Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Pedeapsa capitala  EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Pedeapsa capitala  EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Pedeapsa capitala  EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Pedeapsa capitala  EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Pedeapsa capitala  EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Pedeapsa capitala  EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Pedeapsa capitala  EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Pedeapsa capitala  EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Pedeapsa capitala  EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Pedeapsa capitala

In jos

Pedeapsa capitala  Empty Pedeapsa capitala

Mesaj Scris de Horia Dum Mai 13, 2012 7:55 pm

Sunt multe controverse legate de acest subiect.
Pentru ca eu ma numar printre cei care sunt impotriva acestei forme de pedeapsa o sa enumar motivele mele.
Mai inainte insa trebuie sa mai spun ca sunt si impotriva unei legislatii prea lejere asa cum este acum, deci daca sunt impotriva pedepsei capitale sint pentru inchisoarea pe viata si sa vedem de ce :

1 Pedeapsa capitala este o masura ireversbila, spre deosebire de inchisoare pe viata care in cazul unei erori judiciare permite remedierea macar partiala a erorii.

2 Pedeapsa capitala poate fi folosita de cei aflati la putere temporar pentru a neutraliza opozanti incomozi... carora li se poate inscena orice stiind ca odata cu dipartia lor dispar si adevaruri incomode.

3 Contravine principiilor sacre ... sa nu ucizi ... si daca societatea accepta si legitimeaza prin legi o astfel de pedeapsa atunci si criminalii se vor simtii indreptatiti sa isi faca singuri dreptate in acelasi fel. In timp ce daca pentru crima comisa societatea nu va raspunde cu aceeasi masura ci cu inchisoare pe viata, sint ceva sanse, ca acestia sa inteleaga ca au gresit.
- Nu putem apara principiul "sa nu ucizi " incalcindu-l.

4 Ar trebui sa ne gindim un pic ce poate fi in sufletul unui om care pronunta o astfel de sentinta dar si ce va fi in sufletul celui care o aplica. Cum se va duce la indeplinire pedeapsa ? reinventam calaii ? Cine ar fi acesti oameni ? Ce profesie ar avea si ce pregatire ?

5 De la ce virsta ar urma sa se aplice pedeapsa ?

6 Pentru cei care accepta teoria reincarnarii pedeapsa capitala reprezinta in mod evident o gresala deoarece eliberaza sufletul unui criminal care va reveni mai repede la incarnare si e posibil sa actioneze din nou. In timp ce ani buni de izolare in inchisoare i-ar da sansa mai reflecteze asupra faptelor sale, sa mai evolueze un pic spiritual, iar sansele sa greseasca in viata urmatoare scad considerabil.
- o confirmare indirecta a acestei idei vine din faptul ca tarile sau chiar statele din statele unite in care pedeapsa se aplica au mai multe crime si criminali decit tarile in care pedeapsa e aboliota.

7 Adeptii acestei pedepse considera ca amenintarea ei ar descuraja eventualii criminali
numai ca astfel de oameni nu se sperie prea tarea de propria moarte, unii criminali chiar se sinucid dupa infaptuirea crimei, altii prefera pedeapsa cu moartea in locul inchisoarii pe viata vad moartea ca o eliberare. Deci si acest argument cade.

Nu imi dau seama deloc care ar fi argumentele in favoarea acestei pedepse.

Deocamdata astea ar fi motivele care imi vin in minte daca imi mai amintesc ceva mai adaug la lista.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum