Ipoteze
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Ultimele subiecte
» Caragiale
Originea raului...ingerii cazuti EmptySam Ian 10, 2015 8:34 pm Scris de Horia

» Enigmele Bucurestiului
Originea raului...ingerii cazuti EmptyJoi Noi 07, 2013 4:29 pm Scris de Horia

» fara variante multiple
Originea raului...ingerii cazuti EmptyMier Noi 06, 2013 8:24 pm Scris de Horia

» Miscarea Moderata
Originea raului...ingerii cazuti EmptyMier Noi 06, 2013 8:22 pm Scris de Horia

» cum te poti debloca energetic
Originea raului...ingerii cazuti EmptyMier Ian 30, 2013 11:28 am Scris de Horia

» Texte apocrife
Originea raului...ingerii cazuti EmptyJoi Dec 06, 2012 10:31 pm Scris de Horia

» DIONISIE EXIGUUS
Originea raului...ingerii cazuti EmptyDum Noi 11, 2012 3:39 pm Scris de Horia

» Cerbobil vs Fukushima
Originea raului...ingerii cazuti EmptyJoi Noi 08, 2012 10:41 pm Scris de Horia

» filme youtube
Originea raului...ingerii cazuti EmptyJoi Noi 08, 2012 12:04 pm Scris de Horia

In loc de regulamente...

Lun Iul 21, 2008 12:42 am Scris de Horia

In loc de regulamente lungi si plicistioare pe care nu le citeste nimeni spun doar atit :
Vor fi sterse mesajele care nu respecta urmatoarele principii elementare:

-bunavointa
-bunacredinta
-buna-cuviinta
-bun-simt

In ciuda faptului ca forumul nu e vizitat …

Comentarii: 0

Bun venit !

Lun Iul 21, 2008 1:08 pm Scris de Horia

Scopul acestui forum este de a va oferi un loc de dialog civilizat.
Un loc unde discutiile sa decurga firesc, relaxat, fara incrincenari si contradictii stupide.
Am ales numele de ipoteze in ideea de a cunoaste cit mai multe puncte de vedere la intrebarile …

Comentarii: 0

Bine de stiut !

Dum Iul 27, 2008 12:11 am Scris de Horia

Acest forum fiind gratis asa cum se vede si din adresa, e bine stiut inca de la inceput ca :

- desi acum pe pagina nu apar reclame ele pot sa apara oricind iar continul lor nu depinde de mine
- forumul poate fi inaccesibil uneori din motive tehnice ... nu …

Comentarii: 0

Probleme de inregistrare ?

Joi Dec 16, 2010 12:05 pm Scris de Horia

Daca aveti probleme la inscrierea pe forum, e bine de stiut ca Yahoo mail duce mesajul in zona de spam, cautati acolo,
Daca nu merge nici asa lasati-mi un mesaj la hgrancea@gmail.com
Nu garantez ca raspund imediat, dar in citeva zile se rezolva Smile

Comentarii: 0

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Înregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectati a fost de 19, Vin Mar 29, 2024 3:55 am
Statistici
Avem 44 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: flames

Membrii nostri au postat un numar de 986 mesaje în 240 subiecte

Originea raului...ingerii cazuti

5 participan?i

In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de Horia Lun Mar 09, 2009 9:40 pm

Am ezitat ceva timp daca sa dau citatele de mai jos din Cartea lui Enoh sau sa fac eu un scurt rezumat al ideilor, pina la urma am lasat citatele care, desi mai lungi sint mai vii mai percutante… sper sa nu plictiseasca prin lungime…am scurtat cit am putut din ele.
Cei care vor textul integral al Cartii lui Enoh sa imi scrie pe hgrancea@yahoo.com si le trimit fisierul.

Ideea pe care o urmaresc cu aceste citate nu este de a deschide o dezbatere a veridicitatii lor ci o dezbatere asupra unor idei prezentate aici. Ceea ce ma framinta pe mine este in ce masura ajutorul dat de acei ingeri (initial ingeri si mai apoi cazuti ) …ajutorul dat de ei oamenilor in dezvoltarea lor (ingerii ii invata pe oameni scrisul, calculele matematice, astronomia , prelucrarea metalelor s.a. singura gresala mai evidenta ar fi zamilirea uriasilor (fapt care ma duce cu gindul la ingineria genetica)… cu toate astea, toata interventia lor este considerata a fi un pacat.
Este orare stiinta nelegiure si pacat ?
Care ar fi planul lui Dumnezeu pentru omenire ?
In ce directie ar trebui sa evoleze omul spre a fi pe placul divinitatii ?

Pe masura ce cititi sa va ginditi si la mitul lui Prometeu… sint ceva asemnari ? voi ce credeti ?

Capitolul 7
1. Pe cand copiii oamenilor se inmultisera in acele zile. s-a facut ca ficele lor s-au nascut gratioase si frumoase.
2. Si atunci, cand ingerii, copii Cerurilor, le-au vazut, s-au indragostit de ele; si ei si-au spus unii altora: sa ne alegem femei din rasa oamenilor si sa avem copii cu ele.
3. Atunci, Samyaza, seful lor a zis: " Eu ma tem ca voi nu veti fi in stare sa va impliniti gandul vostru".
4. " Si ca eu voi suporta singur pedeapsa pentru crima voastra".
5. Dar ei au raspuns: noi va juram.
6. Si noi ne legam cu totii cu blestem; noi nu vom schimba cu nimic planul nostru, noi vom savarsi ceea ce am hotarat.
7. Intr-adevar ei au jurat si s-au legat intre ei printr-un legamant cu blestem. Ei erau in numar de 200 si coborau din Adis, loc asezat in apropierea muntelui Hermon.
……
Capitolul 8
1. Azayel i-a mai invatat pe oameni sa faca sabii, cutite, scuturi, platose, oglinzi; el le-a aratat cum sa faca bratari si podoabe, cum sa foloseasca vopsele, arta de a-si inegri spancenele, de a folosi pietrle pretioase si tot soiul de spoieli, astfel incat oamenii s-au stricat.
2. Nelegiuirea s-a intins; depravarea s-a inmultit, creaturile incalcau orice ordin si distrugeau tot ce le iesea in cale.
3. Amazarak i-a invatat tot felul de vrajitorii, de farmece si insusirile radacinilor.
4. Armers i-a invatat arta de a dezlega vrajitoriile.
5. Barkayal i-a invatat arta de a urmarii stelele.
6. Akibeel i-a invatat semnele.
7. Tamiel i-a invatat astronomia.
8. Si Asaradel i-a invatat miscarile lunii.
9. Si oamenii, pe punctul de a pieri, au murmurat si glasurile lor s-au ridicat pana la cer.
……
Capitolul 9
1. Atunci Mihail si Gabriel, Rafael, Suryal si Uriel, isi coborara privirile lor din Cer spre pamant, si au vazut valurile de sange care-l inroseau; si nedreptatile care se savarseau; si si-au spus unul altuia: "Aceasta este larma strigatelor lor".
2. Pamantul caruia i s-a furat copiii si-a ridicat glasul pana la portile Cerului.
3. Catre voi, o! spirite ceresti , catre voi se ridica plangerile sufletelor spunand: Obtineti pentru noi dreptate de la Prea-Inaltul. Atunci ei au spus Domnului si Stapanului lor ; Tu esti Domnul domnilor, Zeul zeilor, Regele regilor. Tronul gloriei Tale se inalta pentru vesnicie, si pe veci Numele Tau este sfintit si slavit. Tu esti binecuvantat si slavit pentru totdeauna.
4. Tu esti Creatorul, Stapanul preamarit al tuturor lucrurilor; nimic nu este ascuns privirilor Tale; Tu stapanesti peste toate si nimic nu poate ocoli puterea Ta.
5. Tu ai vazut ce a facut Azazyel; cum i-a invatat pe oameni tot felul de nedreptati, si cum a aratat el lumii tot ce se petrece in Ceruri.
6. Samyaza, de asemenea, a invatat pe oameni vrajitorii, el pe care Tu l-ai asezat deasupra tuturor camarazilor sai . Ei s-au insotit cu ficele oamenilor; au pacatuit cu ele si s-au dezonorat.
……

Capitolul 10
1. Atunci Prea-Inaltul, Cel mare si sfant, si-a facut auzita vocea.
2. Si il trimise pe Arsayalalyur la fiul lui Lameh ( adica Noe ).
3. Ii spuse: Vorbeste-i in Numele Meu, dar ascunde-te de ochii lui.
4. Apoi dezvaluieste-i marele prapad care va face sa piara toti oamenii:
intrucat apele potopului se vor revarsa pe toata fata Pamantului si toate creaturile vor fi distruse.
…….

Capitolul 14
1. Atunci mi s-a adresat si mi-a spus asa: Asculta, asculta fara frica, O!
Enoh cel drept, O! scrib al dreptatii, apropie-te si asculta vocea mea. Du-te, spune-le ingerilor veghetori care te-eu trimis sa ma rogi pentru ei:
Voi trebuie sa va rugati pentru oameni si nu oamenii pentru voi!
2. De ce ati abandonat inaltimile sfinte ale cerului, locuintele voastre eterne, pentru a merge sa pacatuiti cu femeile. De ce v-ati indragostit de ficele oamenilor; v-ati insotit de ele; v-ati dedat cu ele la lucruri care tin de copii pamantului, si ati dat nastere unei rase nelegiuite?
3. Voi care erati spirite ale cerului, avand sfintenie si viata eterna, v-ati murdarit cu femeile, v-ati dedat la muncile carnii, ati zamlisit in sange, v-ati purtat ca si aceia care sunt numai din sange si carne.
4. Ei, au fost creati pentru a muri.
5. Iata de ce le-am dat lor femei, in scopul de a convietui cu ele pentru a procrea copii care sa le pastreze rasa pe pamant.
6. Dar voi ati fost creati ca spirite curate inca de la inceput voi aveti o viata eterna, voi nu puteti muri.
7. Si de aceea Eu nu v-am dat voua femei, pentru ca fiind spirite curate voi trebuia sa locuiti in cer.
8. Si acum uriasii care sunt rezultatul targului dintre spirit si carne, se vor numi pe pamant spirite rele si ele vor trai pe pamant. Ei vor procrea la randul lor spirite rele, pentru ca ei tin de cer cu o parte a firii lor pentru ca isi trag samanta din ingerii veghetori cei sfinti. Ei vor deveni deci spirite rele pe pamant si se vor numi spirite ale raului. Locuinta spiritelor ceresti este cerul; iar pamantul este locuinta spiritelor pamantesti care sunt nascute din pamant.
9. Spiritele uriasilor vor fi ca norii care aduc peste pamant nenorociri de toate soiurile, ciume, razboiul, foamea.


Ultima editare efectuata de catre Horia in Joi Feb 17, 2011 11:52 am, editata de 2 ori
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Re: Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de cedlanio Mier Mar 17, 2010 8:56 am

În ceea ce ai scris aici se vede foarte clar intervenția neautorizată a unei civilizații extraterestre interdimensionale. Ce a ieșit vedem și noi dacă privim în jurul nostru.

cedlanio
Membru

Mesaje : 7
Data de inscriere : 19/11/2008

Sus In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Re: Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de Ionion Lun Noi 22, 2010 11:22 pm

o posibila ipoteza a faptului ca Dumnezeu nu doreste progresul este pt ca = autodistrugere.Stie ca omul este cel mai periculos animal de pe planeta si orice instrument ii dai in mana il foloseste malefic, si e atat de imbecil incat il foloseste inclusiv impotriva lui insusi.Vezi Hiroshima ,efectul de sera etc.Degeaba am trecut de la cal la masina daca nu progresam mental,ramanem tot niste animale cu instincte primitive de acaparare si distrugere in mod nebunesc . Am locuit si cutreierat in mari metropole europene ,dar ceea ce vad cand ies din aceste "civilizatii" si ma uit la splendoarea naturii acestei planete il inteleg pe Dumnezeu sa tina mai multa la Terra decat la iluzoriu nostru confort.

Ionion
Membru

Mesaje : 1
Data de inscriere : 22/11/2010

Sus In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Re: Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de Horia Joi Noi 25, 2010 8:30 am

Ionion a scris:o posibila ipoteza a faptului ca Dumnezeu nu doreste progresul este pt ca = autodistrugere.Stie ca omul este cel mai periculos animal de pe planeta si orice instrument ii dai in mana il foloseste malefic, si e atat de imbecil incat il foloseste inclusiv impotriva lui insusi.Vezi Hiroshima ,efectul de sera etc.Degeaba am trecut de la cal la masina daca nu progresam mental,ramanem tot niste animale cu instincte primitive de acaparare si distrugere in mod nebunesc . Am locuit si cutreierat in mari metropole europene ,dar ceea ce vad cand ies din aceste "civilizatii" si ma uit la splendoarea naturii acestei planete il inteleg pe Dumnezeu sa tina mai multa la Terra decat la iluzoriu nostru confort.

Bine ai venit pe acest forum!
Asa cum probabil ai observat lucrurile pe aici se misca incet
Dar se misca ...replicile vin mai greu si lumea intra mai rar ca pe alte forumuri
Eu ca admin abia daca apuca sa trec odata pe saptamina sa vad ce se mai intimpla.
Dar revenind la subiect... subiect care m-a framintat si ma framinta inca..
eu am ajuns la concluzia ca dumnezeu ... sau inteligenta care ne-a creeat
nu si-a dorit vreodata sa ne bareze accesul la inteligenta, la cunoastere sau la stiinta desi din unele texte asa s-ar lasa sa se inteleaga
ma refer la alegoria alungarii din rai ca pedeapsa pentru ca ar fi mincat din pomul CUNOASTERII
sau la pedepsirea ingerilor cazuti ce au transmis oamenilor ceva din cunoasterea lor.

In ciuda acestor exemple concluzia la care am ajuns eu este ca ceea ce a determinat "divinitatea" sa ia aceste masuri era discrepanta dintre nivelul de constiinta (prea scazut) si nivelul de stiinta la care se avea acces.

Si ca sa fiu mai clar "pedepsele" pe care le-am suferit pina acum, sau care vor urma nu se datoreaza surplusului de stiinta la care avem acces
ci deficitului de constiinta de care dam dovada.

Pe curind !




Ultima editare efectuata de catre Horia in Joi Feb 17, 2011 11:53 am, editata de 1 ori
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Re: Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de Stel Mier Feb 16, 2011 11:47 pm

Ionion a scris:o posibila ipoteza a faptului ca Dumnezeu nu doreste progresul este pt ca = autodistrugere.

Asa este, progres=autodistrugere. Pentru ca omul a ales calea cunoasterii stiintifice, care este o metoda de cercetare prin distrugere, sau asa-numita cunoastere prin derivare. Dumnezeu nu progres dorea ci evolutie spirituala. Calea cunoasterii adevarate, numita si cunoastere prin integrare, aceasta fiind metoda de cunoastere noninvaziva si nondistructiva.

S-ar putea sa va placa acest filmulet:

Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Re: Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de Ciprian Joi Mar 03, 2011 8:28 pm

In opinia mea, Dumnezeu nu dorea sa ne interzica accesul la cunoastere, noi nu eram pregatiti pentru un flux atat de mare de cunostinte.Unele cunostinte dezvaluite noua de catre acesti ingeri cazuti mi se par INUTILE ba chiar DAUNATOARE...toata viata mea aceste 2 cuvinte mi-au fost si-mi sunt sinonime. Foarte multe stiinte care ni s-au dat de catre acesti ingeri...sunt daunatoare sufletului in opinia mea. Daca am fi avut nevoie de el ar fi trebuit sa le descoperim singuri. Nu cred ca acesti ingeri ne-au dezvaluit aceste taine cu ganduri bune. Si uitati unde ne-au adus toate cunostiinte noastre...boli noi, dezastre ecologice, destrabalare. Am ajuns sa ne incredem in inteligenta noastra ATAT DE LIMITATA (in comparatie cu Dumnezeu ) incat am ajuns sa avem TUPEUL sa nu mai credem in el...ne incredem in aceste stiinte si confortul care ni-l ofera...Va rog sa-mi scuzati mesajul care poate parea putin haotic...am doar 16 ani.

Ciprian
Membru

Mesaje : 1
Data de inscriere : 03/03/2011

Sus In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Re: Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de Horia Vin Mar 04, 2011 6:37 pm

Salut Ciprian si bine ai venit pe acest forum.
Virsta pe care o ai este cea mai potrivita pentu astfel de subiecte si discutii.
Pe cat mai curind!
Horia
Horia
Admin

Mesaje : 622
Data de inscriere : 20/07/2008

https://ipoteze.forumgratuit.ro

Sus In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Re: Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de Stel Mar Mar 15, 2011 4:05 pm

Ciprian a scris:In opinia mea, Dumnezeu nu dorea sa ne interzica accesul la cunoastere, noi nu eram pregatiti pentru un flux atat de mare de cunostinte.Unele cunostinte dezvaluite noua de catre acesti ingeri cazuti mi se par INUTILE ba chiar DAUNATOARE...toata viata mea aceste 2 cuvinte mi-au fost si-mi sunt sinonime. Foarte multe stiinte care ni s-au dat de catre acesti ingeri...sunt daunatoare sufletului in opinia mea. Daca am fi avut nevoie de el ar fi trebuit sa le descoperim singuri. Nu cred ca acesti ingeri ne-au dezvaluit aceste taine cu ganduri bune. Si uitati unde ne-au adus toate cunostiinte noastre...boli noi, dezastre ecologice, destrabalare. Am ajuns sa ne incredem in inteligenta noastra ATAT DE LIMITATA (in comparatie cu Dumnezeu ) incat am ajuns sa avem TUPEUL sa nu mai credem in el...ne incredem in aceste stiinte si confortul care ni-l ofera...Va rog sa-mi scuzati mesajul care poate parea putin haotic...am doar 16 ani.

Asa este, Ciprian, omul nu era pregatit pentru Cunoastere, de aceea a fost atat de usor de pacalit si de ispitit de catre "sarpe". Daca vom analiza cele sapte pacate capitale si toate celelalte, vom avea surpriza sa descoperim ca minciuna, ura, invidia, ranchiuna, crima, hotia si toate celelalte sunt daunatoare sufletului omenesc. Daca vom analiza cunostintele pe care ingerii decazuti le-au tranmis oamenilor, vom vedea cat de daunatoare sunt ele pentru oameni, pentru mediul inconjurator si pentru planeta.

Stel
Stel
Membru

Mesaje : 104
Data de inscriere : 11/01/2011

Sus In jos

Originea raului...ingerii cazuti Empty Re: Originea raului...ingerii cazuti

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum