Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

+2
Horia
abbilbal
6 participan?i

In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Sam Iul 26, 2008 9:05 am

Personal sunt satisfăcut de întrebări, dar nu mă satisfac răspunsurile, iar răspunsurile nu mă satisfac pentru că sunt doar presupuneri.
La această oră presupun că este zi pentru este lumină. Dar ziua, este cu adevărat zi sau doar noapte luminată?
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de Horia Sam Iul 26, 2008 9:56 am

abbilbal a scris:Personal sunt satisfăcut de întrebări, dar nu mă satisfac răspunsurile, iar răspunsurile nu mă satisfac pentru că sunt doar presupuneri...

Perfect ! sa le luam in ordine, ce anume nu te satiscafe din raspunsurile larg acceptate si de ce ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Sam Iul 26, 2008 10:51 am

cine este mai întâi, oul sau găina?
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty imi pare rau ...

Mesaj Scris de Horia Sam Iul 26, 2008 8:19 pm

abbilbal a scris:cine este mai întâi, oul sau găina?

Imi pare rau ca pui astfel problema ...
Doar intrebarile corecte pot gasi raspunsuri corecte ...
Chiar daca maxima respectiva e sugubeata efectul ei aici nu e unul dorit,
in sensul ca trage spre derizoriu problematica ridicata de mine si ar fi pacat
nu crezi ?
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abba Sam Iul 26, 2008 8:46 pm

abbilbal a scris:cine este mai întâi, oul sau găina?

Imi dai voie sa consider ca intrebarea ta face aluzie la posibilitatea ca uneori cauza sa fie confundata cu efectul?

abba
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Dum Iul 27, 2008 1:59 pm

Horia a scris:
abbilbal a scris:cine este mai întâi, oul sau găina?

Imi pare rau ca pui astfel problema ...
Doar intrebarile corecte pot gasi raspunsuri corecte ...
Chiar daca maxima respectiva e sugubeata efectul ei aici nu e unul dorit,
in sensul ca trage spre derizoriu problematica ridicata de mine si ar fi pacat
nu crezi ?

Dreptate ai Horia când maxima este privită a fi doar șugubeață. Dar dacă gândul ne duce la Geneză, atunci vom descoperi noi valețe în răspunsurile probabile.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Dum Iul 27, 2008 2:03 pm

abba a scris:
abbilbal a scris:cine este mai întâi, oul sau găina?

Imi dai voie sa consider ca intrebarea ta face aluzie la posibilitatea ca uneori cauza sa fie confundata cu efectul?

Un punct de vedere la care nu m-am gândit. Când am formulat întrebarea m-am gândit doar la Geneză. Și din punct de vedere al Genezei dilogul poate decurge pe o cu totul altă linie.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Religie vs. Stiinta

Mesaj Scris de Eddie Lun Iul 28, 2008 6:04 pm

Cateva aspecte care cred ca isi au locul aici:

1. Se spune ca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa. Pana mai de curand poate nu era o problema prea studiata . . . dar astazi omul la randul sau nu este in stare sa creeze la randul sau alti oameni dupa chipul si asemanarea sa? Clonarea nu mai e o noutate . . . deci noi la randul nostru am putea fi niste clone (stiintific) sau suntrem creati din pamant cum spune religia? Si inca o intrebare ce pare minora . . . daca suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa, atunci de ce suntem barbati si femei? Inseamna ca exista si un Dumnezeu feminin? Nu imi raspundeti ca e vorba de reproductie, vorbesc in sensul strict.

2. Daca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa iar stiinta a dovedit ca omul a existat inca din timpuri preistorice, primii oameni fiind foarte parosi si nu chiar bipezi, atunci sa intelegem ca asa arata si Dumnezeu cand ne-a creat? Iata cateva intrebari care imi vin in minte acum.

Este adevarat ca s-a spus "crede si nu cerceta" . . . . dar totusi . . . . multe intrebari vor ramane fara raspuns.

Eddie
Membru

Mesaje : 17
Data de inscriere : 28/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Mier Iul 30, 2008 4:57 am

Eddie este interesant ce spui și pentru a mă angrena în dialog cu tine voi segmenta comentariul tau. Răspunsurile mele nu sunt pentru a te combate ci reprezintă punctul meu de vedere vis-a-vis de punctul tou de vedere.

Eddie a scris:Cateva aspecte care cred ca isi au locul aici:

1. Se spune ca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa. Pana mai de curand poate nu era o problema prea studiata . . . dar astazi omul la randul sau nu este in stare sa creeze la randul sau alti oameni dupa chipul si asemanarea sa? Clonarea nu mai e o noutate . . . deci noi la randul nostru am putea fi niste clone (stiintific) sau suntrem creati din pamant cum spune religia?

Când Dumnezeu l-a făcut pe om, nu a a avut alt model decât al său. Clonele în schimb au modelul subiectului (om sau animal) clonat. Noi, cei de azi, putem fi niște clone, nimic de zis, dar Adam cu siguranță a fost doar "clona" lui Dumnezeu.

Si inca o intrebare ce pare minora . . . daca suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa, atunci de ce suntem barbati si femei? Inseamna ca exista si un Dumnezeu feminin? Nu imi raspundeti ca e vorba de reproductie, vorbesc in sensul strict.
După chipul și asemănarea sa Dumnezeu l-a făcut pe Adam. Eva este rodul muncii creative a lui Dumnezeu în sensul diversificării creației. Nu știu ce a gândit Dumnezeu când a făcut omul ca bărbat și femeie și nici cu ce scop. Dar ce a ieșit, vedem azi. Și Dumnezeu cu siguranță știa acest lucru.

2. Daca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa iar stiinta a dovedit ca omul a existat inca din timpuri preistorice, primii oameni fiind foarte parosi si nu chiar bipezi, atunci sa intelegem ca asa arata si Dumnezeu cand ne-a creat?

Timpurile preistorice dovedite de știință sunt cu mult în urma creerii omului de către Dumnezeu. Pentru Dumnezeu mia de ani (deci 1.000 (o mie) ani) este ca și clipa care a trecut (am scris propoziția cu caracter italic pentru că este un citat din Biblie, dar nu un citat strict, pentru a folosi ghilimelele) și ca atare există mari diferențe de timp ântre data creeri omului și data descoperii primelor forme de viață pe planeta Pământ.
Aici apare următorul aspect mai puțin studiat și comentat. După ce Adam și Eva au săvârșit păcatul pentru care au fost alungați din Rai, Dumnezeu i-a pedepsit supunându-i unor munci grele, lăsându-i să se descurce cu propriile lor puteri, dar ocrotindu-i pentru a nu pieri. Aici văd eu aparitia părului pe om, pentru că în prima fază omul nu a știut să-și facă haine pentru a se proteja și atunci Dumnezeu l-a dotat cu blană pentru a nu pieri de frig. Că omul primitiv nu era chiar biped este un adevăr incontestabil, dar azi oamenii perfect bipezi împovărați de greutăți materiale nu merg adunați (gheboșați)? Sau nu ai avut ocazia să vezi astfel de oameni?


Iata cateva intrebari care imi vin in minte acum.
Este adevarat ca s-a spus "crede si nu cerceta" . . . . dar totusi . . . . multe intrebari vor ramane fara raspuns.
Întrebările tale sunt întrebări pertinente, iar răspunsurile mele nu am pretenția că sunt cu certitudine cele care ar fi trebuit să fie, dar așa văd eu actul Genezei.
"Crede și nu cerceta" s-a spus, dar acum și Teologia și-a schimbat concepția. Multe întrebări vor rămâne fără răspuns doar pentru noi, muritorii de azi, căci fără răspuns nu este nici o întrebare. Depinde doar de "când" și "în ce măsură" merităm să primim răspuns la întrebările noastre.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Mier Iul 30, 2008 4:59 am

abbilbal a scris:cine este mai întâi, oul sau găina?

Horia, mai consideri derizorie întrebarea mea?
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de Horia Joi Iul 31, 2008 3:51 pm

abbilbal a scris:
abbilbal a scris:cine este mai întâi, oul sau găina?

Horia, mai consideri derizorie întrebarea mea?

Nu intrebarea era derizorie ci posibilul ei efect ... e bine ca nu a fost asa Smile
In mare graba as vrea sa punctez citeva idei

Crede si nucerceta nu e deviza teologiei nici a religiei ci exclusiv a inchizitiei
e bine sa stim asta si sa nu aruncam cu noroi acolo unde nu e cazul

In una din evanghelii parca Ioan spune asa:

Dumnezeu a creat omul dupa asemanarea sa,
parte barbateasca si parte femeiasca a facut.


Daca tinem cont de faptul ca omul nu are numai corp fizic,
putem deduce ca asemanarea om-divinitate nu sta la nivelul corpului fizic,
ci la alt nivel ceva mai subtil.

revin la subiect cu prima ocazie !
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abba Joi Iul 31, 2008 7:55 pm

Da, Horia, Dumnezeu este Unul, adica perfectiunea! Ar fi logic sa fie "si parte barbateasca si parte femeiasca", simultan.

abba
Membru

Mesaje : 41
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Sam Aug 02, 2008 2:08 am

La fel ca și Sfânta Treime: Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, Unul singur în Trei ipostaze.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Lun Aug 04, 2008 4:59 am

Eddie a scris:Cateva aspecte care cred ca isi au locul aici:

1. Se spune ca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa. ....

"Creind pe om după chipul său, Dumnezeu l-a adus la exiszență ca ființă personală în dualitatea neuniformă, ci complementară de bărbat și femeie: "Și a făcut Dumnezeu pe om, după chipul lui Dumnezeu l-a făcut pe el, bărbat și femeie i-a făcut pe ei". Dar vorbind de doi, Dumnezeu vorbește de unul singur" notează Sfântul Ioan Gură de Aur.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty oul si gaina

Mesaj Scris de corina Joi Aug 07, 2008 7:28 am

abbilbal a scris:cine este mai întâi, oul sau găina?
eu cred ca fiecare dintre noi suntem si ou si gaina Smile suntem oul unei gainii , si suntem in caelasi timp sau vom deveni si "propietarii" unui ou sau a mai multor oua... Laughing lol!
corina
corina
Membru

Mesaje : 58
Data de inscriere : 25/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de abbilbal Sam Aug 09, 2008 1:38 am

Corina, suntem la fel ca și flacăra mănunchiului de lumânări. Una când lumânările sunt apropiate, și atâtea flăcări câte lumânări se depărtează de mănunchi.
abbilbal
abbilbal
Membru

Mesaje : 57
Data de inscriere : 26/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de Horia Lun Aug 11, 2008 10:25 pm

Eddie a scris:Cateva aspecte care cred ca isi au locul aici:

1. Se spune ca Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa. Pana mai de curand poate nu era o problema prea studiata . . . dar astazi omul la randul sau nu este in stare sa creeze la randul sau alti oameni dupa chipul si asemanarea sa? Clonarea nu mai e o noutate . . . deci noi la randul nostru am putea fi niste clone (stiintific) sau suntrem creati din pamant cum spune religia? Si inca o intrebare ce pare minora . . . daca suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa, atunci de ce suntem barbati si femei? Inseamna ca exista si un Dumnezeu feminin? Nu imi raspundeti ca e vorba de reproductie, vorbesc in sensul strict.

Revin la intrebarea ta cu un text care mi-a cazut de curind in mina, Zoharul.
"Cind Adam primul nostru parinte, traia in gradina Edenului, el era imbracat precum in ceruri, in invelis de lumina superioara. Cind a fost alungat din Eden si a fost obligat sa se supuna necestitatilor acestei lumi, ce s-a intimplat ? Dumnezeu, spune scriptura, a facut pentru Adam si pentru femeia lui imbracaminti din carne si piele cu care i-a imbracat. "
(Zohar partea adoua pag 229)

Fac aceasta trimitere la o carte veche iudaica deoarce ea vine sa confirme ideea ca omul (Adam) la crearea sa (dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu)... nu avea corp fizic, abia apoi l-a dobindit Deci asemanarea dintre om si dumnezeu nu este la nivel fizic ci la alt nivel mai subtil al materiilor superioare.

Mai vreau sa precizez aici ceva, eu unul ma indoiesc ca am putea afla mari adevaruri existentiale citind numai si numai cartile apartinind vechilor civilizatii. Rolul studierii acestor texte este azi unul pur cultural, si ne permite sa intelegem cum raspundeau intrebarilor fundamentale oamenii din acea vreme. Daca civilizatia contemporana gaseste, sau va gasi, unele similitudini intre teoriile stiintifice si vechile concepte aceasta ar fi un motiv de admiratie pentru inteleptiunea acelor oameni. Sa nu uitam niciodata nivelul general de cunoastere al oamenilor carora se adresau acele texte.
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Religie vs. Stiinta

Mesaj Scris de Eddie Mier Aug 20, 2008 9:10 am

In primul rand vreau sa atrag atentia asupra titlului topicului: "Raspunsuri la intrebari fundamentale" - e putin cam deplasat. Cine o sa dea aceste raspunsuri?! Nu cred ca e careva pe aici in masura . . .

In al doilea rand nu pot sa nu observ ca raspunsurile tale abbilbal fac referire foarte mult la religie.
Consider ca suntem oameni in toata firea si putem trece prin filtrul mintii unele probleme, in asa fel incat sa nu luam totul asa cum ni se da fara sa si gandim logic. Raspunsuri de genul "asa se zice in . . . " sunt pentru oamenii "simpli".

Pun un link aici care are lagatura mai mult sau mai putin cu ce am zis legat de "crede si nu cerceta" si cele de mai sus:
http://duplicitar.blogspot.com/2007/09/crede-si-nu-cerceta.html

link-ul nr. 2: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic26724.html - chestii discutate si de altii

Horia, nu am zis niciodata ca religia a spus "crede si nu cerceta" - am folosit expresia ca atare, adica unele chestii chiar nu poti sa le iei asa cum sunt fara a-ti pune niste intrebari . . . . Wink

Eddie
Membru

Mesaje : 17
Data de inscriere : 28/07/2008

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de Horia Mier Aug 20, 2008 4:45 pm

Eddie a scris:In primul rand vreau sa atrag atentia asupra titlului topicului: "Raspunsuri la intrebari fundamentale" - e putin cam deplasat. Cine o sa dea aceste raspunsuri?! Nu cred ca e careva pe aici in masura
- pai titlul topicului este Intrebari fundamentale cel cu Raspunsuri este doar o parete a lui facuta pentru a vedea cum isi raspunde fiecare pentru el la aceste intrebari ce poate accepta si ce nu si eventula sa spuna si de ce.

In al doilea rand nu pot sa nu observ ca raspunsurile tale abbilbal fac referire foarte mult la religie.
Consider ca suntem oameni in toata firea si putem trece prin filtrul mintii unele probleme, in asa fel incat sa nu luam totul asa cum ni se da fara sa si gandim logic. Raspunsuri de genul "asa se zice in . . . " sunt pentru oamenii "simpli".

- la asta sa raspunda cel in cauza ...

Horia, nu am zis niciodata ca religia a spus "crede si nu cerceta" - am folosit expresia ca atare, adica unele chestii chiar nu poti sa le iei asa cum sunt fara a-ti pune niste intrebari . . . . Wink

- ok in sensul dat de tine sint deacord !
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de Stel Mar Apr 26, 2011 10:53 pm

Horia a scris:
Revin la intrebarea ta cu un text care mi-a cazut de curind in mina, Zoharul.
"Cind Adam primul nostru parinte, traia in gradina Edenului, el era imbracat precum in ceruri, in invelis de lumina superioara. Cind a fost alungat din Eden si a fost obligat sa se supuna necestitatilor acestei lumi, ce s-a intimplat ? Dumnezeu, spune scriptura, a facut pentru Adam si pentru femeia lui imbracaminti din carne si piele cu care i-a imbracat. "
(Zohar partea adoua pag 229)

Fac aceasta trimitere la o carte veche iudaica deoarce ea vine sa confirme ideea ca omul (Adam) la crearea sa (dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu)... nu avea corp fizic, abia apoi l-a dobindit Deci asemanarea dintre om si dumnezeu nu este la nivel fizic ci la alt nivel mai subtil al materiilor superioare.

Chiar asa este, Horia: cand Dumnezeu a spus: "Sa facem Omul dupa chipul si asemanarea noastra" facea referire el, des[re care chiar Biblia ne spune ca "Dumnezeu este duh" si la locuitorii lumii spirituale: adica ingerii. OMUL creat era, prin urmare, FIINTA SPIRITUALA. Si cum fiintele spirituale nu au sex, inseamna ca Dumnezeu a creat OMUL, nu barbatul. Iar OMUL era INTREG, purtand in el principiul masculin si feminin deopotriva.

Episodul cu crearea Evei il vad eu cam asa: OMUL este adus in stare de repaus si are loc separarea principiului feminin de cel masculin, adica este separata Eva - principiul feminin iar ceea ce ramane este Adam - barbatul - principiul masculin.
Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE Empty Re: RASPUNSURI LA INTREBARI FUNDAMENTALE

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum