania anului 1932.
Dacã v-aș spune cã în deceniul urmãtor vor fi exterminate milioane de oameni, ați spune cã e imposibil și cã nimeni n-ar face așa ceva.
Așa aratã depopularea de astãzi !
Sunt convins cã nu exagerez în acest caz.
Aș putea greși ?
Poate.
Dar dacã nu greșesc ?
Ne aflãm la o rãscruce criticã, pe drumul evoluției umane.
Un drum conduce cãtre tiranie și posibila autodistrugere.
Celãlalt ne-ar conduce cãtre o civilizație pașnicã și sãnãtoasã, bazatã pe respectarea drepturilor și libertãții fiecãrei ființe umane de pe planetã.
Pentru a ne îndrepta în aceastã direcție nouã, depinde de tine și de mine ca sã curãțãm acel drum.
A sosit momentul de a spune: "Ajunge !".
"Existã o altã cale !"
Cred cã, împreunã, avem cunoștințele, resursele și soluțiile, pentru a face fațã acelei provocãri.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 3:17 pm

(9 conspiratia – solutii de combatere 1)

Creând soluțiile

Vãd acest proces, ca nimic altceva decât lupta pentru sufletul omenirii.
Începe cu o schimbare a viziunii asupra lumii, rãspunzând la întrebarea:
"Cine suntem cu adevãrat ?".

Ce este natura umanã ?
Sã fim noi, oamenii, ceea ce elitele vor sã ne facã sã credem, creaturi proaste și lacome, care apelãm la propriile dispozitive, pentru a decãdea în violențã și haos ?
Și, spre binele nostru, trebuie sã fim conduși de o elitã auto desemnatã ?
Sau suntem grijulii și creatori la modul natural ?

Cred cã atunci când oamenii sunt sãnãtoși și au ce le trebuie pentru supraviețuire,
pot crea o lume bazatã pe cinste... libertate, și compasiune, o lume în care toatã
lumea poate prospera.

Care din aceste douã viziuni ne va modela viitorul ?
Este alegerea noastrã, acum !
Planul elitei conducãtoare este produsul unei viziuni distrugãtoare asupra lumii, bazatã pe credințele lor, cã nu existã suficiente resurse, cã unii oameni sunt mai
merituoși decât alții și cã propria lor siguranțã depinde de menținerea noastrã sub un control absolut.
Pe scurt, viziunea lor asupra lumii se bazeazã pe lipsuri și fricã.

Dar, oricât de puternici ar fi, arhitecții noii ordini mondiale nu pot crea viziunea lor îngrozitoare, fãrã complicitatea noastrã.

Pentru a-i opri, pentru a le transforma planul în ceva perimat, trebuie sã ne trezim, trebuie sã fim activi.

Este ceva ca un ultim efort, al unui numit stadiu al civilizației, ultimul sãu icnet.
Și folosesc, adesea, metafora unei omizi ce se transformã în fluture.
Fiindcã omida își roade calea prin ecosistem, e foarte distrugãtoare, mâncând de
300 de ori greutatea sa, zilnic, pânã când e atât de ghiftuitã cã adoarme, atârnatã undeva și pielea sa se transformã într-o crisalidã durã.
Apoi în trupul sãu apar aceste celule imaginare - biologii chiar așa le numesc -
ce se formeazã în trupul omizii.
Trupul omizii devine, de fapt, o supã nutritivã pentru acele celule.
Dar ceea ce e important în acea metaforãm este cã vechiul și noul coexistã pentru o vreme.
Și este datoria omizii sã-și perpetueze existența.
Ceea ce avem acum e un guvern disperat, încercând sã controleze petrolul oriental și încercând sã promoveze energia nuclearã și toate aceste lucruri, pe care le cunosc, dar trebuie sã-și joace rolul auto protector - e datoria lor. Și, dacã iubești fluturii, nu te apuci sã calci omizile.
Deci nu-i putem urî, fiindcã nu ajutã la nimic.
Dar dacã vrei energie alternativã, nu soliciți unei administrații economice petroliere sã ți-o producã.

Noi trebuie s-o producem, noi, celulele imaginare și trebuie sã demonstrãm cã este
mai ieftinã și mai eficientã.
Datoria noastrã este de a construi noua lume.
Dacã avem o viziune asupra lumii, care spune cã aceastã crizã e o renaștere și cã e nevoie de noi toți și cã toți vor avea mai mult, din ceea ce-și doresc cu adevãrat, poți transforma aceastã lume disperatã, într-o renaștere a creativitãții și iubirii umane.

Ar putea pãrea cã elita conducãtoare deține toate atuurile, dar noi avem multe avantaje proprii.

Mai întâi, haideți sã prezentãm cifre !
Foarte puțini oameni promoveazã conștient planul de dominație.
Mulți dintre cei ce ajutã în îndeplinirea planului nu înțeleg imaginea globalã, din care fac parte.
Din calculele mele, îi surclasãm pe arhitecții efectivi ai planului, cu mai mult de 1 milion la 1, numai în SUA.

Întreprinzãtorul și ecologistul, Paul Hawken, estimeazã cã existã peste un milion de organizații, acum, în lume, ce lucreazã pentru dreptatea noastrã socialã și ecologicã, constituind cea mai mare mișcare socialã din istoria rasei umane.
Aceastã mișcare, când se conecteazã electronic, ar putea deveni rețeaua rețelelor, care ar putea fi cea mai puternicã forțã activistã a schimbãrii, dintotdeauna.

Dacã analizezi oamenii care sunt implicați în restaurarea acestui Pãmânt și în stoparea distrugerilor și în opoziția la aceste distrugeri și în alimentarea schimbãrii,
în reimaginarea a ceea ce înseamnã sã fii ființã umanã și nu ești optimist, poate ai vrea sã-ți faci un control cardiac, fiindcã este un grup de oameni, extraordinar de frumos și de hotãrât, care și-a asumat aceste sarcini.

Al doilea avantaj important al nostru este cã toate centrele puterii, controlate de elite, necesitã participarea noastrã.
Dacã suficienți dintre noi ne-am retrage sprijinul, planul lor n-ar putea funcționa.
E valabil pentru bãncile centrale, armatã, mass media corporatistã, guvern ș.a.m.d.
Și urmând exemplul lui Mahatma Gandhi și Martin Luther King Jr., deținem puterea unei neparticipãri nonviolente.
E nevoie de energii, resurse și înșelãciuni colosale, ca sã încerci sã domini viețile altora.
Deplasându-ne spre libertate, pe de altã parte, avem de partea noastrã forța vitalã a evoluției și ceea ce Gandhi numea "satyagraha", puterea simplã a adevãrului.
În India avem mii de sate, care sunt zone libere acum.
Deci nu acceptãm patentãrile, nu cooperãm cu ele, așa cum Gandhi nu a cooperat cu puterea.
Nu permitem substanțelor chimice și recoltelor modificate genetic sã intre în ecosistemele noastre, fiindcã le amenințã biodiversitatea.
Și aceastã mișcare de eliberare, care este o mișcare de eliberare a tuturor speciilor,
nu numai a sãtenilor indigeni, e ceva ce se întâmplã foarte repede și se reflectã și în mișcarea pentru zone libere de GMO, din Europa.

Mã întorc cu spatele și au mai apãrut 1.000 de zone libere de GMO: 90% din Italia, 90% din Austria. Zonele libere, vorbind despre semințe și hranã, creazã schimbãri masive.
În Bolivia, o mișcare de masã a ajuns în stradã, zdrãngãnind neobosit din oale și cratițe și a stopat, într-un final, preluarea de cãtre corporații strãine a resurselor de apã.
Deși prea puține apar în mass media corporatistã, existã nenumãrate povești zilnice
de succes, în toatã lumea :

Populația din Hawaii a aprobat rezoluția contra vaccinãrii forțate

Un om a inventat mașina ce transformã plasticul în petrol

Studenți în medicinã, la Harvard, se rãzvrãtesc contra relației cu Big Pharma

Un mic fermier câștigã o bãtãlie moralã cu Monsanto

Licitații UE dejucate, pentru a forța Franța și Grecia sã accepte recolte GMO

Bayer obligatã sã plãteascã 136,8 mln$ în cazul orezului contaminat, din SUA

Trecere la organic: Tot mai mulți fermieri renunțã la producțiile lactate convenționale

N-am fost dispus sã fac acest film, pânã nu știam cã existã rãspunsuri, cã existã soluții ale crizei.

Și, acum, puterea internetului ne permite sã împãrtãșim amploarea și profunzimea acestei cercetãri.

Am petrecut ani de zile creând un amplu web site,

www.thrivemovement.com

care adunã totul laolaltã, fãcând informația, despre metodele de acțiune, accesibilã tuturor.
Aici aveți propriul modul de navigare, pentru a pãtrunde în intimitatea subiectelor abordate în film: cod, problemã și soluții.
Poți studia strategiile și tacticile și te poți conecta cu alții, ca sã participi la acțiuni pertinente.
Orice lucru afirmat în film a fost verificat independent și referințele se aflã pe site-ul nostru.
Acest navigator sectorial faciliteazã integrarea întregului sistem, care recunoaște cã acțiunile dintr-un domeniu, le influențeazã pe toate celelalte.

Centrul navigatorului sectorial este o vedere asupra lumii, fiindcã determinã reacția
noastrã la tot ce se întâmplã, în noi sau în jurul nostru.
În fiecare sector veți descoperi probleme critice, resurse, strategii de grup și acțiuni individuale, pentru a produce schimbãri reale, la modul pașnic și productiv.
Arborele nostru al resurselor vã va conecta cu oamenii, organizațiile și mass media,
pe care le recomandãm în special, pentru a vã ajuta sã fiți mai bine educați și implicați.
Am fost încurajat sã descopãr cã existã un numãr minim de acțiuni, care, folosite cumulat, pot depãși așteptãrile, dacã nu chiar mai mult.
O datã ce percepem imaginea globalã, putem analiza ce putem face fiecare,
pentru a ajuta la îndeplinirea ei.

Haideți sã analizãm antidoturile strategice la dominația lor economicã.

Trebuie sã stopãm orice subvenții pentru bãnci sau corporații, sã dezmembrãm Rezerva Federalã, sã retragem sprijinul contribuabililor pentru agențiile bãncilor centrale, cum ar fi FMI și Banca Mondialã, sã permitem dezvoltarea monedelor alternative și a bãncilor independente și sã respingem impozitele internaționale.

În principal, pun accentul pe soluțiile din SUA, fiindcã asta cunosc cel mai bine,
dar așa cum situația dificilã se manifestã global, așa sunt și principiile pe care
se bazeazã soluțiile strategice.


Ultima editare efectuata de catre Horia in Vin Iun 08, 2012 3:19 pm, editata de 1 ori
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Horia Vin Iun 08, 2012 3:18 pm

(10 conspiratia – solutii de combatere 2)

Aici sunt câteva acțiuni tactice, pe care le putem întreprinde ca indivizi, care nu necesitã mult timp sau bani, pentru a provoca imediat o schimbare realã.

Ce pot face ?

Informeazã-te, ia atitudine și ia legãtura cu alții !

Folosește bãnci locale !

Când ne transferãm banii de la bãncile centralizate, la bãncile și uniunile de credit locale, sãrãcim problemele și finanțãm soluțiile, totul dintr-o singurã mișcare.

Cumpãrã și investește responsabil !
Orice dolar cheltuit, trimite un mesaj !
Alãturã-te mișcãrii de control și desființare a Rezervei Federale !
Ne jefuiește !

Alãturã-te coaliției pentru menținerea internetului curat și accesibil !
Nu lãsa pe nimeni sã-l controleze !

Sprijinã mass media independentã !
Ia-ți informațiile din surse diferite și gândește-te cine finanțeazã știrile pe care le obții !

Sprijinã agricultura organicã și nu plantele modificate genetic !

Alãturã-te mișcãrii de a introduce alegeri cinstite, incluzând voturile de hârtie,
ce pot fi verificate și o reformã a modului de finanțare a campaniilor.

Congresul poate fi tras la rãspundere, de noi, numai atunci când nu mai este finanțat de corporații.

Militeazã pentru tehnologiile energiilor regenerabile sau libere !
Deschide conversații pe subiectul energiei libere !
Va transforma dinamica puterii pe aceastã planetã, mai repede ca orice altceva, din istoria cunoscutã.

Înscrie-te în acțiuni de masã criticã !
Este o strategie de a ne impune puterea, așteptând momentul ca un numãr uriaș
de oameni sã accepte sã participe, înainte de a trece la acțiune.
Imaginați-vã un milion dintre noi acționând la unison !
Apoi, imaginați-vã și mai mulți !
Am fost inspirat de numãrul mare de soluții fundamentate, care pot rezolva, de fapt,
soluțiile din viața realã.

Aqeela Sherills este o persoanã a cãrei activitate, în special, m-a impresionat.
A ajutat la instalarea unui armistițiu între bandele Crips și Bloods.
Un lucru descoperit de noi, în procesul instaurãrii pãcii în cartier, a fost cã un conflict este benefic.
De fapt, conflictul nerezolvat conduce la violențã.

Când am lansat inițial tratatul de pace, am avut foarte mult succes în primul an. Crimele bandelor au scãzut cu 44% în cartier, în baza acțiunilor noastre.

Aqeela a descris ce s-a întâmplat, când doi lideri locali de bande rivale, s-au întâlnit, într-un final, dupã armistițiu.
Fratele a venit spunând: "Omule, știu cã-mi porți picã și poate și eu te dușmãnesc pe tine, dar, din cauza acestui armistițiu, sunt dispus sã le las pe toate deoparte !".
Și și-au strâns mâinile și l-a îmbrãțișat închizând ochii, fiindcã se aștepta sã primeascã un cuțit ascuțit în spate.
Se aștepta la un glonț, sã fie împușcat în stomac.
Dar, dupã câteva minute, a prelungit acea îmbrãțișare și a realizat cã... era ceva neprefãcut.

Cred cã a avea imaginea clarãa potențialului nostru, este la fel de important ca
a ști ce ne stã împotrivã.
Așa cã vreau sã vã port printr-o lume viitoare posibilã !
Este o lume pe care elita ar vrea sã o priviți ca pe un vis imposibil și ireal,
dar eu cred cã este o lume ce ne este complet accesibilã.
Putem crea o lume în care oamenii pot prospera, în care sã ne simțim
în siguranțã.
Apa, aerul și hrana sunt curate.
Lumea sau comunitãțile noastre sunt capabile sã-și producã propria energie și hranã și sã le comercializeze deschis și cinstit.
Mai degrabã decât sã se focalizeze pe pedepse, justiția va restaura, în schimb, viețile și pierderile.
Asigurãrile vor plãti doctorii, ca sã menținã oamenii sãnãtoși.
Educația este voluntarã, servind necesitãțile indivizilor și nu ale corporațiilor.
Primim informații oneste de la mass media independentã.
Nu existã subvenții și nici cauțiuni.
Imaginați-vã cã într-un sistem monetar onest, cu taxe puține sau chiar deloc și facturi reduse la electricitate și carburanți, ați avea banii pentru a vã plãti casele și mașinile și ați fi liberi sã economisiți și sã investiți.
V-ați bucura de mai multã bogãție, libertate și siguranțã.
Toți am munci la fel sau poate mai puțin.
Sã spunem cã am inițiat un fond mutual pentru cartier și toți vecinii au acțiuni.
Și, dacã refac mediului, valoarea stocului lor crește.
Deci în loc de a fi sãrãciți financiar, ei fac bani.
Fac bani din lucruri care cresc siguranța copiilor lor și previn moartea planetei.

Deci ai cam douã avantaje.
În loc de a munci toatã sãptãmâna pentru bani și apoi sã vii acasã, sã încerci sã salvezi planeta în week end, poți cheltui bani pânã vineri, care sã salveze planeta și apoi te duci la plajã.

Aceastã viziune a unei lumi prospere, se bazeazã pe ceea ce putem numi perspectiva libertãții.
Existã un principiu simplu, ce fundamenteazã aceastã abordare: al non-intruziunii.
Nimeni nu te deranjeazã pe tine sau proprietatea ta și nici tu nu deranjezi pe altcineva, decât în purã autoapãrare.
Este singura regulã descoperitã, cu care toți sunt de acord, cel puțin pentru ei înșiși.
Cred cã, a nu deranja pe cineva, este adevãratul nord al busolei morale a omenirii
și principalul nostru imbold interior.
Acest discernãmânt ne poate ghida și poate proteja fiecare individ, pe mãsurã ce înființãm sisteme voluntare, auto-întreținute.
E un mod de a trãi, pe care îl susțin din inimã, fãrã rezerve.

Am fost profund influențat de opera economistului austriac Ludwig von Mises, care a dezvoltat o întreagã filozofie și un sistem economic, bazat pe etica fundamentalã
a non-agresiunii.
Motivat fiind de constatarea ravagiilor comunismului și fascismului în Europa, și-a dedicat viața descoperii unei metode drepte.
El a recunoscut cã, acele sisteme, la fel ca socialismul și chiar democrația, presupun eronat cã, dreptul colectivului sau al grupului, este mai important decât cel al individului.

Mereu am acceptat viziunea cã mai mulți oameni vor prospera, dacã vom considera nevoile grupului mai presus de cele individuale, dar când am analizat mai atent, am descoperit cã nu prea merge așa.

În numele a ceea ce e mai bun pentru grup, guvernele sunt responsabile pentru majoritatea rãzboaielor, morților și distrugerilor de pe planetã.
Peste 200 de milioane de indivizi au fost uciși numai în secolul XX.

Deci cum se schimbã aceastã dinamicã, aplicând principiul non-intruziunii ?
Ne-ar conduce de la schimbarea gradatã a unui sistem fundamental eronat, la o transformare completã, în care nu numai unii sau chiar majoritatea, ci toți pot avea șansa realã de a prospera.

Pentru a putea aplica acest principiu, mi se pare logic sã ne reexaminãm cinstit trecutul, fiindcã nu merge sã poți construi un sistem sãnãtos de trai, deasupra unuia nesãnãtos.

Trebuie sã revenim la cele mai fundamentale acte de nedreptate, pe baza cãrora a
fost fondatã țara.
În confiscarea terenurilor oamenilor și mãcelãrirea femeilor și copiilor lor, în continua deposedare a majoritãții moștenirii acestor oameni, zace o nedreptate atât de profundã, pe care noi credem cã trebuie sã o rezolvãm, sã ne confruntãm cu ea, la modul fundamental, înțelegând cã nu au fost nedreptãți fãcute cu jumãtate de mãsurã, acum 150 de ani.
Sunt nedreptãți ce au continuat în fiecare zi.
Deci avem, în istoria Americii de Nord și a SUA, peste 500 de tratate semnate, cu națiunile indigene, fiecare dintre ele fiind încãlcate pânã în prezent.
De fapt, majoritatea copleșitoare a bogãției a fost generatã în baza terenurilor
și resurselor indigenilor și încã sunt generate miliarde de dolari, de cãtre corporații europene, pe baza exploatãrii continue a terenurilor și resurselor indigenilor.

Noi n-am avut mari corporații sau guverne occidentale, care sã defineascã cum ar
trebui sã interacționãm reciproc, cum sã locuim împreunã în America de Nord, cum sã interacționãm, cum am putea face o schimbare.

Va necesita timp și eforturi curajoase, pentru a ne schimba conștiința și a ne realiza sarcina, ce ne va îndrepta cãtre lumea despre care vorbesc.
Și, totuși, nu cunosc un dar mai mãreț, pe care l-am putea face generațiilor viitoare.
Nu putem face totul dintr-o datã !

Am imaginat trei etape, întrepãtrunse,ale procesului de soluționare.
În prima etapã, introducem cât mai multã onestitate posibilã în sistemele actuale.
Dacã reducem bugetul militar al SUA la jumãtate, tot ar fi aproape egal cu cheltuielile de apãrare ale restului lumii.

Între acum și momentul eliminãrii Rezervei Federale, peste 3 trilioane de dolari
ar fi economisiți anual, suficienți pentru a-i hrãni pe toți pe planetã, a rezolva problemele sociale și a ne vindeca mediul.

Mulți cred cã foametea larg rãspânditã și sãrãcia sunt inevitabile, dar, comparate cu rãzboiul, eliminarea sãrãciei și vindecarea mediului sunt ieftine.

Potrivit "Earth Policy Institute" al lui Lester Brown, ne-ar trebui sub 200 miliarde de dolari anual, pentru a restaura mediul terestru și a împlini obiectivele sociale globale. Dar aceastã etapã nu este obiectivul final al perspectivei eliberãrii.

În timp ce, în prima etapã, întâlnim multã compasiune, asociatã tipic cu agenda
liberal-democratã, a doua etapã reflectã mai mult din înțelepciunea viziunii tradiționale conservatoare.
În a doua etapã reducem rolul guvernului, în protejarea libertãții individuale, insistând pe elementele noastre comune, cum ar fi ecosistemele sau undele aeriene de comunicații.
Pe mãsurã ce sistemul capãtã onestitate și trecem la o monedã stabilã,oamenii vor avea suficienți bani, pentru a ncontrola mai bine ceea ce-i afecteazã.

Etapa a treia se dezvoltã din libertatea crescândã obținutã de oameni în primele douã etape, pe mãsurã ce au mai mulți bani și mai mult timp la dispoziție.

Nu existã impozite fãrã voie și, ca atare, nici guvernare fãrã voie.
Nu existã nici un monopol al forței.
Existã reguli, dar nu și conducãtori.

Protejarea riguroasã a drepturilor individuale s-a dovedit a fi esențialã în respectarea interdependenței noastre.
Putem fi diferiți, dar și uniți, simultan.
Oricât de utopic ar putea suna, inițial, am fost încântat sã vãd cât de multe soluții practice s-au gãsit, pentru a ne descurca cu probleme dure, ca asistența medicalã,
infracțiunile și educația.

Aceste trei etape valideazã cele mai bune perspective liberale și conservatoare, care ne-au dezbinat atâta vreme și apoi le pune de acord la un alt nivel, pe baza principiului non-intruziunii, etica fundamentalã pe care o împãrtãșim cu toții.

Etapa a treia respectã inițiativa umanã și, într-un final, include nu numai drepturile celor mulți, nu numai pe ale celor mai buni, ci ale tuturor.

Torul ne oferã șablonul pentru o societate bazatã pe cinste și plenitudine.
Conservã variantele funcționale.
Are conexiune inversã, deci se poate auto-corecta și poate inova, pentru a menține echilibrul.
Putem aplica asta și alte trãsãturi ale dinamicii torului sistemelor noastre sociale umane.

Chiar cred cã alinierea conștientã cu tiparul energetic vital fundamental, la toate nivelele: fizic, emoțional, mental, interpersonal și ecologic, reprezintã, într-un final, arta, știința și sãrbãtorirea iubirii.
Și asta trebuie sã învãțãm aici ! Intuiția fundamentalã a interconectãrii noastre a schimbat modul cum abordez totul.

În propria mea viațã, am descoperit o exprimare practicã a acestei filozofii, în arta marțialã modernã și non-violentã a Aikido-ului.
Oferã un ghid puternic, privind modul de rãspuns eficient și neagresiv, la agenda de dominare globalã.
Morihei Ueshiba, Fondatorul Aikido, spunea cã, practicând Aikido, cineva trebuie
sã imite mișcarea atomilor și galaxiilor.
Așa cum tehnologia energiei libere fuzioneazã cu tiparul toroidal, pentru a accesa o
energie nelimitatã, Aikido, Calea Armoniei, fuzioneazã cu energia unui atacator...
redirecționând-o... cãtre o rezolvare pașnicã a conflictului.
Aikido nu este o tehnicã de a lupta și a învinge un inamic.
Este o cale cãtre împãcarea lumii și transformarea oamenilor într-o unicã familie.

Gandhi și King au aplicat aceste principii ale puterii non-agresive, la nivele economice și sociale.
Dacã rãspundem cu violențã planului de dominație, altfel decât în autoapãrare, nu ar face decât sã continue vechea paradigmã "noi contra lor" și ar furniza pretextul pentru și mai multe mãsuri gen stat polițienesc.
Cred cã este ceva esențial, atât din punct de vedere moral cât și strategic, sã alegem calea non-agresiunii.

Mai existã un aspect al torului, care are implicații profunde asupra modului
de rãspuns la provocãrile din fața noastrã.
E vorba de liniștea absolutã a punctului zero, care se aflã în centrul fiecãrui sistem toroidal. Cred cã noi doi, la fel ca oricare altã ființã, suntem câmpuri energetice toroidale, centrate pe liniște, aflate fiecare în conexiune reciprocã, în cadrul conștiinței
nemãrginite a Universului viu.
Oricât de mult am beneficiat de experiența altora, așa cum e reliefat aici,
în indiciile de navigație și oricât de valoroasã ar fi conexiunea inversã zilnicã, despre ceea ce se întâmplã cu adevãrat în lume, așa cum vedem pe ecranul elementelor vitale, am ajuns sã recunosc cã busola noastrã principalã, este propriul nostru
ghid interior.

Pe mãsurã ce învãțãm sã amuțim zgomotul și sã amplificãm semnalul interior, auzim mai bine vocea care cunoaște calea naturalã și ne oferã direcționare înțeleaptã.
Avem o întreagã viațã interioarã, o viațã interioarã vibrantã și energicã, care este cu adevãrat navigatorul, pe calea pe care o alegem în exterior.

Dacã viața ta interioarã impulsioneazã modul cum te prezinți în lume, are sens cã, dacã vrei sã ai cumva de-a face cu destinația ta, trebuie sã te afli în relație cu viața
ta interioarã, cu impulsul interior.

Pe mãsurã ce dezvoltãm o relație mai apropiatã cu acel impuls interior, se manifestã o sinergie, o relație simbioticã, în care viața noastrã interioarã e capabilã sã intre mai mult, în tandem, cu destinația pe care o alegem și devenim capabili sã ajungem acolo.

Nu suntem chiar atât de nesemnificativi ca impact, așa cum credem.
Pentru a vindeca lumea, trebuie sã începem sã ne spunem o poveste diferitã, nouã înșine și trebuie sã începem sã ne angajãm într-o poveste diferitã cu ceilalți.
E o poveste colectivã, care se manifestã precum lumea.

Omenirea de aflã acum într-o fazã evolutivã foarte interesantã, în care ne deplasãm de la competiția ostilã, agresivã, care se aflã în natura speciilor tinere, cãtre un mod mai matur de cooperare, colaborare.
Nu existã îndoialã, în aceastã țarã, cã banii, capitalul, a fost concentrat tot mai mult în mâinile celor puțini și cei aflați la putere au continuat sã-l concentreze.
Dar existã o forțã mai puternicã și aceasta e puterea poporului.
Când analizãm aceastã crizã, este atât de ușor sã abandonezi iubirea, este atât de ușor sã devii pesimist și disperat.
Dar, din perspectiva mea, criza s-a maturizat pânã la un punct, în care ne aflãm în pragul unei treziri în masã.
Și acel sentiment din interiorul meu, îmi oferã posibilitatea de a ști, cã oricât de insignifiant mi s-ar pãrea ceea ce fac, prin comparație cu aceste probleme uriașe,
impulsul dat evoluției nu e chiar insignifiant.
Și când se manifestã în toți cei ce se trezesc, devine ceva uriaș.
Și sunt tot mai mulți dintre noi care se trezesc, care clipesc și careîndrãznesc sã ia atitudine.

Planul dominației globale este demascat și descoperim soluții, pentru a crea lumea
dupã care tânjim și pe care o meritãm.
La nesfârșit, în decursul istoriei, când oamenii au recunoscut tirania, care își înalțã capul cu cruzime, s-au unit și au luptat pentru libertate.
Am încredere cã omenirea va privi înapoi spre aceastã perioadã și va fi mândrã, pentru cã atunci când am vãzut, am și acționat.

Vã mulțumesc cã ați mers cu noi în aceastã cãlãtorie !
Sunt convins cã avem ce ne trebuie pentru a prospera.
Haideți s-o facem !

Traducere și sincronizare: Marian Matei
http://antiiluzii.blogspot.com/


În onoarea impulsului de neînfrânat al vieții, de a prospera
și în memoria celor care au fost persecutați sau uciși,
pentru angajamentul lor fațã de adevãr și dreptate,
invocãm cu recunoștințã curajul lor,
pe mãsurã ce ne unim, pentru a lua atitudine în apãrarea vieților noastre.

Subtitrare downloadata de pe
www.RegieLive.ro

Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Prosperitate ! Empty Re: Prosperitate !

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum